x

Bafra Kebab - nowe zasady współpracy franczyzowej

Kategoria: Twój biznes - oferta    11.02.2022

Bafra Kebab otworzyła już ponad 100 punktów serwujących popularne danie typu fast food. W 2022 roku franczyzodawca zamierza podwoić tę liczbę. Mają w tym pomóc nowe zasady współpracy franczyzowej.

Kebab. Zdjęcie: Shutterstock.com
Kebab. Zdjęcie: Shutterstock.com
Od stycznia 2022 roku firma Sweet Gallery, właściciel marki Bafra Kebab, umożliwiła franczyzobiorcom wynajęcie przyczepy Bafra Kebab na 12 miesięcy bez ponoszenia kosztów związanych z leasingiem czy zakupem. Koszty wyprodukowania i wyposażenia przyczepy ponosi spółka, która następnie przekazuje ją w wynajem franczyzobiorcy.

– Oferujemy nowe warunki współpracy franczyzowej, dzięki którym biznes jest w pełni bezpieczny, a zasady współpracy są bardzo transparentne – mówi Krzysztof Olesiak, prezes firmy Sweet Gallery, do której należy również sieć Lodolandia & Kołacz na Okrągło oraz SiGelato.

Jeśli w ciągu pierwszych trzech miesięcy współpracy partner postanowi wykupić przyczepę, wówczas koszty najmu wliczają się na poczet jej wykupu. Jeśli natomiast się na to nie zdecyduje, może kontynuować najem i nie ponosi w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów.
– Takie rozwiązanie pozwala na zapoznanie się z biznesem i jego specyfiką w praktyce, bez ponoszenia przez franczyzobiorcę kosztów inwestycyjnych – mówi Katarzyna Krzemińska-Malon, marketing & PR manager Sweet Gallery.

Franczyzowy punkt Bafra Kebab. Zdjęcie: materiały prasowe
Franczyzowy punkt Bafra Kebab. Zdjęcie: materiały prasowe
Partner wynajmuje w pełni wyposażoną, gotową do pracy przyczepę Bafra Kebab, która jest dostarczana przez centralę do wybranej lokalizacji.
– Oferujemy biznes bezkosztowy i bez ryzyka. Mamy franczyzobiorców, którzy po miesiącu wykupili przyczepę na własność i niedługo po tym zdecydowali się na zakup kolejnego punktu Bafra Kebab. Ponadto część franczyzobiorców decyduje się nie tylko na otwarcia kolejnych punktów tej marki, lecz także Lodolandii i SiGelato – przyznaje Krzysztof Olesiak.

Punkty Bafra Kebab powstają w miejscowościach od 4 tys. mieszkańców. Najczęściej usytuowane są przy centrach handlowych, dworcach oraz przystankach autobusowych. Lokalizację zapewnia centrala – wyszukuje oraz negocjuje stawki najmu. Punkty stoją na zewnątrz poza obiektami handlowymi, dzięki czemu nie dotknął ich lockdown i inne obostrzenia zastosowane wobec restauratorów oraz galerii handlowych.

Ponadto sprzedaż odbywa się z „bezpiecznego okienka” w formie „take away”, a więc z pominięciem bezpośredniego kontaktu. W tej chwili na rynku funkcjonuje ponad 114 punktów Bafra Kebab. W styczniu 2022 roku spółka otworzyła 15 nowych punktów – do końca roku planuje uruchomić ich w sumie 200.

Bafra Kebab oferuje kebaby i dania inspirowane kuchnią turecką.
– Każdy produkt, zanim zostanie wprowadzony do sieci przez kilka miesięcy jest testowany i ulepszany. W ofercie są również produkty dla wegetarian i dla dzieci. Mamy box „Bafra Kids”, który zawiera zabawkę niespodziankę – mówi Krzysztof Olesiak.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Środki czystości dla gastronomii

W sklepach i hurtowniach znajdziemy dziś specyfiki przystosowane do usuwania zabrudzeń z niemal każdego typu powierzchni. Jak korzystać z nich w sposób nie tylko efektywny, ale także bezpieczny?

"Herbapol-Lublin" S.A. otwiera sklep na Allegro

"Herbapol-Lublin" S.A. - producent marek Herbapol, Big-Active, Zioła Mnicha, Nasza i Herbapol Polana - rozpoczyna sprzedaż w swoim oficjalnym sklepie na Allegro. Od kwietnia klienci mogą kupować tam swoje ulubione produkty z pełnego portfolio firmy.

Rusza wielkanocna akcja "zamownaswieta.pl". Darmowa rejestracja w bazie!

Chcesz wypromować swoją ofertę cateringu wielkanocnego dla klientów? Możesz zarejestrować się do bezpłatnej bazy firm i dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców!

Platforma B2B Fanex już dostępna dla klientów

Fanex, polski producent sosów i dodatków gastronomicznych dla branży HoReCa, udostępnił klientom przeznaczoną dla nich platformę B2B. System umożliwia szybkie zakupy online pełnej gamy produktów Fanex oraz submarek Tres Amigos i Fusion Spices.

Systemy kasowe online dla branży HoReCa. Wkrótce nowe przepisy!

Od 1 stycznia 2021 r. wchodzą w życie zmiany prawne w zakresie fiskalizacji dla branży HoReCa. Miały obowiązywać od połowy tego roku, ale wdrożenie nowego prawa opóźniła pandemia, która obciążyła rynek gastronomiczny i hotelowy. O czym warto pamiętać przy wyborze systemu kasowego online?

Wszystko o grillu

Maj to miesiąc, który zazwyczaj oficjalnie otwiera sezon grillowy. Jednak w tym roku grillowanie może wyglądać kompletnie inaczej. Nie znaczy to, że należy całkowicie zrezygnować z tej formy przygotowania jedzenia. Przedstawiamy kompletny przewodnik po smacznym, zdrowym i bezpiecznym grillowaniu.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej