x

Winterhalter Gastronom Polska wycofuje się z targów EuroGastro 2022

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    10.02.2022

Winterhalter Gastronom Polska wycofuje się z udziału w targach EuroGastro 2022. Firma będąca wieloletnim sponsorem głównym tej dużej branżowej imprezy przysłała do redakcji oświadczenie, z którego wnika, że nie odpowiada jej zmiana podejścia i sposobu organizowania eventu.

Winterhalter Gastronom Polska wycofuje się z udziału w targach EuroGastro 2022. Zdjęcie: materiały prasowe
Winterhalter Gastronom Polska wycofuje się z udziału w targach EuroGastro 2022. Zdjęcie: materiały prasowe
Pod oświadczeniem podpisali się Joanna Sobczyk, prezes zarządu Winterhalter Gastronom Polska oraz Marcin Wajda, dyrektor marketingu i PR. W dokumencie czytamy:

„Jako Winterhalter Gastronom Polska już od ponad 20 lat jesteśmy bardzo aktywnym uczestnikiem największych targów dla branży gastronomicznej w Polsce – EuroGastro. Co więcej, od 9 lat wspieramy imprezę z całych sił wchodząc w rolę Sponsora Głównego. Dotychczasowa współpraca na przestrzeni lat z, byłym już organizatorem targów – MT Polska, podczas organizacji każdej z edycji była w pełni profesjonalna – od rozpoczęcia projektu, do jego formalnego zakończenia po targach.

Tymczasem wraz ze zmianą organizatora targów nastąpiła również diametralna zmiana podejścia i sposobu organizowania takiego przedsięwzięcia, jak EuroGastro. Jako wieloletni Sponsor Główny imprezy do czasu publikacji oświadczenia nie otrzymaliśmy nawet podstawowej oferty sponsoringu, ani również wynajmu powierzchni pod stoisko. Firma PTAK WARSAW EXPO, oprócz 45 minutowego spotkania online (dodatkowo przekładanego w terminie z winy organizatora) oraz inicjującego maila z obietnicą przesłania oferty, zaprzestała jakiegokolwiek kontaktu z naszą firmą.

Warto również zauważyć, że od kilku miesięcy nasze logo dodatkowo było wykorzystywane podczas procesu sprzedażowo-marketingowego – zamieszczone na mapie targów wysyłanej do firm zainteresowanych udziałem w targach. Podkreślamy, że na żadnym etapie nie deklarowaliśmy naszego udziału w targach, a wszelkie wykorzystanie naszego logo odbywało się bez naszej wiedzy i zgody.

Mając na uwadze, jak dużym organizacyjnie projektem jest EuroGastro, ale przede wszystkim sentyment, który od wielu lat łączy nas z tą imprezą, jest nam niezmiernie trudno podjąć decyzję o rezygnacji z udziału w targach EuroGastro 2022. Bieżąca komunikacja, a w zasadzie jej brak oraz podejście organizatora do przygotowania tak dużego, branżowego wydarzenia, utwierdzają nas w przekonaniu, że inwestycja w bieżącą edycję EuroGastro 2022 nie spotka się z odpowiednim zwrotem zarówno finansowym, jak i wizerunkowym.

Oczywiście firma Winterhalter Gastronom Polska będzie dalej z ogromną przyjemnością wspierała polską gastronomię oraz wszelkie imprezy organizowane dla branży. Zarówno z Klientami, jak również innymi firmami, z którymi partnersko stoimy ramię w ramię podczas eventów, zobaczymy się na targach w Poznaniu i Krakowie oraz wielu innych miejscach „po drodze”.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Krakowski TAG. na liście 100 najlepszych koktajlbarów na świecie

Na tydzień przed ogłoszeniem listy najlepszych koktajbarów The World’s 50 Best Bars 2022, poznaliśmy drugą pięćdziesiątkę lokali, które uplasowały się na pozycjach od 51 do 100. Wśród wyróżnionych na 97. lokacie znalazł się krakowski TAG.

Konferencja Plant-Powered Perspectives: o nadchodzących dynamicznych zmianach w branży spożywczej

Konferencja Plant-Powered Perspectives, największe wydarzenie poświęcone branży roślinnej w tej części Europy, odbędzie się po raz piąty 27 października w Warszawie. Zapewni przestrzeń do dyskusji na temat przyszłości żywności.

Znamy uczestników "Czas na rybę!"

Po burzliwych obradach jurorzy zdecydowali, kto przyjedzie do Niemodlina na Opolszczyźnie, aby zaprezentować swój kunszt podczas V edycji Konkursu Kulinarnego "Czas na rybę!". Rywalizacja, która odbędzie się 1 i 2 października, jest nominowana do Kulinarnego Pucharu Polski 2023.

Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry łowią kulinarne talenty

Ruszyły eliminacje do Les Chefs en Or - polskiej edycji konkursu kulinarnego dla uczniów szkół gastronomicznych. Do 16 października chętni mogą zgłosić propozycję autorskiego dania rybnego poprzez formularz na stronie internetowej konkursu.

Next Day Studio - ruszamy od 2 listopada

Magazyny "Food Service", "Media Marketing Polska" oraz "Handel" łączą siły w kolejnej edycji projektu Next Day Studio. W każdą środę listopada poruszać będziemy tematy ważne z punktu widzenia pracowników i właścicieli gastronomii.

SushiMaster Class niebawem w kolejnych miastach Polski

Dotychczas przedstawiciele Grafen Europe (wraz z marką SUZUMO) pojawili się z warsztatami SushiMaster Class w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie oraz Białymstoku. Kolejne wydarzenia już wkrótce!

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej