x

Otwórz swoją restaurację w samym sercu Bydgoszczy!

Kategoria: Twój biznes - oferta    08.02.2022

W poddawanych renowacji bydgoskich Młynach Rothera przewidziano miejsce na gastronomię. Zarządzający obiektem dyrektor Parku Kultury ogłosił konkurs na najem lokalu gastronomicznego w Spichrzu Zbożowym. To prawie 500 m kw. na trzech kondygnacjach: piwnica, parter, I piętro.

Młyny Rothera w Bydgoszczy. Zdjęcie: materiały prasowe
Młyny Rothera w Bydgoszczy. Zdjęcie: materiały prasowe
Młyny Rothera to wyjątkowy obiekt na mapie Bydgoszczy. Kompleks budynków, których historia sięga I połowy XIX wieku, położony jest w samym sercu miasta, na Wyspie Młyńskiej. Zielona enklawa, otoczona wodą, której przestrzeń wzbogaca zabytkowa architektura, to dla bydgoszczan jedno z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu i obowiązkowy punkt na turystycznej mapie miasta.

Co się znajdzie w Młynach?
Wnętrza Młynów, które kiedyś pełniły funkcję przemysłową, zyskują właśnie nowe oblicze jako siedziba nowoczesnej instytucji, działającej w obszarze kultury, edukacji i nauki. Docelowo w Młynach swoje miejsce znajdą wystawy stałe i czasowe oraz przestrzenie konferencyjne, sale do coworkingu, pracownia techniczna Fablab, kulinarna, edukacyjna z laboratorium popularnonaukowym.

Nie zabraknie szerokiej i zróżnicowanej oferty gastronomicznej. Powstanie również sklep z designem, wyrobami lokalnych artystów. Będzie to centralny, żywy punkt miasta, służący nie tylko lokalnej społeczności, ale także odwiedzającym Bydgoszcz gościom.

Restauracja w Spichrzu Zbożowym
Lokal pod najem liczy sobie prawie 500 m2 na trzech kondygnacjach: piwnica, parter, I piętro.
Jakie są wymagania konkursowe? Oferta powinna opierać się na wysokiej jakości produktach sezonowych
i wyrobach lokalnych, regionalnych, uwzględniać dania z dawnych lat, np. sznekę z glanzem. W menu nie mogą znajdować się produkty i dania wysoko przetworzone typu fast food/ Karta musi też posiadać opcję produktów dla dzieci, wegetariańskich, wegańskich, bezglutenowych oraz darmową wodę kranową dla gości.

Ze względu na zabytkowy charakter obiektu oraz jego położenie w ścisłym centrum miasta, propozycje aranżacji wnętrza muszą być ustalane w oparciu o wytyczne konserwatorskie, rekomendacje plastyka miejskiego i organów doradczych w zakresie estetyki miasta.

Więcej szczegółów w Regulaminie Konkursu na stronie:
https://parkkultury.bip.gov.pl/konkurs-na-najem-lokali-gastronomicznych/restauracja-w-spichrzu-zbozowym.html
Kontakt:
e-mail: gastronomia@mlynyrothera.pl
tel. 887 467 014 (w godzinach 8-15)

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Bobby Burger: ludzie nie przestaną chodzić do restauracji [WYWIAD]

Mimo kryzysowych okoliczności wychodzimy z założenia, że ludzie nie przestaną wychodzić do restauracji i cieszyć się jedzeniem na mieście - mówi Bogumił Jankiewicz, właściciel sieci Bobby Burger. Rozmawiamy z nim o rozwoju firmy.

Pizzerie Gruby Benek: nie dajemy się ponieść niepewności [WYWIAD]

Sieć pizzerii Gruby Benek jest jedną z najdłużej działających w Polsce, bo funkcjonuje już od 20 lat. Jak w czasach inflacji i globalnego spowolnienia minimalizuje ryzyko strat w swoich lokalach? Tłumaczy Maciej Adamski, dyrektor zarządzający sieciówki.

Jak oszczędzać w gastronomii i zapewnić sobie spokój w niepewnych czasach?

Oszczędność zawsze jest w cenie, a zwłaszcza w czasie galopujących kosztów i topniejącego kapitału. Jednym z rozwiązań jest długoterminowy wynajem profesjonalnej zmywarki gastronomicznej, która pozwoli zaoszczędzić pieniądze i przyczyni się do ochrony środowiska. Taką usługę proponuje Winterhalter.

AmRest: otwarcie lokalu Pizza Hut to koszt od 800 tys. do 1,5 mln zł

AmRest zaczynał jako franczyzobiorca, a dziś w ramach tzw. masterfranczyzy sam jest operatorem marki Pizza Hut w Europie Środkowo-Wschodniej. O planach firmy, kolejnych otwarciach i nowych smakach pizzy opowiada Kacper Szczepański, kierownik ds. rozwoju franczyzy Pizza Hut w AmRest.

iVario w gastronomii - produkcja bez kompromisów

iVario to zaawansowane urządzenie wielofunkcyjne, które zastępuje patelnie uchylne, kotły, frytownice i sprzęt do gotowania pod ciśnieniem. Gotowanie, smażenie i smażenie w głębokim tłuszczu może teraz odbywać się w jednym urządzeniu.

Glovo Local dla małych i średnich biznesów. Program obejmuje pomoc w rozwoju i digitalizacji

Nowy program Glovo Local udostępnia restauracjom i sprzedawcom detalicznym zestaw narzędzi, które pomogą im przenieść działalność do internetu i dynamiczne ją rozwijać. Glovo chce wprowadzić ponad 250 tysięcy małych, lokalnych firm w świat sprzedaży online przed końcem 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej