x

Otwórz swoją restaurację w samym sercu Bydgoszczy!

Kategoria: Twój biznes - oferta    08.02.2022

W poddawanych renowacji bydgoskich Młynach Rothera przewidziano miejsce na gastronomię. Zarządzający obiektem dyrektor Parku Kultury ogłosił konkurs na najem lokalu gastronomicznego w Spichrzu Zbożowym. To prawie 500 m kw. na trzech kondygnacjach: piwnica, parter, I piętro.

Młyny Rothera w Bydgoszczy. Zdjęcie: materiały prasowe
Młyny Rothera w Bydgoszczy. Zdjęcie: materiały prasowe
Młyny Rothera to wyjątkowy obiekt na mapie Bydgoszczy. Kompleks budynków, których historia sięga I połowy XIX wieku, położony jest w samym sercu miasta, na Wyspie Młyńskiej. Zielona enklawa, otoczona wodą, której przestrzeń wzbogaca zabytkowa architektura, to dla bydgoszczan jedno z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu i obowiązkowy punkt na turystycznej mapie miasta.

Co się znajdzie w Młynach?
Wnętrza Młynów, które kiedyś pełniły funkcję przemysłową, zyskują właśnie nowe oblicze jako siedziba nowoczesnej instytucji, działającej w obszarze kultury, edukacji i nauki. Docelowo w Młynach swoje miejsce znajdą wystawy stałe i czasowe oraz przestrzenie konferencyjne, sale do coworkingu, pracownia techniczna Fablab, kulinarna, edukacyjna z laboratorium popularnonaukowym.

Nie zabraknie szerokiej i zróżnicowanej oferty gastronomicznej. Powstanie również sklep z designem, wyrobami lokalnych artystów. Będzie to centralny, żywy punkt miasta, służący nie tylko lokalnej społeczności, ale także odwiedzającym Bydgoszcz gościom.

Restauracja w Spichrzu Zbożowym
Lokal pod najem liczy sobie prawie 500 m2 na trzech kondygnacjach: piwnica, parter, I piętro.
Jakie są wymagania konkursowe? Oferta powinna opierać się na wysokiej jakości produktach sezonowych
i wyrobach lokalnych, regionalnych, uwzględniać dania z dawnych lat, np. sznekę z glanzem. W menu nie mogą znajdować się produkty i dania wysoko przetworzone typu fast food/ Karta musi też posiadać opcję produktów dla dzieci, wegetariańskich, wegańskich, bezglutenowych oraz darmową wodę kranową dla gości.

Ze względu na zabytkowy charakter obiektu oraz jego położenie w ścisłym centrum miasta, propozycje aranżacji wnętrza muszą być ustalane w oparciu o wytyczne konserwatorskie, rekomendacje plastyka miejskiego i organów doradczych w zakresie estetyki miasta.

Więcej szczegółów w Regulaminie Konkursu na stronie:
https://parkkultury.bip.gov.pl/konkurs-na-najem-lokali-gastronomicznych/restauracja-w-spichrzu-zbozowym.html
Kontakt:
e-mail: gastronomia@mlynyrothera.pl
tel. 887 467 014 (w godzinach 8-15)

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

RATIONAL - profesjonalna instalacja urządzeń gwarancją optymalnej eksploatacji od pierwszego dnia

Pojawienie się nowego urządzenia RATIONAL w restauracji to wyjątkowy moment. Każdy, kto zdecydował się na profesjonalną instalację przez certyfikowanego partnera serwisowego Rational, może być pewien, że wszystko przebiegnie sprawnie, a sprzęt od razu zacznie działać.

Kuchnia gastronomiczna - na co zwrócić uwagę?

Podejmując decyzję o zakupie np. kuchni gastronomicznej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry produktu. Warto sprawdzić maksymalną moc sprzętu, ilość palników, maksymalną temperaturę, a także dodatkowe funkcje, takie jak ochrona przed przegrzaniem czy łatwe wyjmowanie filtra tłuszczu.

Prowadzisz restaurację i organizację pozarządową? Możesz sprzedawać posiłki w Glovo bez prowizji

W ramach programu Glovo "Zamawiając - pomagasz" organizacje pozarządowe, które jednocześnie prowadzą restaurację lub sklep, mogą sprzedawać na tej platformie z 0% prowizją. Z programu korzysta już m.in. Kuchnia Czerwony Rower w Warszawie.

PKN Orlen poszukuje dostawców zapiekanek

PKN Orlen prowadzi analizę rynku w zakresie potencjalnych dostawców zapiekanek, które pod marką własną koncernu byłyby przeznaczone do dalszej sprzedaży w jego punktach detalicznych. Odpowiedzi na zapytanie można składać do 24 sierpnia.

Serwisy obiadowe i zastawa stołowa odpowiednie na co dzień

Dzisiaj jest to mniej popularne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak część osób decyduje się oddzielić serwis obiadowy i zastawę stołową codzienną od świątecznej. Co będzie odpowiednie do codziennego użytkowania? Czym kierować się przy zakupie talerzy, misek, kubków oraz sztućców dla rodziny?

Kawowy ekspres do gastronomii. Cena to nie wszystko

Jeśli nie wiemy, jak samodzielnie zaparzyć espresso, powinniśmy mieć w lokalu choćby mały automatyczny ekspres. To, jakie urządzenie będzie dla nas odpowiednie, zależy od wielu czynników i nie ogranicza się do dyskusji wyłącznie na temat ceny.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej