x

Burger King rezygnuje ze współpracy z AmRest w Polsce. Co dalej z lokalami sieci?

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    04.02.2022

Właściciel marki Burger King rozwiązał 1 lutego umowę na rozwój sieci na rodzimym rynku oraz w Europie. Firma tłumaczy, co to oznacza dla istniejących placówek.

Burger King rezygnuje ze współpracy z AmRest w Polsce. Zdjęcie: Shutterstock.com
Burger King rezygnuje ze współpracy z AmRest w Polsce. Zdjęcie: Shutterstock.com
Przede wszystkim koniec współpracy znaczy tyle, że sieć restauracji nie będzie już rozwijała nowych placówek pod swoim szyldem ani w Polsce, ani w Czechach, Rumunii, Bułgarii i na Słowacji. Natomiast te lokale, które powstały u nas od 1992 r., nadal będą funkcjonowały na podstawie umów franczyzowych między Burger Kingiem a AmRest.

– Burger King Europe GMBH poinformował o rozwiązaniu z dniem 1 lutego 2022 r. umów dotyczących rozwoju marki Burger King w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii i Bułgarii –  przytacza oficjalny komunikat AmRestu Money.pl.

Jak podaje AmRest, spółka zatrudnia 45 tys. osób w 25 krajach na całym świecie. Działa od 1993 r. i  jest operatorem restauracyjnym w Europie i w Chinach. Obszar jej działania obejmuje sushi, hamburgery, tradycyjne restauracje, m. in. w takich sieciach jak Pizza Hut, KFC, a także Starbucks oraz marki wirtualne, np. FoodAbout, i marki własne.

Firma zarządza 2,3 tys. różnych restauracji w Europie. W 2021 roku wprowadziła do oferty platformy do zamawiania jedzenia kilka nowych konceptów: Sushi Tone, Eat's Fine, Moya Misa, Pierwsze i Drugie, Lepieje, Oi Poke, Mr Kebs i rozszerzyła współpracę z Pyszne.pl.

Burger King to sieć restauracji szybkiej obsługi typu fast food specjalizująca się głównie w burgerach, frytkach, zimnych napojach. Najbardziej znanym jej produktem jest burger Whopper. Pierwszy bar Burger King został otwarty w 1954 r. w Miami, na Florydzie. Pierwszy lokal Burger Kinga w Polsce powstał natomiast w 1992 r. Znajdował się na Placu Zbawiciela w Warszawie.

Do 2001 r. otwarto kilka kolejnych restauracji, ale konkurencja barów McDonald's okazała się bardzo silna, a restauracje Burger Kinga przejęło właśnie AmRest. Logo marki zostało zastąpione znakiem KFC.
W 2007 roku AmRest przywróciło Burger Kinga, a pierwszy lokal po restarcie otwarto w galerii Złote Tarasy w Warszawie. Obecnie, jak podaje Money.pl, Burger King w Polsce na koniec trzeciego kwartału 2021 miał ich 45. Burger King wprowadził do swojego menu roślinne pozycje, a także otworzył wegetariańską restaurację Vurger King w Niemczech.

Autor tekstu: Małgorzata Hnat

Zobacz także

Kurt scheller gwiazdą siódmych warsztatów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Siódme spotkanie z cyklu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere poświęcone były rybom i owocom morza. Ich gościem specjalnym był szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller.

Konkurs Heinz Selection dla burgerowni niesieciowych

Heinz Selection to globalny program kierowany do burgerowni niesieciowych, które zrzeszają poniżej 5 punktów pod tą samą nazwą. Kwalifikacja do konkursu lokali przygotowujących i sprzedających burgery potrwa do 5 lutego. Finał odbędzie się na Gastrotargach SMAKKI w Warszawie - 25 marca 2023 roku.

GASTROTARGI SMAKKi: Czy gastronomii opłaca się być "eko"?

Rozmowy o byciu "eko" często sprowadzają się do dyskusji o kosztach. Wciąż pokutuje przekonanie, że to drogie rozwiązanie. Podczas GASTROTARGÓW SMAKKi, które odbędą się 23-25 marca w EXPO XXI w Warszawie, HoReCa przekona się, że "eko" to nie tylko eko-logia, ale też eko-nomia, czyli eko-efektywność.

Roślinne wyzwanie: misja oszczędzanie

Z powodu wysokiej inflacji oraz rosnących cen produktów spożywczych podczas podejmowania zakupów intuicyjnie sięgamy po tańsze opcje. Czy bazując na tanich artykułach, możemy stworzyć pełnowartościową dietę roślinną?

Plebiscyt RoślinnieJemy na najlepszy roślinny produkt 2022 r

Głosy na najlepszy roślinny produkt roku oddają konsumenci, więc dla producentów żywności nagroda jest szczególnie wartościowa. Wyróżnienia w Plebiscycie kampanii RoślinnieJemy zostaną przyznane w sześciu kategoriach.

Madrid Fusión Alimentos de España - w styczniu 2023 roku

Targi Madrid Fusión Alimentos de España po raz kolejny zostaną zorganizowane w madryckim centrum kongresowym IFEMA, gdzie na potrzeby wydarzenia wygospodarowano powierzchnię ponad 25 000 mkw. Impreza potrwa od 23 do 25 stycznia 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej