x

Burger King rezygnuje ze współpracy z AmRest w Polsce. Co dalej z lokalami sieci?

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    04.02.2022

Właściciel marki Burger King rozwiązał 1 lutego umowę na rozwój sieci na rodzimym rynku oraz w Europie. Firma tłumaczy, co to oznacza dla istniejących placówek.

Burger King rezygnuje ze współpracy z AmRest w Polsce. Zdjęcie: Shutterstock.com
Burger King rezygnuje ze współpracy z AmRest w Polsce. Zdjęcie: Shutterstock.com
Przede wszystkim koniec współpracy znaczy tyle, że sieć restauracji nie będzie już rozwijała nowych placówek pod swoim szyldem ani w Polsce, ani w Czechach, Rumunii, Bułgarii i na Słowacji. Natomiast te lokale, które powstały u nas od 1992 r., nadal będą funkcjonowały na podstawie umów franczyzowych między Burger Kingiem a AmRest.

– Burger King Europe GMBH poinformował o rozwiązaniu z dniem 1 lutego 2022 r. umów dotyczących rozwoju marki Burger King w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii i Bułgarii –  przytacza oficjalny komunikat AmRestu Money.pl.

Jak podaje AmRest, spółka zatrudnia 45 tys. osób w 25 krajach na całym świecie. Działa od 1993 r. i  jest operatorem restauracyjnym w Europie i w Chinach. Obszar jej działania obejmuje sushi, hamburgery, tradycyjne restauracje, m. in. w takich sieciach jak Pizza Hut, KFC, a także Starbucks oraz marki wirtualne, np. FoodAbout, i marki własne.

Firma zarządza 2,3 tys. różnych restauracji w Europie. W 2021 roku wprowadziła do oferty platformy do zamawiania jedzenia kilka nowych konceptów: Sushi Tone, Eat's Fine, Moya Misa, Pierwsze i Drugie, Lepieje, Oi Poke, Mr Kebs i rozszerzyła współpracę z Pyszne.pl.

Burger King to sieć restauracji szybkiej obsługi typu fast food specjalizująca się głównie w burgerach, frytkach, zimnych napojach. Najbardziej znanym jej produktem jest burger Whopper. Pierwszy bar Burger King został otwarty w 1954 r. w Miami, na Florydzie. Pierwszy lokal Burger Kinga w Polsce powstał natomiast w 1992 r. Znajdował się na Placu Zbawiciela w Warszawie.

Do 2001 r. otwarto kilka kolejnych restauracji, ale konkurencja barów McDonald's okazała się bardzo silna, a restauracje Burger Kinga przejęło właśnie AmRest. Logo marki zostało zastąpione znakiem KFC.
W 2007 roku AmRest przywróciło Burger Kinga, a pierwszy lokal po restarcie otwarto w galerii Złote Tarasy w Warszawie. Obecnie, jak podaje Money.pl, Burger King w Polsce na koniec trzeciego kwartału 2021 miał ich 45. Burger King wprowadził do swojego menu roślinne pozycje, a także otworzył wegetariańską restaurację Vurger King w Niemczech.

Autor tekstu: Małgorzata Hnat

Zobacz także

Posiłek dla Ukrainy - pomóc może każdy

Posiłek dla Ukrainy to akcja fundowania ciepłych posiłków mieszkańcom Ukrainy, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. Do inicjatywy może włączyć się każdy restaurator, a mechanizm pomocy jest niezwykle prosty i nie wymaga zaangażowania dodatkowych sił czy środków.

Grand Prix "Magazynu Wino"

27-29 października ponad 2 tysiące gości przybyło na kolejną odsłonę Stilnovosti Grand Prix dwumiesięcznika "Magazyn Wino".

V Jubileuszowa Gala Żółtego Przewodnika Gault&Millau na 2019 rok - nagrody, premiery, niespodzianki!

Jubileuszowa, bo już piąta Gala Premierowa Gault&Millau, która odbyła się 26 listopada 2018 r. w Gdańsku. Nie tylko była okazją dla debiutu Żółtego Przewodnika na rok 2019, ale także wręczenia nagród najlepszym szefom kuchni.

Nowa odsłona Targów EuroGastro i WorldHotel

23. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro połączone z 12.edycją Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel odbędą się w dniach 27-29 marca 2019 r. w Ptak Warsaw Expo.

Dwoje szefów z Polski wśród kandydatów do listy The Best Chef Awards Top100 2020

Justyna Słupska-Kartaczowska i Marek Flisiński to nowi polscy kandydaci do listy The Best Chef Awards Top100 2020. Ogłoszenie nagród odbędzie się 21-23 września w Rotterdamie.

Transgourmet i Selgros Cash & Carry ze Złotymi Laurami Klienta i Gwiazdą Jakości Obsługi

Szeroki asortyment świeżych produktów najwyższej jakości, stabilność, zaufanie oraz wysoki poziom obsługi - to aspekty, które docenili klienci Transgourmet i Selgros Cash & Carry w prestiżowych plebiscytach Laur Klienta oraz Gwiazda Jakości Obsługi.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej