x

Gotowe dania szefów kuchni z gwiazdkami Michelin w sieci spożywczej Spar

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    01.02.2022

Klienci sklepów sieci w Słowenii mogą skosztować gotowych dań i produktów garmażeryjnych z ekskluzywnej linii Spar Premium, tworzonej pod okiem szefów kuchni z restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin: Uroša Štefelina, Gregora Vračka i Uroša Fakuča.

– Mamy za sobą udany rok biznesowy, w którym udało nam się osiągnąć wiele ważnych celów. Ale najlepsze zachowaliśmy na koniec. Efektem współpracy z trzema renomowanymi słoweńskimi szefami kuchni jest aż 16 innowacyjnych produktów z lokalnych składników od słoweńskich dostawców. To najwyższej jakości kuchnia – mówi David Kovačič, general manager, Spar Słowenia.

W ramach linii Spar Premium skosztujemy dań szefa kuchni Uroša Fakuča z restauracji Dam w Kronberku koło Nowej Goricy.
– Przygotował dwie wersje ravioli z ciasta ryżowego: z leżakowanym serem Tolminc i truflami, kukurydzianymi gnocchi z palonym masłem oraz bazą szałwiowo-rybną, która doskonale nadaje się do robienia sosów czy zup w domowej kuchni. Przysłowiową słodką wisienką na torcie jest ciasto z orzechami laskowymi i cappuccino, które według jego receptury przygotują mistrzowie cukiernictwa z piekarni Spar – opowiada Kovačič.

Z kolei szef Gregor Vračko, który swoją kulinarną podróż rozpoczął w wiejskiej karczmie swoich rodziców i kontynuował ją w najlepszych restauracjach w Europie i Stanach Zjednoczonych przygotował w ramach linii Spar Premium bazę rosołową i trzy ręcznie robione pasty ze słoweńskich składników. To pasztet z rodzimych świń Krško-Polje z pieczonymi grzybami, pasta z fasoli Laško z dodatkiem suszonych pomidorów i pasta z dyni. Opracował również ręcznie wypiekany chleb na drożdżach, który będzie powstawał w piekarni Spar. Jak zapewnia Spar Słowenia chleb charakteryzuje się wysoką zawartością białka i błonnika.

Natomiast szef kuchni Uroš Štefelin linię produktów Spar Premium wzbogacił o domowy twarożek štruklji w różnych smakach, takich jak orzechy laskowe z suszoną gruszką, estragonem czy śliwką, a także bazę do zup z cielęciny.
Jak zapewnia Spar Słowenia wszystkie dania i produkty przeszły szereg testów, a ich jakość została potwierdzona przez ekspertów z Wydziału Biotechnicznego w Lublanie.

Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Whisky Live Warsaw 2022 przeszedł do historii

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Anna i Robert Lewandowscy stworzyli zdrowe przekąski dla kibiców

Nawet 65 proc. kibiców sięga po niezdrowe przegryzki podczas oglądania meczów. Dzięki nowym przekąskom Anny i Roberta Lewandowskich można teraz kibicować zdrowo. Trwający mundial to także okazja do udziału w konkursie i wymyślenia "cieszynki", którą wykona najlepszy napastnik świata.

Rekordy na Restaurant Week. Ruszyły rezerwacje na 2023 rok

Festiwal pod hasłem #FoodLooksGood zgromadził w najlepszych restauracjach rekordowe ponad 135 tysięcy gości. Polska edycja Restaurant Week jest siódmym największym wydarzeniem kulinarnym spośród wszystkich na świecie i drugim największym biletowanym eventem w kraju.

Tydzień Kuchni Polskiej - podsumowanie kulinarnego świętowania niepodległości

Blisko 400 restauracji z 224 miast wzięło udział w akcji Tydzień Kuchni Polskiej związanej z obchodami Święta Niepodległości. W menu pojawiło się kilkaset dań kuchni regionów, jak chociażby warmińskie dzyndzałki, podhalańska jagnięcina czy zupa z brukwi, zapomniany specjał kuchni Pomorza.

Festiwal hiszpański w gdańskiej Stacji Food Hall

Od 24 do 27 listopada Stacja Food Hall w gdańskiej galerii Metropolia zaprasza na kulinarną podróż do Hiszpanii. Podczas czterodniowego festiwalu będą serwowane dania inspirowane Andaluzją, Galicją czy też Katalonią.

Druga odsłona kolacji Grand Dinners za nami!

W Restauracji Belvedere odbyły się kolacje z cyklu Grand Dinners. Gwiazdami obu wieczorów - 7 i 8 listopada - byli francuscy szefowie kuchni Christophe Bacquié i Emmanuel Renaut, którzy przylecieli do Warszawy specjalnie na tę okazję. Kroku dorównywał im gospodarz miejsca Tomasz Łagowski.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej