x

Gotowe dania szefów kuchni z gwiazdkami Michelin w sieci spożywczej Spar

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    01.02.2022

Klienci sklepów sieci w Słowenii mogą skosztować gotowych dań i produktów garmażeryjnych z ekskluzywnej linii Spar Premium, tworzonej pod okiem szefów kuchni z restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin: Uroša Štefelina, Gregora Vračka i Uroša Fakuča.

– Mamy za sobą udany rok biznesowy, w którym udało nam się osiągnąć wiele ważnych celów. Ale najlepsze zachowaliśmy na koniec. Efektem współpracy z trzema renomowanymi słoweńskimi szefami kuchni jest aż 16 innowacyjnych produktów z lokalnych składników od słoweńskich dostawców. To najwyższej jakości kuchnia – mówi David Kovačič, general manager, Spar Słowenia.

W ramach linii Spar Premium skosztujemy dań szefa kuchni Uroša Fakuča z restauracji Dam w Kronberku koło Nowej Goricy.
– Przygotował dwie wersje ravioli z ciasta ryżowego: z leżakowanym serem Tolminc i truflami, kukurydzianymi gnocchi z palonym masłem oraz bazą szałwiowo-rybną, która doskonale nadaje się do robienia sosów czy zup w domowej kuchni. Przysłowiową słodką wisienką na torcie jest ciasto z orzechami laskowymi i cappuccino, które według jego receptury przygotują mistrzowie cukiernictwa z piekarni Spar – opowiada Kovačič.

Z kolei szef Gregor Vračko, który swoją kulinarną podróż rozpoczął w wiejskiej karczmie swoich rodziców i kontynuował ją w najlepszych restauracjach w Europie i Stanach Zjednoczonych przygotował w ramach linii Spar Premium bazę rosołową i trzy ręcznie robione pasty ze słoweńskich składników. To pasztet z rodzimych świń Krško-Polje z pieczonymi grzybami, pasta z fasoli Laško z dodatkiem suszonych pomidorów i pasta z dyni. Opracował również ręcznie wypiekany chleb na drożdżach, który będzie powstawał w piekarni Spar. Jak zapewnia Spar Słowenia chleb charakteryzuje się wysoką zawartością białka i błonnika.

Natomiast szef kuchni Uroš Štefelin linię produktów Spar Premium wzbogacił o domowy twarożek štruklji w różnych smakach, takich jak orzechy laskowe z suszoną gruszką, estragonem czy śliwką, a także bazę do zup z cielęciny.
Jak zapewnia Spar Słowenia wszystkie dania i produkty przeszły szereg testów, a ich jakość została potwierdzona przez ekspertów z Wydziału Biotechnicznego w Lublanie.

Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Masterchef For Dogs

Już 26. sierpnia w Poznaniu odbędzie się 13. edycja wydarzenia.

Kolacja i komedia w jednym. Shitty Dinner dotarła do Polski, a konkretnie do łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki

Z jednej strony - doskonałe jedzenie, z drugiej - gapowaty kelner i papier toaletowy zamiast serwetek. To nie opinia o dziwnej restauracji, tylko namiastka scenariusza absurdalnej i komediowej kolacji Shitty Dinner, która dostępna jest już w Polsce, w łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki.

Twórcy Restaurant Week zakładają RestaurantClub

Dzięki platformie RestaurantClub można szybko i wygodnie odkrywać oraz rezerwować stoliki w kilkuset najlepszych restauracjach w Polsce.

Jesienne kolacje tematyczne w Nadbużańskim Domu

Kolacje tematyczne w Nadbużańskim Domu to alternatywa dla masowych imprez kulinarnych. Autorami uczt są szefowie kuchni, którym bliska jest idea slow food i korzystanie z sezonowych polskich produktów najwyższej jakości.

Uber Eats zrealizował pierwszą dostawę jedzenia... w kosmos

Uber Eats wraz z Yusaku Maezawą dostarczył jedzenie astronautom na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Uber Technologies, Inc. ogłosiła pierwszą w historii dostawę jedzenia w kosmos.

Kongres BIOEXPO 2020 promuje żywność ekologiczną

Zainteresowanie ekologiczną żywnością w Polsce wciąż rośnie. Okazją do wymiany profesjonalnej wiedzy o biożywności i zdobycia informacji, jak odpowiednio rozpocząć produkcję ekologiczną, będzie Kongres BIOEXPO, który odbędzie się 8-10 października w PTAK WARSAW EXPO.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej