x

Ewa Nowicka z Regina Baru zwyciężczynią barmańskiego konkursu Lady Amarena

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    31.01.2022

Pierwsza polska edycja barmańskich zmagań wyłącznie dla kobiet rozstrzygnięta! Konkurs Lady Amarena wygrała Ewa Nowicka, barmanka na co dzień związana z warszawskim Regina Bar. Laureatka powalczy o międzynarodowy tytuł Lady Amarena 2021/2022 we włoskiej Bolonii.

Finalistki konkursu. Od lewej: Alicja Bączyk (TAG.), Ewa Nowicka (Regina Bar), Martyna Blaut (El Koktel). Zdjęcie: JAKUBINAfoto
Finalistki konkursu. Od lewej: Alicja Bączyk (TAG.), Ewa Nowicka (Regina Bar), Martyna Blaut (El Koktel). Zdjęcie: JAKUBINAfoto
Lady Amarena to konkurs stworzony przez włoską markę Fabbri oraz jej polskiego dystrybutora – Gourmet Foods, a skierowany wyłącznie do kobiet, których dokonania i talent zasługują na wyróżnienie w zdominowanym przez mężczyzn środowisku barmańskim. Podkreślenie ich udziału w rozwijaniu kultury koktajlowej to najważniejszy cel projektu.

Do ścisłego finału zakwalifikowały się: Ewa Nowicka (Regina Bar), Alicja Bączyk (TAG.) i Martyna Blaut (El Koktel).
– Niezmiernie cieszę się, że konkurs Lady Amarena udało się zorganizować także w Polsce. Jestem przekonana, że jego kolejne edycje będą wsparciem dla wszystkich wyjątkowych barmanek i zaznaczą ich mocną pozycję w branży. Dziękuję i gratuluję wszystkim uczestniczkom, a szczególnie finałowej trójce. Trzymam kciuki za ich dalsze sukcesy – mówi Anita Wasilewska, koordynatorka konkursu z ramienia Gourmet Foods.

Kreacje i narracje

Jury konkursu. Od lewej: Michał Oszczyk, Monika Liszczak-Roehr, Michalina Dudowicz, Tomasz Małek. Zdjęcie: JAKUBINAfoto
Jury konkursu. Od lewej: Michał Oszczyk, Monika Liszczak-Roehr, Michalina Dudowicz, Tomasz Małek. Zdjęcie: JAKUBINAfoto
Laureatki konkursu Lady Amarena wyłoniło jury w składzie: Michalina Dudowicz (influencerka kulinarna @inmykitchen_pl), Monika Liszczak-Roehr (założycielka baru Wieczorny, promotorka polskiej sceny barowej), Tomasz Małek (Beverage Director Food Town, Kinogram, Stacja Food Hall, czterokrotny Mistrz Świata Barmanów Flair) oraz Michał Oszczyk (miksolog, trener i wykładowca barmański, brand ambasador marek Dilmah, Saquella i Fabbri).

Jurorzy poza smakiem konkursowych koktajli oceniali także m. in. ich wygląd oraz multimedialne prezentacje-narracje przygotowane przez barmanki.
– Wyzwaniem było nie tylko opracowanie pysznego i pomysłowego koktajlu opartego na maksymalnie 5 składnikach. Ciekawiły nas również stojące za przepisami historie. Bo one też liczą się w kreacjach barmańskich, one także mają wiele smaku – komentuje Michał Oszczyk, przewodniczący składu sędziowskiego.

Z ziemi polskiej do włoskiej…
– Zwyciężczynię Lady Amarena Poland poznaliśmy podczas finałowej gali, którą dla fanów (nie tylko) kobiecego barmaństwa transmitowaliśmy z Muzeum Polskiej Wódki – opowiada Anita Wasilewska.

Tytuł Lady Amarena Poland 2021 zdobyła Ewa Nowicka z warszawskiego Regina Bar, która tym samym zyskała prawo udziału w międzynarodowym finale w Bolonii. Kobiece barmaństwo to przygoda, ale nie bajka – tak można by podsumować debatę, jaką z laureatkami konkursu przeprowadziła Monika Liszczak-Roehr. Finalistki zgodnie podkreślały, że chociaż na przestrzeni ostatnich lat kobiety za barem przestały budzić zdziwienie, to mimo wszystko wciąż na swoją pozycję i sukces muszą pracować bardziej niż mężczyźni.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kurt scheller gwiazdą siódmych warsztatów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Siódme spotkanie z cyklu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere poświęcone były rybom i owocom morza. Ich gościem specjalnym był szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller.

Konkurs Heinz Selection dla burgerowni niesieciowych

Heinz Selection to globalny program kierowany do burgerowni niesieciowych, które zrzeszają poniżej 5 punktów pod tą samą nazwą. Kwalifikacja do konkursu lokali przygotowujących i sprzedających burgery potrwa do 5 lutego. Finał odbędzie się na Gastrotargach SMAKKI w Warszawie - 25 marca 2023 roku.

GASTROTARGI SMAKKi: Czy gastronomii opłaca się być "eko"?

Rozmowy o byciu "eko" często sprowadzają się do dyskusji o kosztach. Wciąż pokutuje przekonanie, że to drogie rozwiązanie. Podczas GASTROTARGÓW SMAKKi, które odbędą się 23-25 marca w EXPO XXI w Warszawie, HoReCa przekona się, że "eko" to nie tylko eko-logia, ale też eko-nomia, czyli eko-efektywność.

Roślinne wyzwanie: misja oszczędzanie

Z powodu wysokiej inflacji oraz rosnących cen produktów spożywczych podczas podejmowania zakupów intuicyjnie sięgamy po tańsze opcje. Czy bazując na tanich artykułach, możemy stworzyć pełnowartościową dietę roślinną?

Plebiscyt RoślinnieJemy na najlepszy roślinny produkt 2022 r

Głosy na najlepszy roślinny produkt roku oddają konsumenci, więc dla producentów żywności nagroda jest szczególnie wartościowa. Wyróżnienia w Plebiscycie kampanii RoślinnieJemy zostaną przyznane w sześciu kategoriach.

Madrid Fusión Alimentos de España - w styczniu 2023 roku

Targi Madrid Fusión Alimentos de España po raz kolejny zostaną zorganizowane w madryckim centrum kongresowym IFEMA, gdzie na potrzeby wydarzenia wygospodarowano powierzchnię ponad 25 000 mkw. Impreza potrwa od 23 do 25 stycznia 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej