x

Ewa Nowicka z Regina Baru zwyciężczynią barmańskiego konkursu Lady Amarena

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    31.01.2022

Pierwsza polska edycja barmańskich zmagań wyłącznie dla kobiet rozstrzygnięta! Konkurs Lady Amarena wygrała Ewa Nowicka, barmanka na co dzień związana z warszawskim Regina Bar. Laureatka powalczy o międzynarodowy tytuł Lady Amarena 2021/2022 we włoskiej Bolonii.

Finalistki konkursu. Od lewej: Alicja Bączyk (TAG.), Ewa Nowicka (Regina Bar), Martyna Blaut (El Koktel). Zdjęcie: JAKUBINAfoto
Finalistki konkursu. Od lewej: Alicja Bączyk (TAG.), Ewa Nowicka (Regina Bar), Martyna Blaut (El Koktel). Zdjęcie: JAKUBINAfoto
Lady Amarena to konkurs stworzony przez włoską markę Fabbri oraz jej polskiego dystrybutora – Gourmet Foods, a skierowany wyłącznie do kobiet, których dokonania i talent zasługują na wyróżnienie w zdominowanym przez mężczyzn środowisku barmańskim. Podkreślenie ich udziału w rozwijaniu kultury koktajlowej to najważniejszy cel projektu.

Do ścisłego finału zakwalifikowały się: Ewa Nowicka (Regina Bar), Alicja Bączyk (TAG.) i Martyna Blaut (El Koktel).
– Niezmiernie cieszę się, że konkurs Lady Amarena udało się zorganizować także w Polsce. Jestem przekonana, że jego kolejne edycje będą wsparciem dla wszystkich wyjątkowych barmanek i zaznaczą ich mocną pozycję w branży. Dziękuję i gratuluję wszystkim uczestniczkom, a szczególnie finałowej trójce. Trzymam kciuki za ich dalsze sukcesy – mówi Anita Wasilewska, koordynatorka konkursu z ramienia Gourmet Foods.

Kreacje i narracje

Jury konkursu. Od lewej: Michał Oszczyk, Monika Liszczak-Roehr, Michalina Dudowicz, Tomasz Małek. Zdjęcie: JAKUBINAfoto
Jury konkursu. Od lewej: Michał Oszczyk, Monika Liszczak-Roehr, Michalina Dudowicz, Tomasz Małek. Zdjęcie: JAKUBINAfoto
Laureatki konkursu Lady Amarena wyłoniło jury w składzie: Michalina Dudowicz (influencerka kulinarna @inmykitchen_pl), Monika Liszczak-Roehr (założycielka baru Wieczorny, promotorka polskiej sceny barowej), Tomasz Małek (Beverage Director Food Town, Kinogram, Stacja Food Hall, czterokrotny Mistrz Świata Barmanów Flair) oraz Michał Oszczyk (miksolog, trener i wykładowca barmański, brand ambasador marek Dilmah, Saquella i Fabbri).

Jurorzy poza smakiem konkursowych koktajli oceniali także m. in. ich wygląd oraz multimedialne prezentacje-narracje przygotowane przez barmanki.
– Wyzwaniem było nie tylko opracowanie pysznego i pomysłowego koktajlu opartego na maksymalnie 5 składnikach. Ciekawiły nas również stojące za przepisami historie. Bo one też liczą się w kreacjach barmańskich, one także mają wiele smaku – komentuje Michał Oszczyk, przewodniczący składu sędziowskiego.

Z ziemi polskiej do włoskiej…
– Zwyciężczynię Lady Amarena Poland poznaliśmy podczas finałowej gali, którą dla fanów (nie tylko) kobiecego barmaństwa transmitowaliśmy z Muzeum Polskiej Wódki – opowiada Anita Wasilewska.

Tytuł Lady Amarena Poland 2021 zdobyła Ewa Nowicka z warszawskiego Regina Bar, która tym samym zyskała prawo udziału w międzynarodowym finale w Bolonii. Kobiece barmaństwo to przygoda, ale nie bajka – tak można by podsumować debatę, jaką z laureatkami konkursu przeprowadziła Monika Liszczak-Roehr. Finalistki zgodnie podkreślały, że chociaż na przestrzeni ostatnich lat kobiety za barem przestały budzić zdziwienie, to mimo wszystko wciąż na swoją pozycję i sukces muszą pracować bardziej niż mężczyźni.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

The World’s 50 Best Restaurants bez rosyjskich lokali. Finał nie w Moskwie, lecz w Londynie

Wśród laureatów plebiscytów The World’s 50 Best Restaurants 2022 oraz The World’s 50 Best Bars 2022 nie będzie restauracji i koktajlbarów z Rosji. Ponadto, zaplanowana na lato gala wręczenia nagród najlepszym lokalom zostanie przeniesiona z Moskwy do Londynu.

Transgourmet i Selgros Cash&Carry wspierają młodych kucharzy

26 września odbył się drugi półfinał konkursu kulinarnego dla szkół gastronomicznych organizowanego przez Transgourmet i Selgros Cash&Carry. Uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomiczno-hotelarskich w Gdańsku przygotowywali konkursowe danie z kaczki, dyni piżmowej oraz suszonych śliwek.

Kinga Pienińska oficjalnym partnerem Europejskiego Kongresu Gastronomicznego

Marka naturalnej wody mineralnej Kinga Pienińska została oficjalnym partnerem Europejskiego Kongresu Gastronomicznego.

Stock Polska rozpoczyna współpracę z Whiskey in the Jar

Stock Polska, dystrybutor m.in marek Jim Beam, Maker’s Mark i Auchentoshan, nawiązał współpracę z siecią restauracji Whiskey in the Jar, oferującej dania kuchni amerykańskiej.

Sztuka smaku

3 marca br. Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L'Art de la cuisine Martell odbędzie w się w hotelu Zamek Ryn. Kulinarnym tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu, a tym samym głównym produktem, który zawodnicy muszą wykorzystać w swoich daniach, jest świeca wołowa.

30 października - najsmaczniejszy spacer w Polsce, czyli protest gastro

- Czas najwyższy się zorganizować i pokazać, że przez nieprzemyślane działania rządu tracimy nasze biznesy i miejsca pracy! - mówią organizatorzy "Spaceru dla branży HoReCa". Na piątek 30 października w Warszawie zaplanowany jest protest właścicieli i pracowników hoteli, gastronomii oraz cateringu.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej