x

Chef’s Menu od Restaurant Club - nowy sposób odkrywania restauracji

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    24.01.2022

Organizatorzy największych festiwali kulinarnych w Polsce proponują nowy sposób odkrywania restauracji. Najlepsi szefowie kuchni w Polsce, m. in. Andrea Camastra, zapraszają na popisowe dania, menu i sharingi w ekologicznej formule wcześniejszej rezerwacji oraz okazyjnej cenie.

Chef’s Menu w Nucie szefa Andrei Camastry. Zdjęcie: materiały prasowe
Chef’s Menu w Nucie szefa Andrei Camastry. Zdjęcie: materiały prasowe
W inicjatywie Restaurant Club bierze udział kilkadziesiąt znanych restauracji z całej Polski, m.in. stołeczna NUTA, Wolna Europa, Słodki Słony Familia, Aruba,  Sophisticated Ribs Bar, InAzia czy wielkopolski Rynek.

Nuta
Gwiazdą Chef’s Menu jest gwiazdkowy szef Andrea Camastra. Jego wieloletnie doświadczenie widać w precyzyjnie skomponowanych zestawach opartych na tradycyjnej, wytwornej kuchni polskiej z włoskimi i azjatyckimi akcentami. W swej nowej restauracji Nuta przygotował pięć nowatorskich propozycji, z których goście mogą na miejscu skomponować własne trzydaniowe menu.

Ceviche Bar

Propozycja z menu Ceviche Bar. Zdjęcie: materiały prasowe
Propozycja z menu Ceviche Bar. Zdjęcie: materiały prasowe
Inna ciekawa oferta to menu Martina Gimeneza Castro, szefa Ceviche Bar. W tej restauracji kryje się całe bogactwo kulinarne Ameryki Południowej – owoce morza i czerwone mięso, wędzone, ostre i drażniące język smaki, słodycz palonego cukru i owoców tropikalnych.

Na gości czekają cztery rodzaje ceviche: robalo (okoń morski, czerwona cebula, chilli, kolendra, pomidory, sezam), langostinos (krewetki, leche de tigre, mleko kokosowe, pomidory), mixto (krewetki, okoń morski, ośmiornica, leche de tigre), atun (tuńczyk, tajska bazylia, orzechy ziemne, puree z batata). Posiłek zakończą dwa kieliszki szampana Frerejean Freres Brut.

Restauracja Baczewskich

Zestaw trzech tatarów w Restauracji Baczewskich. Zdjęcie: materiały prasowe
Zestaw trzech tatarów w Restauracji Baczewskich. Zdjęcie: materiały prasowe
Mieszcząca się w pięknie odrestaurowanym pałacyku Szucha Restauracja Baczewskich to siostra popularnej lwowskiej restauracji o tej samej nazwie. Obydwa miejsca nawiązują do historii rodziny Baczewskich, a ich znakiem rozpoznawczym jest kuchnia lwowsko-warszawska z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia czerpiąca inspirację ze współczesności.

Tak powstał doskonały zestaw trzech tatarów: z tuńczyka, troci i krewetek uzupełniony domowymi piklami (zestaw dla dwojga), którego goście będą mogli spróbować podczas Chef’s Menu. Ponadto dla każdego przewidziana jest degustacja trzech kieliszków wina, odpowiednio dobranych do dań.

#SzanujJedzenie
Pełna lista restauracji biorących udział w Chef’s Menu znajduje się pod linkiem: https://restaurantclub.pl/chefsmenu. Akcja ma formułę otwartą, co oznacza, że restauracje w dowolnym momencie mogą zgłosić chęć uczestnictwa.
Co ważne, inicjatywie przyświeca idea #SzanujJedzenie. Dzięki systemowi wcześniejszego wyboru menu, restauracje zamawiają dokładnie tyle składników, ile potrzeba do skomponowania wybranego menu. W ten sposób ograniczane jest marnowanie jedzenia.
Rezerwacje trwają na https://restaurantclub.pl/chefsmenu

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej