x

Łódzki Ramen Shop by Sushi Kushi - skuteczne rozwiązanie na kryzys zatrudnienia

Kategoria: Miejsca    19.01.2022

Na skutek pandemii w gastronomii wciąż brakuje rąk do pracy. Odpowiedzią na ten problem jest łódzki Ramen Shop by Sushi Kushi. Duże zainteresowanie kuchnią azjatycką w połączeniu z konceptem, do którego nie potrzeba wyspecjalizowanych pracowników to skuteczna taktyka na obecne czasy.

Gotowanie ramenu jest proste! Zdjecie: Shutterstock.com
Gotowanie ramenu jest proste! Zdjecie: Shutterstock.com
Restauracje serwujące kuchnię azjatycką cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Ramen cały czas jest jednym z najczęściej zamawianych dań przez Polaków. W związku z tym sieć franczyzowa Sushi Kushi, która w zeszłym roku podwoiła swoją sprzedaż, stawia nie tylko na rozwój restauracji oferujących rolki sushi.

Ramen Shop by Sushi Kushi to nowy koncept  serwujący pożywne azjatyckie danie na bazie bulionu i makaronu, który już w lutym otworzy się w Zgierzu.
– Wszystkich miłośników ramenu zapraszamy do składania z zamówień w drugiej połowie lutego – mówi Radosław Szwugier, szef rozwoju franczyzy Sushi Kushi oraz Ramen Shop.

Remedium na pracowniczy kryzys
Branża gastronomiczna cały czas mierzy się z problemami kadrowymi. Brakuje rąk do pracy, a osoby wcześniej zatrudnione w restauracjach przebranżawiają się. To żniwo pandemii – pracownicy obawiają się utraty zajęcia w związku z możliwymi lockdownami gastronomii.

Tymczasem do przygotowania ramenu nie trzeba wyspecjalizowanej kadry. Model restauracji Ramen Shop by Sushi Kushi rozwiązuje problemy pracownicze poprzez zatrudnianie studentów lub osób starszych, które na podstawie przeprowadzonego wcześniej szkolenia, krok po kroku tworzą ramen. Do prowadzenia biznesu nie potrzeba także dużych powierzchni lokalowych do wynajmu, co znacznie obniża koszty na start.

– Pyszne i pożywne danie, jakim jest ramen, jest proste w przygotowaniu. Gotowe receptury stworzone przez szefa kuchni franczyzy bazują na paczkowanych produktach, które będą przygotowane na świeżo w naszym nowym centrum – podkreśla Radosław Szwugier. – Stworzony przez nas model restauracji to remedium na dzisiejsze braki kadrowe w gastronomii – dodaje.

Ramenowe centrum

Ramen. Zdjęcie: materiały prasowe
Ramen. Zdjęcie: materiały prasowe
Otwierane w lutym w Łodzi centrum szkoleniowo-logistyczne będzie przygotowywać produkty do tworzenia dania krok po kroku, aby usprawnić proces gotowania i zapewnić stały poziom u wszystkich najemców Ramen Shop by Sushi Kushi. Organizować będzie także szkolenia dopasowane dla małej kadry pracowniczej potrzebnej do tworzenia restauracji opartej na zamówieniach zewnętrznych.

– Szkolenia do pracy kucharza w Ramen Shop to kurs pięciodniowy, co pozwala na szybkie wdrożenie zasad i start nowego lokalu, który może mieć jedynie 50 m2 – podkreśla Szwugier.

Konkretne składniki do tworzenia ramenu będą dowożone z centrum do lokali. – To ekonomiczne i zarazem bardzo nowoczesne rozwiązanie pozwalające zachować taką samą jakość zamawianego ramenu niezależnie od lokalizacji – mówi Andrzej Pelc-Gonera, prezes franczyzy Ramen Shop by Sushi Kushi.

Sushi Kushi
To sieć franczyzowa sushi barów oferująca dania kuchni japońskiej na miejscu oraz w dostawie. Pierwszy lokal powstał pod koniec 2012 roku przy głównej ulicy Łodzi – Piotrkowskiej. Kolejne również otwierały się w Łodzi, ale wkrótce sieć wyszła poza jej granice. Dziś franczyza Sushi Kushi jest obecna w 10 polskich miastach i liczy ponad 30 punktów.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Zamknięcie poznańskiej restauracji Autentyk Ernesta Jagodzińskiego

Po 5 latach działalności z kulinarnej mapy Poznania zniknął Autentyk, lokal Oli i Ernesta Jagodzińskich. - Idziemy realizować nasze marzenia i plany - mówią. Executive chefa restauracji można jednak wciąż odwiedzić w studiu kulinarnym Chef’s Table.

Wrocławski Green Bus znika po siedmiu latach działalności. Właściciel prosi o pomoc w spłaceniu długów

Green Bus, popularna wrocławska restauracja z kuchnią roślinną, znalazła się w poważnych tarapatach. Po siedmiu latach od swojego otwarcia lokal przestał istnieć. Aby spłacić długi, jego właściciel wraz z żoną uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl.

Setki Powodów w warszawskim Centrum Koneser już otwarte

Setki Powodów to nowy lokal w Warszawie z muzyką na żywo, jedzeniem i koktajlami. Powstał na parterze Muzeum Polskiej Wódki przy Placu Konesera 1, w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się bar Wuwu.

MUAS Coffee: nitro cold brew od twórców rzemieślniczej ceramiki

MUAS Coffee to kawiarnia z kawą speciality założona przez twórców studia ceramicznego MUAS. Na miejscu, oprócz typowych kaw na bazie espresso spróbować można też wyjątkowego nitro cold brew.

Zamknięcie gdyńskiej restauracji Pieterwas Krew i Woda

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych trójmiejskich lokali - restauracja Pieterwas Krew i Woda - znika z ulicy Abrahama w Gdyni po ponad 7 latach istnienia. Powodem zamknięcia nie są jednak ekonomiczne skutki pandemii. Jakie są przyczyny decyzji właścicieli - Mariusza i Marty Pieterwas?

Falafel Bejrut ma poważne problemy finansowe. Twórcy lokalu proszą internautów o pomoc

Falafel Bejrut potrzebuje pomocy. Legendarny warszawski lokal uruchomił w serwisie Zrzutka.pl zbiórkę na pokrycie zadłużenia. - To dla nas ostatnia szansa - mówią.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej