x

Łódzki Ramen Shop by Sushi Kushi - skuteczne rozwiązanie na kryzys zatrudnienia

Kategoria: Miejsca    19.01.2022

Na skutek pandemii w gastronomii wciąż brakuje rąk do pracy. Odpowiedzią na ten problem jest łódzki Ramen Shop by Sushi Kushi. Duże zainteresowanie kuchnią azjatycką w połączeniu z konceptem, do którego nie potrzeba wyspecjalizowanych pracowników to skuteczna taktyka na obecne czasy.

Gotowanie ramenu jest proste! Zdjecie: Shutterstock.com
Gotowanie ramenu jest proste! Zdjecie: Shutterstock.com
Restauracje serwujące kuchnię azjatycką cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Ramen cały czas jest jednym z najczęściej zamawianych dań przez Polaków. W związku z tym sieć franczyzowa Sushi Kushi, która w zeszłym roku podwoiła swoją sprzedaż, stawia nie tylko na rozwój restauracji oferujących rolki sushi.

Ramen Shop by Sushi Kushi to nowy koncept  serwujący pożywne azjatyckie danie na bazie bulionu i makaronu, który już w lutym otworzy się w Zgierzu.
– Wszystkich miłośników ramenu zapraszamy do składania z zamówień w drugiej połowie lutego – mówi Radosław Szwugier, szef rozwoju franczyzy Sushi Kushi oraz Ramen Shop.

Remedium na pracowniczy kryzys
Branża gastronomiczna cały czas mierzy się z problemami kadrowymi. Brakuje rąk do pracy, a osoby wcześniej zatrudnione w restauracjach przebranżawiają się. To żniwo pandemii – pracownicy obawiają się utraty zajęcia w związku z możliwymi lockdownami gastronomii.

Tymczasem do przygotowania ramenu nie trzeba wyspecjalizowanej kadry. Model restauracji Ramen Shop by Sushi Kushi rozwiązuje problemy pracownicze poprzez zatrudnianie studentów lub osób starszych, które na podstawie przeprowadzonego wcześniej szkolenia, krok po kroku tworzą ramen. Do prowadzenia biznesu nie potrzeba także dużych powierzchni lokalowych do wynajmu, co znacznie obniża koszty na start.

– Pyszne i pożywne danie, jakim jest ramen, jest proste w przygotowaniu. Gotowe receptury stworzone przez szefa kuchni franczyzy bazują na paczkowanych produktach, które będą przygotowane na świeżo w naszym nowym centrum – podkreśla Radosław Szwugier. – Stworzony przez nas model restauracji to remedium na dzisiejsze braki kadrowe w gastronomii – dodaje.

Ramenowe centrum

Ramen. Zdjęcie: materiały prasowe
Ramen. Zdjęcie: materiały prasowe
Otwierane w lutym w Łodzi centrum szkoleniowo-logistyczne będzie przygotowywać produkty do tworzenia dania krok po kroku, aby usprawnić proces gotowania i zapewnić stały poziom u wszystkich najemców Ramen Shop by Sushi Kushi. Organizować będzie także szkolenia dopasowane dla małej kadry pracowniczej potrzebnej do tworzenia restauracji opartej na zamówieniach zewnętrznych.

– Szkolenia do pracy kucharza w Ramen Shop to kurs pięciodniowy, co pozwala na szybkie wdrożenie zasad i start nowego lokalu, który może mieć jedynie 50 m2 – podkreśla Szwugier.

Konkretne składniki do tworzenia ramenu będą dowożone z centrum do lokali. – To ekonomiczne i zarazem bardzo nowoczesne rozwiązanie pozwalające zachować taką samą jakość zamawianego ramenu niezależnie od lokalizacji – mówi Andrzej Pelc-Gonera, prezes franczyzy Ramen Shop by Sushi Kushi.

Sushi Kushi
To sieć franczyzowa sushi barów oferująca dania kuchni japońskiej na miejscu oraz w dostawie. Pierwszy lokal powstał pod koniec 2012 roku przy głównej ulicy Łodzi – Piotrkowskiej. Kolejne również otwierały się w Łodzi, ale wkrótce sieć wyszła poza jej granice. Dziś franczyza Sushi Kushi jest obecna w 10 polskich miastach i liczy ponad 30 punktów.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Koku Sushi

Koku Sushi jest restauracją myślącą o gościach, którzy poszukują nowych doznań kulinarnych oraz niezwykłych połączeń smaków.

TIAN: NAJLEPSZA WEGETARIAŃSKA RESTAURACJA W EUROPIE

Tylko cztery wegetariańskie restauracje na świecie mogą poszczycić się Gwiazdką Michelin. Jedna z nich świeci całkiem niedaleko, bo w stolicy Austrii. Restauracja Tian została otwarta w grudniu 2011 r. I to w samym centrum historycznego Wiednia, nieopodal teatru Ronacher.

WINSKY WINE’N’WHISKY BAR

Nad Wisłą w Warszawie, przy ulicy Wioślarskiej 10, w budynku The Tides, otworzył się w listopadzie Winsky Wine’n’Whisky Bar. Twórczynią i współwłaścicielką miejsca jest Monika Frendl, drugim współwłaścicielem jest Viktor Jakupec.

2am: dessertbar kończy 10 lat

Z tej okazji barmani, Kamil Foltan i Suichi Ofuchi wspólnie z Janice Wong i zespołem dessert-baru przygotują specjalne menu. Wydarzenie odbedzie się 11 października w 2am dessertbar w Singapurze.

U Wieniawy - międzywojenna kuchnia w Warszawie

Stołeczna restauracja U Wieniawy czerpie inspiracje z najlepszego okresu polskiej sztuki kulinarnej - międzywojnia. Patronem miejsca jest legendarny generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, symbol tego, co najlepsze w warszawskiej przedwojennej gastronomii.

Warszawski SEN powraca - w wersji azjatyckiej. Autorem menu Alon Than!

Po kilku miesiącach przerwy warszawska restauracja SEN wraca w nowej, azjatyckiej odsłonie. Menu skomponował Alon Than, zdobywca pierwszego miejsca na World Sushi Cup Japan w 2015 roku. W karcie - autorska kuchnia łącząca styl japoński ze światowym trendem fusion.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej