x

Łódzki Ramen Shop by Sushi Kushi - skuteczne rozwiązanie na kryzys zatrudnienia

Kategoria: Miejsca    19.01.2022

Na skutek pandemii w gastronomii wciąż brakuje rąk do pracy. Odpowiedzią na ten problem jest łódzki Ramen Shop by Sushi Kushi. Duże zainteresowanie kuchnią azjatycką w połączeniu z konceptem, do którego nie potrzeba wyspecjalizowanych pracowników to skuteczna taktyka na obecne czasy.

Gotowanie ramenu jest proste! Zdjecie: Shutterstock.com
Gotowanie ramenu jest proste! Zdjecie: Shutterstock.com
Restauracje serwujące kuchnię azjatycką cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Ramen cały czas jest jednym z najczęściej zamawianych dań przez Polaków. W związku z tym sieć franczyzowa Sushi Kushi, która w zeszłym roku podwoiła swoją sprzedaż, stawia nie tylko na rozwój restauracji oferujących rolki sushi.

Ramen Shop by Sushi Kushi to nowy koncept  serwujący pożywne azjatyckie danie na bazie bulionu i makaronu, który już w lutym otworzy się w Zgierzu.
– Wszystkich miłośników ramenu zapraszamy do składania z zamówień w drugiej połowie lutego – mówi Radosław Szwugier, szef rozwoju franczyzy Sushi Kushi oraz Ramen Shop.

Remedium na pracowniczy kryzys
Branża gastronomiczna cały czas mierzy się z problemami kadrowymi. Brakuje rąk do pracy, a osoby wcześniej zatrudnione w restauracjach przebranżawiają się. To żniwo pandemii – pracownicy obawiają się utraty zajęcia w związku z możliwymi lockdownami gastronomii.

Tymczasem do przygotowania ramenu nie trzeba wyspecjalizowanej kadry. Model restauracji Ramen Shop by Sushi Kushi rozwiązuje problemy pracownicze poprzez zatrudnianie studentów lub osób starszych, które na podstawie przeprowadzonego wcześniej szkolenia, krok po kroku tworzą ramen. Do prowadzenia biznesu nie potrzeba także dużych powierzchni lokalowych do wynajmu, co znacznie obniża koszty na start.

– Pyszne i pożywne danie, jakim jest ramen, jest proste w przygotowaniu. Gotowe receptury stworzone przez szefa kuchni franczyzy bazują na paczkowanych produktach, które będą przygotowane na świeżo w naszym nowym centrum – podkreśla Radosław Szwugier. – Stworzony przez nas model restauracji to remedium na dzisiejsze braki kadrowe w gastronomii – dodaje.

Ramenowe centrum

Ramen. Zdjęcie: materiały prasowe
Ramen. Zdjęcie: materiały prasowe
Otwierane w lutym w Łodzi centrum szkoleniowo-logistyczne będzie przygotowywać produkty do tworzenia dania krok po kroku, aby usprawnić proces gotowania i zapewnić stały poziom u wszystkich najemców Ramen Shop by Sushi Kushi. Organizować będzie także szkolenia dopasowane dla małej kadry pracowniczej potrzebnej do tworzenia restauracji opartej na zamówieniach zewnętrznych.

– Szkolenia do pracy kucharza w Ramen Shop to kurs pięciodniowy, co pozwala na szybkie wdrożenie zasad i start nowego lokalu, który może mieć jedynie 50 m2 – podkreśla Szwugier.

Konkretne składniki do tworzenia ramenu będą dowożone z centrum do lokali. – To ekonomiczne i zarazem bardzo nowoczesne rozwiązanie pozwalające zachować taką samą jakość zamawianego ramenu niezależnie od lokalizacji – mówi Andrzej Pelc-Gonera, prezes franczyzy Ramen Shop by Sushi Kushi.

Sushi Kushi
To sieć franczyzowa sushi barów oferująca dania kuchni japońskiej na miejscu oraz w dostawie. Pierwszy lokal powstał pod koniec 2012 roku przy głównej ulicy Łodzi – Piotrkowskiej. Kolejne również otwierały się w Łodzi, ale wkrótce sieć wyszła poza jej granice. Dziś franczyza Sushi Kushi jest obecna w 10 polskich miastach i liczy ponad 30 punktów.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie

W stołecznym gin barze Lane’s w Hotelu Bristol można spotkać bohaterów powieści Szczepana Twardocha - zagościli tam Pokora, Ljubow, Widuch i Baronessa. Wszystko za sprawą autorskiej karty koktajli Lane’s by Szczepan Twardoch, którą pisarz współtworzył z szefem baru Arnoldem Skibą.

Kopenhaska Noma przestanie istnieć? "Bycie restauracją już nas nie definiuje"

Noma - najbardziej znana duńska restauracja i jedna z najlepszych na świecie - ogłosiła, że kończy działalność w dotychczasowej formule. Co dalej? W 2025 roku stanie się "gigantycznym laboratorium" pod szyldem Noma 3.0.

Piekarnia Dickery w kolejnym mieście. Gofry w kształcie penisa i waginy dostępne także w Katowicach

W Katowicach zadebiutowała piekarnia Dickery, która oferuje gofry w kształcie męskich i żeńskich narządów płciowych. To już kolejne miasto, w którym te kontrowersyjne wypieki są dostępne. Na otwarciu były tłumy.

McDonald's rośnie: ma już w Polsce ponad 500 lokali!

W 2022 r. McDonald's otworzył łącznie 30 restauracji, w tym 19 zarządzanych przez franczyzobiorców. Miniony rok przyniósł też otwarcie jubileuszowej 500. restauracji, która znajduje się w Wyszkowie. - Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne otwarcia - zapowiada sieć.

Muzeum Fabryka Wódki w Krakowie

Krakowskie muzeum Fabryka Wódki otwarto w zabytkowym budynku po wybudowanej w latach 30. Wytwórni Wódek nr 11, późniejszej Destylarni Polmos. Trudno o lepszą lokalizację - te mury pamiętają wieloletnią pracę ludzi i urządzeń nad produkcją oraz rozlewem alkoholi kojarzonych do dziś.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej