x

FoodX z nową lokalizacją w Krakowie w odmienionym koncepcie

Kategoria: Miejsca    19.01.2022

FoodX zmienia adres w Krakowie. W miejsce restauracji przy ul. Romanowicza rusza lokal przy ul. Krupniczej 21 a. To największa miejscówka sieci - od poprzedniej różni ją wygląd wnętrza i jego funkcjonalność. Sala dzienna wieczorem zamienia się w taneczny parkiet z widokiem na bar z autorskimi drinka

FoodX z nową lokalizacją w Krakowie - przy Krupniczej. Zdjęcie: materiały prasowe
FoodX z nową lokalizacją w Krakowie - przy Krupniczej. Zdjęcie: materiały prasowe
FoodX to unikalny koncept gastronomiczny, który tworzą cztery marki: Pizza Boyz, Mr. Pancake, Ghost Burger i Vegan Pizza Club. Założenie FoodX jest oparte na idei porn food, czyli połączeniu wyjątkowych doznań smakowych i wizualnych. Lokale wyróżnia charakterystyczny klimat kreowany przez pastelowe kolory i nietypowe rozwiązania architektoniczne.

Science fiction i graffiti

FoodX  w Krakowie przy Krupniczej. Zdjęcie: materiały prasowe
FoodX w Krakowie przy Krupniczej. Zdjęcie: materiały prasowe
Dla stałych gości i fanów FoodX ul. Krupnicza 21 to znany adres, bo znajduje się tuż obok pierwszego, kultowego lokalu na Dolnych Młynów. Nowe krakowskie miejsce wyróżnia się wśród dotychczasowych. Wszystko za sprawą innego pozycjonowania – odświeżono design i wprowadzono rozwiązania, które dzielą restaurację na część rodzinną i rozrywkową, co ma skłaniać do odwiedzin dojrzalszą grupę gości. Do spotkań z przyjaciółmi zachęcają trzyczęściowy bar z kolorowym świetlikiem oraz strefa dzienna, która wieczorem zamienia się w taneczny parkiet.

Futurystyczny styl FoodX  w Krakowie przy Krupniczej. Zdjęcie: materiały prasowe
Futurystyczny styl FoodX w Krakowie przy Krupniczej. Zdjęcie: materiały prasowe
Design wnętrza nieco odbiega od pastelowej estetyki pozostałych lokali. Charakterystyczne kolorowe posadzki, meble i zasłony tym razem przełamano mieszanką surowego betonu, stali, wyświetlaczami LED rodem z lat 80-tych i zupełnie nową identyfikacją wizualną brandów w stylu graffiti.

Odpowiedzialne za projekt wnętrza biuro projektowe YUS inspirowało się dystopijną wizją przyszłości znaną z filmów science fiction. Retro-futurystyczny styl jest jednak tylko tłem dla wszechobecnego graffiti nawiązującego do artystycznego dorobku Virgila Abloha, który bardzo często czerpał z kultury street art’u.

Menu z wyobraźnią

Pancake z watą cukrową w FoodX. Zdjęcie: materiały prasowe
Pancake z watą cukrową w FoodX. Zdjęcie: materiały prasowe
FoodX oferuje eksplozję smaków i kombinację składników niespotykanych nigdzie indziej. Amerykańskie Mr. Pancake ze słonymi dodatkami, lodami, watą cukrową to standard. Inny hit to pizza boyz z chrupiącymi rantami z dodatkiem cheetos, mozzarella stix i z frytkami.

Roślinne pizze z Vegan Pizza Club. Zdjęcie: materiały prasowe
Roślinne pizze z Vegan Pizza Club. Zdjęcie: materiały prasowe
Pandemia skłoniła właścicieli do założenia dwóch kolejnych marek. W portfolio FoodX znalazła się wegańska Vegan Pizza Club, która zaspokoi „serowe” marzenia każdego weganina oraz Ghost Burger z mięsem typu „smash”, które jest przyrządzane w oryginalny sposób rodem ze słonecznej Kalifornii.

Otwarcie lokalu - 22 stycznia 2022 roku.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie

W stołecznym gin barze Lane’s w Hotelu Bristol można spotkać bohaterów powieści Szczepana Twardocha - zagościli tam Pokora, Ljubow, Widuch i Baronessa. Wszystko za sprawą autorskiej karty koktajli Lane’s by Szczepan Twardoch, którą pisarz współtworzył z szefem baru Arnoldem Skibą.

Kopenhaska Noma przestanie istnieć? "Bycie restauracją już nas nie definiuje"

Noma - najbardziej znana duńska restauracja i jedna z najlepszych na świecie - ogłosiła, że kończy działalność w dotychczasowej formule. Co dalej? W 2025 roku stanie się "gigantycznym laboratorium" pod szyldem Noma 3.0.

Piekarnia Dickery w kolejnym mieście. Gofry w kształcie penisa i waginy dostępne także w Katowicach

W Katowicach zadebiutowała piekarnia Dickery, która oferuje gofry w kształcie męskich i żeńskich narządów płciowych. To już kolejne miasto, w którym te kontrowersyjne wypieki są dostępne. Na otwarciu były tłumy.

McDonald's rośnie: ma już w Polsce ponad 500 lokali!

W 2022 r. McDonald's otworzył łącznie 30 restauracji, w tym 19 zarządzanych przez franczyzobiorców. Miniony rok przyniósł też otwarcie jubileuszowej 500. restauracji, która znajduje się w Wyszkowie. - Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne otwarcia - zapowiada sieć.

Muzeum Fabryka Wódki w Krakowie

Krakowskie muzeum Fabryka Wódki otwarto w zabytkowym budynku po wybudowanej w latach 30. Wytwórni Wódek nr 11, późniejszej Destylarni Polmos. Trudno o lepszą lokalizację - te mury pamiętają wieloletnią pracę ludzi i urządzeń nad produkcją oraz rozlewem alkoholi kojarzonych do dziś.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej