x

Bartosz Dziamski otworzył Food Content Studio w Poznaniu

Kategoria: Miejsca    17.01.2022

Przestrzeń Food Content Studio przeznaczona jest na filmową i fotograficzną produkcję poświęconą jedzeniu oraz gotowaniu. - Będziemy organizować także warsztaty prowadzone przez najlepszych szefów kuchni i blogerów kulinarnych - zapowiada właściciel studia Bartosz Dziamski.

Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Studio Bartosza Dziamskiego, znane dotąd jako Dziamski Studio, istnieje od 2013 roku. Ma na swoim koncie produkcje fotograficzne, telewizyjne i filmowe, m. in. programy i spoty reklamowe oraz video content na kanały online. Kreuje i produkuje treści dla marek foodowych, szefów kuchni oraz restauracji z całej Polski, przygotowuje także relacje wideo i foto z największych wydarzeń kulinarnych, takich jak Bocuse d’Or, gala Gault&Millau.

Filmy Dziamski Studio były prezentowane na festiwalach w Polsce i za granicą m. in. podczas Taste Film Festival, Transatlantyk, Hungry! Film & Food Festival, Grand Video Awards, Sonoma International Film Festival, Devour! The Food Film Fest.  

Po prawie 10 latach działalności Dziamski Studio znalazło nową siedzibę i rozpoczyna nowy etap funkcjonowania jako Food Content Studio. Esencją działalności przedsięwzięcia pozostaną nadal materiały filmowe i fotograficzne skupione wokół szeroko rozumianej tematyki kulinarnej.

Zdjęcia, warsztaty, konferencje

Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
W nowoczesnej przestrzeni o powierzchni 450 m kw., realizowany będzie przede wszystkim food content. Studio wyposażono w profesjonalny sprzęt do realizacji produkcji fotograficznych i filmowych, posiada również cykloramę do realizacji sesji beauty, zdjęć packshotowych oraz modowych.

Idea studia wykracza jednak poza realizacje filmowo-fotograficzne.
– Będzie to również miejsce na warsztaty kulinarne w Poznaniu. Przygotowaliśmy stanowiska dla 20 osób, jadalnię oraz imponujące zaplecze gastronomiczne w pełni wyposażone przez partnerów studia – mówi Bartek Dziamski, właściciel Food Content Studio. – Warsztaty będą prowadzić najlepsi szefowie kuchni i blogerzy kulinarni z całej Polski. W Poznaniu mamy niewiele takich miejsc i myślę, że będzie to doskonały pomysł na integrację zespołu i spotkania, dzięki którym można zdobyć nowe umiejętności kulinarne i to od najlepszych w tym kraju. Będzie to również miejsce na warsztaty dla profesjonalistów, prezentacje nowych produktów i szkolenia – dodaje Dziamski.

Kanał Youtube
Food Content Studio planuje również uruchomić kanał Youtube, który będzie skupiał szefów kuchni i blogerów kulinarnych. Kanał powstaje z myślą o pasjonatach gotowania, którzy chcą czerpać wiedzę od profesjonalistów i doskonalić swoje umiejętności kulinarne, a przy tym świetnie się bawić.

– Na kanale pojawią się znane i lubiane nazwiska, ale również młode talenty kulinarne, które będę wspierał doświadczeniem w zakresie produkcji video –  opowiada Bartosz Dziamski.

Studio jest wyposażone w kuchnię modułową, którą można dowolnie aranżować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb prowadzących. Posiada scenograficzną zabudowę oraz bogato wyposażoną rekwizytornię.

Otwarcie Food Content Studio

Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Otwarcie nowego studia uświetniła kolacja degustacyjna, której autorami dań byli znani szefowie kuchni: Rafał Niewiarowski, szef kuchni restauracji Dym na Wodzie w Słupsku, Wojciech Harapkiewicz, szef kuchni restauracji Boreczna w Michałkowej, Anna Anklewicz, szefowa kuchni restauracji Mimoza w Świebodzinie oraz szefowie kuchni z Poznania: Patryk Dziamski oraz Dawid Klimaniec. Deser przygotował Mariusz Górecki, a deskę serów zaprezentowała serowarnia Mera Vallis.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Hotel Crowne Plaza Warsaw - The HUB z prestiżową nagrodą World Travel Awards

Prestiżowe nagrody hotelarskie World Travel Awards rozdane! Tytuł jest uznawany na świecie za najwyższy znak jakości w branży. Wśród laureatów znalazł się Crowne Plaza Warsaw - The HUB, który zwyciężył w kategorii Poland's Leading Conference Hotel 2022 - najlepszego konferencyjnego hotelu w Polsce.

Zamknięcie poznańskiej restauracji Autentyk Ernesta Jagodzińskiego

Po 5 latach działalności z kulinarnej mapy Poznania zniknął Autentyk, lokal Oli i Ernesta Jagodzińskich. - Idziemy realizować nasze marzenia i plany - mówią. Executive chefa restauracji można jednak wciąż odwiedzić w studiu kulinarnym Chef’s Table.

Wrocławski Green Bus znika po siedmiu latach działalności. Właściciel prosi o pomoc w spłaceniu długów

Green Bus, popularna wrocławska restauracja z kuchnią roślinną, znalazła się w poważnych tarapatach. Po siedmiu latach od swojego otwarcia lokal przestał istnieć. Aby spłacić długi, jego właściciel wraz z żoną uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl.

Setki Powodów w warszawskim Centrum Koneser już otwarte

Setki Powodów to nowy lokal w Warszawie z muzyką na żywo, jedzeniem i koktajlami. Powstał na parterze Muzeum Polskiej Wódki przy Placu Konesera 1, w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się bar Wuwu.

MUAS Coffee: nitro cold brew od twórców rzemieślniczej ceramiki

MUAS Coffee to kawiarnia z kawą speciality założona przez twórców studia ceramicznego MUAS. Na miejscu, oprócz typowych kaw na bazie espresso spróbować można też wyjątkowego nitro cold brew.

Zamknięcie gdyńskiej restauracji Pieterwas Krew i Woda

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych trójmiejskich lokali - restauracja Pieterwas Krew i Woda - znika z ulicy Abrahama w Gdyni po ponad 7 latach istnienia. Powodem zamknięcia nie są jednak ekonomiczne skutki pandemii. Jakie są przyczyny decyzji właścicieli - Mariusza i Marty Pieterwas?

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej