x

Bartosz Dziamski otworzył Food Content Studio w Poznaniu

Kategoria: Miejsca    17.01.2022

Przestrzeń Food Content Studio przeznaczona jest na filmową i fotograficzną produkcję poświęconą jedzeniu oraz gotowaniu. - Będziemy organizować także warsztaty prowadzone przez najlepszych szefów kuchni i blogerów kulinarnych - zapowiada właściciel studia Bartosz Dziamski.

Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Studio Bartosza Dziamskiego, znane dotąd jako Dziamski Studio, istnieje od 2013 roku. Ma na swoim koncie produkcje fotograficzne, telewizyjne i filmowe, m. in. programy i spoty reklamowe oraz video content na kanały online. Kreuje i produkuje treści dla marek foodowych, szefów kuchni oraz restauracji z całej Polski, przygotowuje także relacje wideo i foto z największych wydarzeń kulinarnych, takich jak Bocuse d’Or, gala Gault&Millau.

Filmy Dziamski Studio były prezentowane na festiwalach w Polsce i za granicą m. in. podczas Taste Film Festival, Transatlantyk, Hungry! Film & Food Festival, Grand Video Awards, Sonoma International Film Festival, Devour! The Food Film Fest.  

Po prawie 10 latach działalności Dziamski Studio znalazło nową siedzibę i rozpoczyna nowy etap funkcjonowania jako Food Content Studio. Esencją działalności przedsięwzięcia pozostaną nadal materiały filmowe i fotograficzne skupione wokół szeroko rozumianej tematyki kulinarnej.

Zdjęcia, warsztaty, konferencje

Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
W nowoczesnej przestrzeni o powierzchni 450 m kw., realizowany będzie przede wszystkim food content. Studio wyposażono w profesjonalny sprzęt do realizacji produkcji fotograficznych i filmowych, posiada również cykloramę do realizacji sesji beauty, zdjęć packshotowych oraz modowych.

Idea studia wykracza jednak poza realizacje filmowo-fotograficzne.
– Będzie to również miejsce na warsztaty kulinarne w Poznaniu. Przygotowaliśmy stanowiska dla 20 osób, jadalnię oraz imponujące zaplecze gastronomiczne w pełni wyposażone przez partnerów studia – mówi Bartek Dziamski, właściciel Food Content Studio. – Warsztaty będą prowadzić najlepsi szefowie kuchni i blogerzy kulinarni z całej Polski. W Poznaniu mamy niewiele takich miejsc i myślę, że będzie to doskonały pomysł na integrację zespołu i spotkania, dzięki którym można zdobyć nowe umiejętności kulinarne i to od najlepszych w tym kraju. Będzie to również miejsce na warsztaty dla profesjonalistów, prezentacje nowych produktów i szkolenia – dodaje Dziamski.

Kanał Youtube
Food Content Studio planuje również uruchomić kanał Youtube, który będzie skupiał szefów kuchni i blogerów kulinarnych. Kanał powstaje z myślą o pasjonatach gotowania, którzy chcą czerpać wiedzę od profesjonalistów i doskonalić swoje umiejętności kulinarne, a przy tym świetnie się bawić.

– Na kanale pojawią się znane i lubiane nazwiska, ale również młode talenty kulinarne, które będę wspierał doświadczeniem w zakresie produkcji video –  opowiada Bartosz Dziamski.

Studio jest wyposażone w kuchnię modułową, którą można dowolnie aranżować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb prowadzących. Posiada scenograficzną zabudowę oraz bogato wyposażoną rekwizytornię.

Otwarcie Food Content Studio

Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Otwarcie nowego studia uświetniła kolacja degustacyjna, której autorami dań byli znani szefowie kuchni: Rafał Niewiarowski, szef kuchni restauracji Dym na Wodzie w Słupsku, Wojciech Harapkiewicz, szef kuchni restauracji Boreczna w Michałkowej, Anna Anklewicz, szefowa kuchni restauracji Mimoza w Świebodzinie oraz szefowie kuchni z Poznania: Patryk Dziamski oraz Dawid Klimaniec. Deser przygotował Mariusz Górecki, a deskę serów zaprezentowała serowarnia Mera Vallis.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie

W stołecznym gin barze Lane’s w Hotelu Bristol można spotkać bohaterów powieści Szczepana Twardocha - zagościli tam Pokora, Ljubow, Widuch i Baronessa. Wszystko za sprawą autorskiej karty koktajli Lane’s by Szczepan Twardoch, którą pisarz współtworzył z szefem baru Arnoldem Skibą.

Kopenhaska Noma przestanie istnieć? "Bycie restauracją już nas nie definiuje"

Noma - najbardziej znana duńska restauracja i jedna z najlepszych na świecie - ogłosiła, że kończy działalność w dotychczasowej formule. Co dalej? W 2025 roku stanie się "gigantycznym laboratorium" pod szyldem Noma 3.0.

Piekarnia Dickery w kolejnym mieście. Gofry w kształcie penisa i waginy dostępne także w Katowicach

W Katowicach zadebiutowała piekarnia Dickery, która oferuje gofry w kształcie męskich i żeńskich narządów płciowych. To już kolejne miasto, w którym te kontrowersyjne wypieki są dostępne. Na otwarciu były tłumy.

McDonald's rośnie: ma już w Polsce ponad 500 lokali!

W 2022 r. McDonald's otworzył łącznie 30 restauracji, w tym 19 zarządzanych przez franczyzobiorców. Miniony rok przyniósł też otwarcie jubileuszowej 500. restauracji, która znajduje się w Wyszkowie. - Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne otwarcia - zapowiada sieć.

Muzeum Fabryka Wódki w Krakowie

Krakowskie muzeum Fabryka Wódki otwarto w zabytkowym budynku po wybudowanej w latach 30. Wytwórni Wódek nr 11, późniejszej Destylarni Polmos. Trudno o lepszą lokalizację - te mury pamiętają wieloletnią pracę ludzi i urządzeń nad produkcją oraz rozlewem alkoholi kojarzonych do dziś.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej