x

Bartosz Dziamski otworzył Food Content Studio w Poznaniu

Kategoria: Miejsca    17.01.2022

Przestrzeń Food Content Studio przeznaczona jest na filmową i fotograficzną produkcję poświęconą jedzeniu oraz gotowaniu. - Będziemy organizować także warsztaty prowadzone przez najlepszych szefów kuchni i blogerów kulinarnych - zapowiada właściciel studia Bartosz Dziamski.

Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Studio Bartosza Dziamskiego, znane dotąd jako Dziamski Studio, istnieje od 2013 roku. Ma na swoim koncie produkcje fotograficzne, telewizyjne i filmowe, m. in. programy i spoty reklamowe oraz video content na kanały online. Kreuje i produkuje treści dla marek foodowych, szefów kuchni oraz restauracji z całej Polski, przygotowuje także relacje wideo i foto z największych wydarzeń kulinarnych, takich jak Bocuse d’Or, gala Gault&Millau.

Filmy Dziamski Studio były prezentowane na festiwalach w Polsce i za granicą m. in. podczas Taste Film Festival, Transatlantyk, Hungry! Film & Food Festival, Grand Video Awards, Sonoma International Film Festival, Devour! The Food Film Fest.  

Po prawie 10 latach działalności Dziamski Studio znalazło nową siedzibę i rozpoczyna nowy etap funkcjonowania jako Food Content Studio. Esencją działalności przedsięwzięcia pozostaną nadal materiały filmowe i fotograficzne skupione wokół szeroko rozumianej tematyki kulinarnej.

Zdjęcia, warsztaty, konferencje

Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
W nowoczesnej przestrzeni o powierzchni 450 m kw., realizowany będzie przede wszystkim food content. Studio wyposażono w profesjonalny sprzęt do realizacji produkcji fotograficznych i filmowych, posiada również cykloramę do realizacji sesji beauty, zdjęć packshotowych oraz modowych.

Idea studia wykracza jednak poza realizacje filmowo-fotograficzne.
– Będzie to również miejsce na warsztaty kulinarne w Poznaniu. Przygotowaliśmy stanowiska dla 20 osób, jadalnię oraz imponujące zaplecze gastronomiczne w pełni wyposażone przez partnerów studia – mówi Bartek Dziamski, właściciel Food Content Studio. – Warsztaty będą prowadzić najlepsi szefowie kuchni i blogerzy kulinarni z całej Polski. W Poznaniu mamy niewiele takich miejsc i myślę, że będzie to doskonały pomysł na integrację zespołu i spotkania, dzięki którym można zdobyć nowe umiejętności kulinarne i to od najlepszych w tym kraju. Będzie to również miejsce na warsztaty dla profesjonalistów, prezentacje nowych produktów i szkolenia – dodaje Dziamski.

Kanał Youtube
Food Content Studio planuje również uruchomić kanał Youtube, który będzie skupiał szefów kuchni i blogerów kulinarnych. Kanał powstaje z myślą o pasjonatach gotowania, którzy chcą czerpać wiedzę od profesjonalistów i doskonalić swoje umiejętności kulinarne, a przy tym świetnie się bawić.

– Na kanale pojawią się znane i lubiane nazwiska, ale również młode talenty kulinarne, które będę wspierał doświadczeniem w zakresie produkcji video –  opowiada Bartosz Dziamski.

Studio jest wyposażone w kuchnię modułową, którą można dowolnie aranżować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb prowadzących. Posiada scenograficzną zabudowę oraz bogato wyposażoną rekwizytornię.

Otwarcie Food Content Studio

Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Food Content Studio w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Otwarcie nowego studia uświetniła kolacja degustacyjna, której autorami dań byli znani szefowie kuchni: Rafał Niewiarowski, szef kuchni restauracji Dym na Wodzie w Słupsku, Wojciech Harapkiewicz, szef kuchni restauracji Boreczna w Michałkowej, Anna Anklewicz, szefowa kuchni restauracji Mimoza w Świebodzinie oraz szefowie kuchni z Poznania: Patryk Dziamski oraz Dawid Klimaniec. Deser przygotował Mariusz Górecki, a deskę serów zaprezentowała serowarnia Mera Vallis.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Niewinni Czarodzieje bez Wojewódzkiego. Dziennikarz otwiera nową sieć

Kuba Wojewódzki otwiera nową restaurację w Gdyni. Nie będzie ona jednak częścią sieci Niewinni Czarodzieje. Prezenter kończy współpracę z dotychczasowym wspólnikiem i rozpoczyna działalność na własną rękę.

ŻYWA KUCHNIA

Laurent De Bremaeker, właściciel i szef kuchni, szkolił się w najlepszych instytutach kulinarnych, w których jedzenie traktowane jest jak lekarstwo, m.in. w Hippocrates Health Institute w West Palm Beach na Florydzie. ul. Racławicka 99, Warszawa

Tajski Molam Thai Canteen & Bar w Krakowie

Molam to restauracja tajska, w której nie znajdziecie nic, co zazwyczaj w Polsce kojarzone jest z tym rodzajem kuchni. Nie ma tutaj pad thai, nie ma zielonego lub czerwonego curry z mięsem lub tofu do wyboru, nie ma sajgonek. Co w takim razie jest?

Nowe restauracje Sphinx - w Krośnie, Bielsku-Białej i Częstochowie

Sieć Sphinx oferuje wybór dań inspirowanych bliskowschodnimi smakami, w tym popularną shoarmę czy mięsa i ryby z grilla. Wielbiciele lżejszych dań znajdą w karcie dania typu fit i bezmięsne. Teraz można ich skosztować w nowych lokalach w Krośnie, Bielsku-Białej i Częstochowie.

MUS Bar & View

Każdy, kto zna się na geografii chociaż trochę, wie, że z Poznania nad Bałtyk jest spory kawałek.

ZENIT

Lokal mieści się na poznańskiej Śródce 16a w miejscu dawnego sklepu wielobranżowego o tej samej nazwie. W środku 23 miejsca, a w ciepłe miesiące dostępny jest ogródek.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej