x

Roślinna strona mocy, czyli wege dla aktywnych

Kategoria: Lifestyle - styl odżywiania    17.01.2022

Coraz więcej osób uprawiających sport zaczyna doceniać korzyści płynące ze zbilansowanej, pełnowartościowej diety roślinnej, która przyczynia się do szybszej regeneracji i niejednokrotnie przekłada na wyższe wyniki sportowe. Ta grupa to wciąż słabo zagospodarowani klienci branży gastronomicznej.

Katarzyna Najman. Fot. materiały prasowe
Katarzyna Najman. Fot. materiały prasowe
Popularność diety roślinnej na całym świecie stale rośnie. Według badań RoślinnieJemy z 2019 r. aż 45,1% mieszkańców metropolii określa swoją dietę jako fleksitariańską, czyli ograniczającą spożycie mięsa. Możemy więc śmiało powiedzieć o przybierającym na sile ugruntowanym trendzie. 

Fleksitarianie to wyjątkowo liczna grupa potencjalnych klientów i gości restauracji, tym bardziej że nurt ten dotyczy przede wszystkim młodych dorosłych, którzy są najbardziej zaangażowanymi uczestnikami życia społecznego. Sporą część tej grupy stanowią osoby aktywnie fizycznie, uprawiające sport zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. To grono o specyficznych, skonkretyzowanych oczekiwaniach i wciąż niezagospodarowany potencjał dla branży gastronomicznej. 

SPORTOWIEC – KLIENT WYMAGAJĄCY
Na rodzimym gruncie, zgodnie z wynikami badań CBOS z 2018 r., ok. 60% Polaków w wieku 18-34 lat deklaruje regularną aktywność fizyczną. Ta grupa wiekowa cechuje się także największym odsetkiem osób ograniczających produkty odzwierzęce. Trend ten jest w pełni zgodny z tym, co obserwujemy w badaniach – coraz większe zainteresowanie rezygnacją z mięsa na rzecz pełnowartościowych produktów i posiłków roślinnych. Ale to nie wszystko. Za tymi zmianami idzie rosnąca świadomość na temat żywienia i prawidłowego komponowania jadłospisu w taki sposób, aby dostarczyć organizmowi tego, czego potrzebuje w okresie wzmożonego wysiłku. 

Dlatego sportowiec jest klientem wymagającym. Makroskładniki, kaloryczność i zawartość białka są kryteriami, na które zwraca szczególną uwagę, dokonując codziennych wyborów żywieniowych. Motywowany osiągnięciami sportowymi niechętnie rezygnuje z przyjętych zasad, a wysoka świadomość potrzeb własnego organizmu skłania go do sięgania po to, co najbardziej odżywcze.

W powszechnej świadomości odżywianie w kontekście sportu najczęściej kojarzy nam się z byciem „fit”, „fit” kojarzy się z odchudzaniem, a odchudzanie – z kobietami. „Fit” w wersji roślinnej to najczęściej po prostu sałatka. Taki obraz nie odzwierciedla natomiast rzeczywistości. Sport to nie tylko redukcja masy ciała, zdrowe odżywianie nie jest synonimem odchudzania, a dieta roślinna nie jest wyłącznie domeną kobiet. Rosnąca grupa sportowców płci męskiej zaczyna doceniać korzyści płynące ze zbilansowanej, pełnowartościowej diety roślinnej, która przyczynia się do szybszej regeneracji i niejednokrotnie przekłada na wyższe wyniki sportowe. 

Wśród rozpoznawalnych sportowców rezygnujących ze spożycia produktów odzwierzęcych lub ograniczających ich udział w swoim jadłospisie można wymienić chociażby takie osoby jak biegacz Scott Jurek, piłkarka reprezentacji Stanów Zjednoczonych Alex Morgan czy zawodnicy MMA, bracia Nate i Nick Diaz. Sportowcy na diecie roślinnej lub częściej sięgający po dania wegańskie stanowić mogą zatem wysoki potencjał dla branży gastronomicznej. 

WARTOŚĆ ODŻYWCZA I SMAK
Wbrew obiegowej opinii stworzenie pełnowartościowego posiłku roślinnego nie różni się znacznie od komponowania posiłku zawierającego produkty odzwierzęce. Najważniejsze jest połączenie aspektu odżywczego ze smakowym. Warto pamiętać o wzmożonym zapotrzebowaniu kalorycznym sportowców, posiłkując się dodatkiem tłoczonych na zimno olejów czy past orzechowych, które oprócz tego, że urozmaicają smak, pomogą dostosować wartość odżywczą potrawy do potrzeb osoby trenującej. 

Kolejnym ważnym aspektem w diecie sportowca jest spożycie odpowiedniej ilości białka, które wpływa na zwiększenie sytości odczuwanej po posiłku. Dołożenie solidnej porcji białka nawet do tak prostego dania jak sałatka może stanowić kolejną opcję w menu do wyboru. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również gotowe zamienniki mięsa w postaci burgerów, kotletów czy nuggetsów. Dodanie ich do tradycyjnych potraw lub wykorzystanie ich zamiast mięsa w danej potrawie może pomóc w odtworzeniu jej oryginalnego smaku. Wyborem na razie mniej rozpropagowanym, acz równie atrakcyjnym jest użycie odżywek białkowych. Wiele marek dodaje roślinne odpowiedniki białka do swojej oferty, dlatego są one już szeroko dostępne. Wykorzystanie ich w stworzeniu sycącego koktajlu, białkowych gofrów czy naleśników na pewno zwróci uwagę opisywanej grupy. 

Sporą, niezagospodarowaną nadal niszą są cateringi pudełkowe z sensowną opcją roślinną dla osób aktywnych. W przypadku wielu dostawców dostępne są już wersje fit i wersje roślinne o zróżnicowanej kaloryczności, brakuje wciąż jednak atrakcyjnych ofert roślinnych ukierunkowanych na osoby aktywne i zaspokajających ich potrzeby żywieniowe. Czasy stereotypowego posiłku sportowca w postaci kurczaka, ryżu i brokułów odeszły już do przeszłości. Współcześnie nacisk kładzie się na funkcjonalność diety, która nie powinna składać się wyłącznie z sumy wyrzeczeń. Drzemie tutaj ogromny potencjał, który z pewnością warto wykorzystać. Z punktu widzenia rozwoju branży gastronomicznej to ciekawy kierunek oferujący duże pole do popisu i potencjalny zwrot z inwestycji. Stworzenie oferty skierowanej do bardzo specyficznej, wymagającej grupy odbiorców to dobra strategia i wydaje się, że aktualny moment sprzyja jej wdrożeniu – konkurencja na rynku jest na tę chwilę niewielka, a zapotrzebowanie spore. 

JASNA STRONA MOCY to nazwa kampanii społecznej działającej w ramach RoślinnieJemy, a skupiającej się na osobach aktywnych fizycznie. Udowadnia, że dieta roślinna może z powodzeniem iść w parze z doskonałą kondycją fizyczną i osiąganiem sukcesów sportowych oraz wspiera branżę w tworzeniu oferty zaspokajającej potrzeby tej specyficznej grupy.

Autorki: Natalia Apiecionek i Katarzyna Babicz
Konsultacja merytoryczna: Dominika Targosz

Artykuł ukazał się w „Food Service" 12/2021-1/2022 nr 211.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Piotr Grabowski (foodtech.ac): Rewolucja plant-based jest jeszcze przed nami

O roślinnych trendach na rok 2023 rozmawiamy z Piotrem Grabowskim, współzałożycielem foodtech.ac, pierwszego w Polsce akceleratora start-upów z branży spożywczej.

Czy Polacy przestrzegają Wielkiego Postu? Pytamy Pyszne.pl, Glovo i Uber Eats

Trwa katolicki Wielki Post, a związane z nim żywieniowe nawyki rodaków przekładają się na rodzaj posiłków zamawianych online za pośrednictwem platform delivery. Notują one więcej "postnych" zamówień, mimo spadku liczby osób, które deklarują się jako praktykujący katolicy.

Młodzi wybierają żywność przyszłości i zachęcają do zmian starsze pokolenia

Młodzi Polacy masowo zmieniają nawyki - wybierają żywność, która łączy korzyści dla zdrowia i planety. Do takich samych zmian zachęcają bliskich ze starszych generacji. W tej żywieniowej rewolucji, napędzanej przez pokolenie Z, kluczową rolę pełnią produkty roślinne.

Prezes One Day More: Rynek roślinnych zamienników w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie

Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost zainteresowania dietą roślinną wśród Polaków. Coraz więcej konsumentów sięga także po zamienniki mięsa dostępne w sklepach i restauracjach. O stale powiększającej się palecie wegańskich alternatyw rozmawiamy z prezesem One Day More, Dariuszem Harajem.

Niemal połowa Polaków choć raz próbowała wykluczyć z diety mięso [BADANIE]

Co drugi Polak przynajmniej raz w życiu próbował zrezygnować z jedzenia mięsa i przejść na dietę wegetariańską lub wegańską - wynika z badań agencji Insight Lab, przeprowadzonych na zlecenie Pyszne.pl. Aż 12% ankietowanych zadeklarowało, że nie je mięsa bądź wszelkich produktów odzwierzęcych.

Noworoczne postanowienia Polaków. Dlaczego chcemy jeść mniej mięsa i jak wytrwać w tym wyzwaniu?

Aż 77 proc. Polaków podejmuje w 2023 roku wyzwania. Chcemy zacząć biegać i chodzić na siłownię, więcej oszczędzać oraz… jeść mniej mięsa - takie są najważniejsze postanowienia noworoczne rodaków.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej