x

Roślinna strona mocy, czyli wege dla aktywnych

Kategoria: Lifestyle - styl odżywiania    17.01.2022

Coraz więcej osób uprawiających sport zaczyna doceniać korzyści płynące ze zbilansowanej, pełnowartościowej diety roślinnej, która przyczynia się do szybszej regeneracji i niejednokrotnie przekłada na wyższe wyniki sportowe. Ta grupa to wciąż słabo zagospodarowani klienci branży gastronomicznej.

Katarzyna Najman. Fot. materiały prasowe
Katarzyna Najman. Fot. materiały prasowe
Popularność diety roślinnej na całym świecie stale rośnie. Według badań RoślinnieJemy z 2019 r. aż 45,1% mieszkańców metropolii określa swoją dietę jako fleksitariańską, czyli ograniczającą spożycie mięsa. Możemy więc śmiało powiedzieć o przybierającym na sile ugruntowanym trendzie. 

Fleksitarianie to wyjątkowo liczna grupa potencjalnych klientów i gości restauracji, tym bardziej że nurt ten dotyczy przede wszystkim młodych dorosłych, którzy są najbardziej zaangażowanymi uczestnikami życia społecznego. Sporą część tej grupy stanowią osoby aktywnie fizycznie, uprawiające sport zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. To grono o specyficznych, skonkretyzowanych oczekiwaniach i wciąż niezagospodarowany potencjał dla branży gastronomicznej. 

SPORTOWIEC – KLIENT WYMAGAJĄCY
Na rodzimym gruncie, zgodnie z wynikami badań CBOS z 2018 r., ok. 60% Polaków w wieku 18-34 lat deklaruje regularną aktywność fizyczną. Ta grupa wiekowa cechuje się także największym odsetkiem osób ograniczających produkty odzwierzęce. Trend ten jest w pełni zgodny z tym, co obserwujemy w badaniach – coraz większe zainteresowanie rezygnacją z mięsa na rzecz pełnowartościowych produktów i posiłków roślinnych. Ale to nie wszystko. Za tymi zmianami idzie rosnąca świadomość na temat żywienia i prawidłowego komponowania jadłospisu w taki sposób, aby dostarczyć organizmowi tego, czego potrzebuje w okresie wzmożonego wysiłku. 

Dlatego sportowiec jest klientem wymagającym. Makroskładniki, kaloryczność i zawartość białka są kryteriami, na które zwraca szczególną uwagę, dokonując codziennych wyborów żywieniowych. Motywowany osiągnięciami sportowymi niechętnie rezygnuje z przyjętych zasad, a wysoka świadomość potrzeb własnego organizmu skłania go do sięgania po to, co najbardziej odżywcze.

W powszechnej świadomości odżywianie w kontekście sportu najczęściej kojarzy nam się z byciem „fit”, „fit” kojarzy się z odchudzaniem, a odchudzanie – z kobietami. „Fit” w wersji roślinnej to najczęściej po prostu sałatka. Taki obraz nie odzwierciedla natomiast rzeczywistości. Sport to nie tylko redukcja masy ciała, zdrowe odżywianie nie jest synonimem odchudzania, a dieta roślinna nie jest wyłącznie domeną kobiet. Rosnąca grupa sportowców płci męskiej zaczyna doceniać korzyści płynące ze zbilansowanej, pełnowartościowej diety roślinnej, która przyczynia się do szybszej regeneracji i niejednokrotnie przekłada na wyższe wyniki sportowe. 

Wśród rozpoznawalnych sportowców rezygnujących ze spożycia produktów odzwierzęcych lub ograniczających ich udział w swoim jadłospisie można wymienić chociażby takie osoby jak biegacz Scott Jurek, piłkarka reprezentacji Stanów Zjednoczonych Alex Morgan czy zawodnicy MMA, bracia Nate i Nick Diaz. Sportowcy na diecie roślinnej lub częściej sięgający po dania wegańskie stanowić mogą zatem wysoki potencjał dla branży gastronomicznej. 

WARTOŚĆ ODŻYWCZA I SMAK
Wbrew obiegowej opinii stworzenie pełnowartościowego posiłku roślinnego nie różni się znacznie od komponowania posiłku zawierającego produkty odzwierzęce. Najważniejsze jest połączenie aspektu odżywczego ze smakowym. Warto pamiętać o wzmożonym zapotrzebowaniu kalorycznym sportowców, posiłkując się dodatkiem tłoczonych na zimno olejów czy past orzechowych, które oprócz tego, że urozmaicają smak, pomogą dostosować wartość odżywczą potrawy do potrzeb osoby trenującej. 

Kolejnym ważnym aspektem w diecie sportowca jest spożycie odpowiedniej ilości białka, które wpływa na zwiększenie sytości odczuwanej po posiłku. Dołożenie solidnej porcji białka nawet do tak prostego dania jak sałatka może stanowić kolejną opcję w menu do wyboru. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również gotowe zamienniki mięsa w postaci burgerów, kotletów czy nuggetsów. Dodanie ich do tradycyjnych potraw lub wykorzystanie ich zamiast mięsa w danej potrawie może pomóc w odtworzeniu jej oryginalnego smaku. Wyborem na razie mniej rozpropagowanym, acz równie atrakcyjnym jest użycie odżywek białkowych. Wiele marek dodaje roślinne odpowiedniki białka do swojej oferty, dlatego są one już szeroko dostępne. Wykorzystanie ich w stworzeniu sycącego koktajlu, białkowych gofrów czy naleśników na pewno zwróci uwagę opisywanej grupy. 

Sporą, niezagospodarowaną nadal niszą są cateringi pudełkowe z sensowną opcją roślinną dla osób aktywnych. W przypadku wielu dostawców dostępne są już wersje fit i wersje roślinne o zróżnicowanej kaloryczności, brakuje wciąż jednak atrakcyjnych ofert roślinnych ukierunkowanych na osoby aktywne i zaspokajających ich potrzeby żywieniowe. Czasy stereotypowego posiłku sportowca w postaci kurczaka, ryżu i brokułów odeszły już do przeszłości. Współcześnie nacisk kładzie się na funkcjonalność diety, która nie powinna składać się wyłącznie z sumy wyrzeczeń. Drzemie tutaj ogromny potencjał, który z pewnością warto wykorzystać. Z punktu widzenia rozwoju branży gastronomicznej to ciekawy kierunek oferujący duże pole do popisu i potencjalny zwrot z inwestycji. Stworzenie oferty skierowanej do bardzo specyficznej, wymagającej grupy odbiorców to dobra strategia i wydaje się, że aktualny moment sprzyja jej wdrożeniu – konkurencja na rynku jest na tę chwilę niewielka, a zapotrzebowanie spore. 

JASNA STRONA MOCY to nazwa kampanii społecznej działającej w ramach RoślinnieJemy, a skupiającej się na osobach aktywnych fizycznie. Udowadnia, że dieta roślinna może z powodzeniem iść w parze z doskonałą kondycją fizyczną i osiąganiem sukcesów sportowych oraz wspiera branżę w tworzeniu oferty zaspokajającej potrzeby tej specyficznej grupy.

Autorki: Natalia Apiecionek i Katarzyna Babicz
Konsultacja merytoryczna: Dominika Targosz

Artykuł ukazał się w „Food Service" 12/2021-1/2022 nr 211.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Agata Noszczyk (Good Place): Kuchnia roślinna, czyli zdrowa?

- A, to taka zdrowa kuchnia? - zapytała kelnerkę starsza pani. - Roślinna, to pewnie zdrowa? Nigdy nie wiem, co odpowiedzieć.

Bez mięsa, ale zdrowo. Jak zblilansować roślinny posiłek?

Dania przygotowane bez produktów odzwierzęcych muszą być automatycznie zdrową alternatywą dla mięsnych posiłków. To oznacza, że powinny być odpowiednio zbilansowane pod kątem wartości odżywczych, przede wszystkim białka. A o tym szefowie kuchni, niestety, często zapominają.

Jemy oczami. Jak prezentacja jedzenia wpływa na nasz apetyt?

O tym, jak danie nam smakuje w dużej mierze decyduje estetyka jego podania. Często rezygnujemy z jakiejś potrawy, bo nie zachęca nas ona wyglądem czy teksturą. Jak wizualny aspekt jedzenia wpływa na doznania smakowe? Wyjaśnia Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk, psychodietetyk i ekspert Restaurant Week.

Medycyna na talerzu. Wpływ wyborów żywieniowych na nasze zdrowie

O zdrowiu, niskoprzetworzonej diecie roślinnej oraz aktywnym stylu życia rozmawiamy z lekarką Alicją Baską, executive director w Polskim Towarzystwie Medycyny Stylu Życia, którego jest współzałożycielką, oraz dietetyczką stojącą za Roślinnym Wyzwaniem dla Zdrowia.

Alicja Michałowska: Czy "mięsne" nazwy roślinnych alternatyw wprowadzają w błąd?

Językowy spór o nazewnictwo roślinnych substytutów mięsa wywołuje sporo emocji w debacie publicznej, także w branży spożywczej.

Co piąty Polak uważa, że dieta roślinna jest niekorzystna dla zdrowia. To mit!

Mimo rosnącej popularności diety roślinnej, wciąż funkcjonuje wiele mitów na jej temat. Aż co piąty Polak uważa, że jest ona niekorzystna dla zdrowia. - Nic bardziej mylnego - mówi Joanna Lotkowska, dietetyczka ProVeg.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej