x

DefaultVeg, czyli roślinnie z założenia

Kategoria: Lifestyle - zdrowe odżywianie    17.01.2022

DefaultVeg to ruch działający na rzecz upowszechnienia roślinnego jedzenia. Misja organizacji jest prosta - jedzenie powinno być z założenia roślinne, gdziekolwiek jest serwowane. Chodzi o zmianę postrzegania tego, co nazywamy "normalnym" posiłkiem.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Jesteśmy świadkami zmiany nawyków żywieniowych. Coraz więcej konsumentów i konsumentek ogranicza spożycie produktów odzwierzęcych na rzecz tych roślinnych. Możemy być pewni, że wegańskie jedzenie nie jest chwilowym trendem. Dostrzegają to już największe firmy rynku spożywczego, które w odpowiedzi na stale rosnący popyt inwestują w produkcję roślinną, a także sieci gastronomiczne rozszerzające wegańskie menu. Mimo to jedzenie roślinne na szeroką skalę pozostaje wciąż jedynie opcją, a nie powszechnym standardem. 

DefaultVeg to ruch działający na rzecz upowszechnienia wegańskiego jedzenia. Misja organizacji jest bardzo prosta i doskonale zaspokaja potrzebę zmian żywieniowych na szeroką skalę – jedzenie powinno być z założenia roślinne, gdziekolwiek jest serwowane. Celem jest zmiana postrzegania tego, co nazywamy „normalnym” posiłkiem.  

Co, gdyby „normalne” jedzenie oznaczało roślinne jedzenie? Kampania DefaultVeg wychodzi z założenia, że sposób reprezentacji jedzenia odgrywa kluczową rolę w wyborach konsumenckich. Jeśli przedstawiamy jedzenie wegańskie jako podstawową opcję żywieniową, to zwiększamy prawdopodobieństwo, że konsumenci i konsumentki będą częściej odżywiać się roślinnie, a szefowie i szefowe kuchni będą szukać nowych wegańskich smaków, by urozmaicić dania. To prosty sposób na zmotywowanie szerokiego grona osób do zdrowszych i bardziej zrównoważonych wyborów, a co za tym idzie – zrobienia ogromnego kroku ku bardziej roślinnej przyszłości, przyjaznej człowiekowi, zwierzętom i planecie.  

Idea DefaultVeg promuje sposób odżywiania, który jest odpowiedzią na problemy zdrowotne, środowiskowe czy etyczne związane z hodowlą zwierząt. Spożywanie produktów odzwierzęcych w dużej ilości może prowadzić do chorób serca, otyłości czy cukrzycy, a przemysłowa hodowla zwierząt znacznie zwiększa ryzyko kolejnych pandemii.  

Produkcja i dystrybucja wyrobów odzwierzęcych to także straty środowiskowe, na które w dobie katastrofy klimatycznej nie możemy sobie pozwolić. Project Drawdown wskazuje, że roślinne jedzenie to jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań na zredukowanie śladu węglowego, a co za tym idzie – uniknięcie dalszej dewastacji środowiska naturalnego. 

Ruch DefaultVeg prowadzi program ambasadorski, w którym zachęca do inspirowania zmian w lokalnych społecznościach czy edukowania na temat pozytywnego wpływu wegańskiego jedzenia. Każdy z nas może przyłączyć się do kampanii i zostać ambasadorem czy ambasadorką zmiany w swoim środowisku. Takie osoby ze wsparciem organizacji zachęcają do wprowadzania idei DefaultVeg w lokalnej gastronomii, w instytucjach publicznych, w pracy, podczas wydarzeń i imprez organizowanych w danej społeczności czy na poziomie władz lokalnych, które mogą uczynić DefaultVeg częścią swojej polityki klimatycznej. Ruch zachęca również do zaangażowania się w promowanie idei jedzenia „z założenia roślinnego” – zapewnia materiały edukacyjnie, które z łatwością można wykorzystać do tworzenia postów w mediach społecznościowych czy zorganizowania webinaru. 

Instytucje, organizacje i biznesy coraz częściej wykorzystują ideę ruchu DefaultVeg do motywowania pozytywnej zmiany żywieniowej w danym środowisku. Strategia jest szeroko realizowana na uniwersytetach i w szkołach. Biuro ds. Zrównoważonego Rozwoju z Uniwersytetu Harvard serwuje wyjściowo w pełni roślinne posiłki podczas wszystkich wydarzeń i spotkań – niewegańska wersja dań jest dostępna dla gości wyłącznie na życzenie. 

Podobne działania deklarują również uniwersytety z Berlina, które w swoich stołówkach mają oferować posiłki zgodnie z ideą jedzenia „z założenia roślinnego” – cztery dni w tygodniu dostępna jest tylko jedna opcja mięsna. W gastronomii DefaultVeg zachęca do tego, by wegańskie pozycje były podstawową ofertą w menu, a mleko serwowane do kawy było z założenia roślinne. 

Kampanię DefaultVeg można śledzić w mediach społecznościowych, gdzie udostępnione są posty edukacyjne i inspirujące historie, a na stronie WWW dostępna jest baza pysznych roślinnych przepisów.

Autorka: Agnieszka Sierak

Artykuł ukazał się w „Food Service" 12/2021-1/2022 nr 211.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Co piąty Polak uważa, że dieta roślinna jest niekorzystna dla zdrowia. To mit!

Mimo rosnącej popularności diety roślinnej, wciąż funkcjonuje wiele mitów na jej temat. Aż co piąty Polak uważa, że jest ona niekorzystna dla zdrowia. - Nic bardziej mylnego - mówi Joanna Lotkowska, dietetyczka ProVeg.

Agata Noszczyk: Roślinne dla wszystkich!

Jak funkcjonują stereotypy na temat płci i jaki wpływ mają na nasze wybory żywieniowe? Czy posiłki dzielą się na te, które są przeznaczone dla kobiet, i te uznane za "męskie"? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Agata Noszczyk, szefowa kuchni Good Place w Gliwicach, ambasadorka Chefs for Change.

Fenomen diety bulionowej. Stosują ją Salma Hayek, Gwyneth Paltrow i Halle Berry

Dieta bulionowa bije rekordy popularności w Hollywood, a rzesza jej zwolenników ciągle się powiększa. Korzystają z niej m. in. Salma Hayek, Halle Berry i Gwyneth Paltrow, która dzięki jej stosowaniu schudła aż 11 kilo. Na czym polega fenomen tego stylu odżywiania?

Weronika Pochylska: Co mówi nam tegoroczne Veganuary?

Zdaje się, że styczeń, także w Polsce, już na stałe będzie kojarzył się z roślinnym jedzeniem. Coraz więcej firm i inicjatyw podejmuje znane na całym świecie wyzwanie Veganuary lub intensyfikuje okołoroślinne działania właśnie na początku roku.

Roślinna strona mocy, czyli wege dla aktywnych

Coraz więcej osób uprawiających sport zaczyna doceniać korzyści płynące ze zbilansowanej, pełnowartościowej diety roślinnej, która przyczynia się do szybszej regeneracji i niejednokrotnie przekłada na wyższe wyniki sportowe. Ta grupa to wciąż słabo zagospodarowani klienci branży gastronomicznej.

Marcin Popielarz: Fine dining w wersji roślinnej cztery lata później

Początki mojej drogi związanej z wprowadzaniem menu roślinnego sięgają 2017 r., kiedy zostałem zaproszony na konferencję, na której poruszany był temat wyzwań stojących przed kucharzami.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej