x

Faux gras - pasztet bez cierpienia

Kategoria: Karta - dania    17.01.2022

Foie gras, czyli stłuszczone wątroby kaczek lub gęsi, są znane większości szefów i szefowych kuchni na świecie. Rosną jednak głosy sprzeciwiające się jego produkcji, a w odpowiedzi powstała roślinna alternatywa - faux gras.

Fła gra serwowana w Good Place w Gliwicach. Fot. materiały prasowe
Fła gra serwowana w Good Place w Gliwicach. Fot. materiały prasowe
Szefowie i szefowe kuchni powinni zainteresować się roślinną alternatywą dla foie gras nie tylko z powodu niepotrzebnego cierpienia zwierząt, jakie wiąże się z produkcją oryginalnej wersji, ale także ze względu na zwiększające się zainteresowanie faux gras, ogólnie rosnący popyt na dania bez produktów odzwierzęcych, chęć rozwoju swoich umiejętności w tworzeniu roślinnych potraw czy w końcu z uwagi na możliwe zmiany prawne dotyczące importu i sprzedaży stłuszczonych wątróbek zwierzęcych. 

MENU ROŚLINNE Z FOIE GRAS W TLE 
W procesie produkcji foie gras ptaki karmione są na siłę kilka razy dziennie, by uzyskać stłuszczoną i powiększoną wątrobę. Poza przymusowym karmieniem, które samo w sobie wiąże się ze stresem i bólem, zwierzęta doznają cierpienia z powodu stłuszczonej wątroby, która powiększając swój rozmiar nawet dziesięciokrotnie, utrudnia im oddychanie i poruszanie się.

Nic dziwnego więc, że wielu szefów i szefowych kuchni decyduje się zrezygnować z serwowania foie gras w karcie. Świadomość cierpienia, jakiego muszą doświadczyć zwierzęta, by finalny produkt pojawił się na stole, często potrafi w zarodku zdusić chęć spróbowania potrawy. Jeśli ktoś serwuje najbardziej wyszukane, rozpływające się w ustach danie roślinne, obok którego znaleźć można w karcie foie gras, jest to sygnał, który kwestionuje, czy dany szef i szefowa kuchni poza wyśmienitym łączeniem smaków zastanawiają się, czy to, co podają, mieści się w granicach etyki.

Cały proces produkcji foie gras budzi sprzeciw nie tylko na poziomie konsument – sprzedawca, ale także na poziomie krajowym i międzynarodowym. Widać go poprzez wprowadzenie zakazu produkcji foie gras między innymi w Niemczech, we Włoszech, w Czechach czy nawet w Izraelu, Australii i Argentynie. Polska dołączyła do tego grona już w 1999 r. 

BRYTYJSKIE SPOTKANIA WIELKIEJ WAGI 
Mimo to wiele restauracji z krajów objętych zakazem decyduje się na import wątróbek kaczych i gęsich, aby nadal oferować je gościom. W Wielkiej Brytanii, gdzie obowiązuje zakaz produkcji foie gras, rząd ma w planach wprowadzenie całkowitego zakazu importu i sprzedaży foie gras, dołączając tym samym do Indii, które wprowadziły omawiany zakaz już w 2014 r.

W związku z tym szefowe i szefowie kuchni zajmujący się roślinną kuchnią zostali zaproszeni przez rządowych doradców, aby przedstawić roślinną alternatywę dla wycofywanego dania. Podając za serwisem „The Guardian”, w e-mailu do szefów kuchni padła prośba o wirtualne spotkanie w celu omówienia kilku kwestii związanych z roślinną alternatywą dla foie gras, takich jak ogólne poglądy szefów kuchni na foie gras oraz wyzwania i możliwości związane z bardziej etycznymi alternatywami. 

Wegańska Foie gras w Manna 68 w Gdańsku. Fot. materiały prasowe/ www.manna68.pl
Wegańska Foie gras w Manna 68 w Gdańsku. Fot. materiały prasowe/ www.manna68.pl

Rząd z Wysp Brytyjskich ma nadzieję pokazać, że luka na rynku powstała w wyniku planowanego ograniczenia handlu kontrowersyjnym produktem może zostać zapełniona przez roślinne alternatywy stworzone przez wysokiej klasy szefów kuchni. Jednym z nich jest Alexis Gauther, Francuz, prowadzący restaurację finediningową Gauthier Soho w Londynie. W 2011 r. został nagrodzony gwiazdką Michelin.

Według Gauthera foie gras było kiedyś najlepiej sprzedającym się produktem z jego menu – tygodniowo sprzedawał łącznie ok. 20 kg. Jednak zdecydował się na usunięcie go z karty, mając na względzie cierpienie zwierząt. Jak mówi, stworzenie roślinnego odpowiednika foie gras nie było proste, a oddanie tekstury, wyglądu i delikatności oryginału wymagało od niego dużych pokładów cierpliwości. Teraz serwuje faux gras z grzybów, soczewicy, orzechów włoskich i koniaku. Twierdzi, że przepis naśladuje maślany smak tak poszukiwany przez fanów foie gras. Gauther zapewnia, że zainteresowanych faux gras nie brakuje, a jego danie przyciąga klientów nawet z najdalszych zakątków miasta. Od 2021 r. całe menu serwowane w jego restauracjach jest pochodzenia roślinnego. 

PYSZNA POLSKA GRA ZE SMAKIEM 
Na polskiej scenie kulinarnej także można spotkać szefów i szefowe kuchni posiadających w ofercie faux gras. Jedną z nich jest Agata Noszczyk, obecnie szefowa kuchni w restauracji Good Place w Gliwicach. Jak sama mówi o sobie: – Moim ulubionym zajęciem jako kucharki jest zabawa ze smakami, wspomnieniami, zachciankami, teksturami, fakturami i zbliżaniem się do smaków mięsnych i nabiałowych produktów bez użycia składników odzwierzęcych. 

Agata jest autorką dania nazwanego przez siebie „fła gra” – tłumaczy, że jest to właśnie jej gra słów nawiązująca do francuskiego odpowiednika faux gras. Pierwsze spotkanie z roślinną wersją tego dania miała właśnie we Francji. Opisuje je tak: – Po powrocie do Polski długo rozmyślałam o bezsensowności oryginalnego produktu, chciałam zrozumieć i dojść do tego, jak przygotować wersję bez cierpienia. Pomogli mi w recepturze rodzice, którzy wrócili po dziesięciu latach z Francji i z racji tego, że już byli na diecie roślinnej, postanowiliśmy wspólnie stworzyć swoje „fła gra”. Słoiczek „fła gra” był produktem mojej firmy Nono Roślinne Frykasy i pierwszy raz sprzedałam go w okresie przedświątecznym w 2019 r. 

Wtedy do swojego przepisu użyła ciecierzycy, prażonych orzechów włoskich i duszonych grzybów. Jak mówi, wystarczyło dodać pasty miso, płatków drożdżowych i długo dusić pieczarki i boczniaki, żeby wydobyć charakterystyczne umami. – Tłuszcz pochodzi z oleju kokosowego i orzechów włoskich, co sprawia, że ten wyjątkowy pasztet rozpływa się w ustach. 

Aktualną interpretację roślinnej wersji foie gras autorstwa Agaty Noszczyk można spróbować w gliwickiej restauracji. – W Good Place skomponowałam „fła grę” na bazie brązowej soczewicy, długo duszonych brązowych pieczarek i boczniaków, podlanych chlustem brandy. Charakterystyczna słodycz jest efektem użycia syropu z buraka i włoskich orzechów, a przyjemną goryczkę nadają zioła typowe dla tłustych pasztetów z wątróbek – szałwia i tymianek – mówi Agata Noszczyk. Całość wykończona jest olejem kokosowym wymieszanym z olejem z rzepaku najwyższej jakości tłoczonego na zimno. Jak dodaje: – Dzięki temu wiem, że mój produkt zawiera zdrowe tłuszcze i daje fajne uczucie rozpływania się i połączenia smaków. 

Pasztet podawany jest z grillowaną brioszką, karmelizowaną czerwoną cebulą z żurawiną, a wykończony smażoną szałwią i świeżą żurawiną. 

Agata Noszczyk i jej autorska Fła gra. Fot. materiały prasowe
Agata Noszczyk i jej autorska Fła gra. Fot. materiały prasowe
FRANCUSKIE ZMIANY 
Zmiany i zainteresowanie dobrostanem zwierząt używanych do produkcji foie gras zauważalne są nawet we Francji – kraju będącym głównym producentem foie gras na świecie. Grenoble, jedno z miast we Francji, wydało pod koniec 2021 r. zakaz serwowania foie gras na oficjalnych imprezach i w stołówkach szkolnych, idąc tym samym w ślad za Strasburgiem, który zgodnie ze swoją polityką dobrostanową podjął tę decyzję w 2020 r.

Francja stała się także przewrotnie stolicą badań nad stworzeniem jeszcze innej alternatywy dla foie gras. Szefowie i szefowie kuchni nie są bowiem jedyną grupą, która stara się stworzyć alternatywy roślinne dla dań tradycyjnych. Branża technologii spożywczej rozwija się prężnie i nie ustępuje kroku. Coraz więcej inwestorów decyduje się na skierowanie swojej uwagi w kierunku mięsa wyhodowanego laboratoryjnie, ponieważ to ono jest jedną z obiecujących alternatyw dla hodowli przemysłowej zwierząt.

Francuski start-up o nazwie Gourmey pracuje nad stworzeniem foie gras z komórek kaczki wyhodowanych w laboratorium. Produkt ma w całości odzwierciedlać oryginał – będą to bowiem te same komórki, które budują oryginalny produkt, z tym że laboratoryjna wersja ma być uzyskiwana bez cierpienia zwierząt. Produkt jeszcze nie pojawił się w sprzedaży, ale warto śledzić doniesienia, mimo że na laboratoryjną alternatywę trzeba będzie poczekać.

Autorka: Maja Bejnarowicz

Artykuł ukazał się w „Food Service" 12/2021-1/2022 nr 211.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Szarpane żeberka - danie z karty restauracji Dym na Wodzie

Szarpane żeberka to danie pochodzące z restauracji Dym na Wodzie prowadzonej przez Rafała Niewiarowskiego.

Śniadania regionalne - tradycyjne potrawy w porannym menu

Od suski sechlońskiej, przez wielkopolski gzik, po proziaki z Podkarpacia - produkty i potrawy regionalne tworzą nieprzebrany wachlarz smaków i potencjalnych kombinacji, które doskonale sprawdzą się podczas komponowania śniadaniowego menu.

Wielki powrót deserowych klasyków

Dlaczego nie warto wykreślać z menu szarlotki i innych tradycyjnych, by nie rzec spowszedniałych, deserów? Rok 2023 może być najlepszym momentem na ich powrót w nowym, odświeżonym wydaniu.

JABŁKOWE CRÊPES SUZETTE Z LABNEH Z KWAŚNEJ ŚMIETANY I MAŚLANĄ KRUSZONKĄ - przepis z restauracji Baken

Przepis pochodzi z restauracji Baken

Najdroższe pączki w Polsce serwuje... Kuba Wojewódzki. Ile kosztuje wariant z jadalnym złotem?

Tegoroczny cenowy rekord Tłustego Czwartku pobiła należąca do Kuby Wojewódzkiego trójmiejska restauracja Niewinni Czarodzieje Trzy Zero. Lokal poszedł na całość - oferował ekskluzywne pączki z jadalnym złotem w cenie 49 zł. Chętnych nie brakowało.

Pizza hawajska - hit czy kit? Już klasyka czy wciąż kulinarny obciach?

Pizza hawajska to danie, które jak żadne inne, podzieliło fanów włoskiej kuchni. Jedni ją uwielbiają, inni uważają za profanację, jeszcze inni kreatywnie ją modyfikują. Dlaczego ananas na pizzy wzbudza tak duże kontrowersje?

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej