x

"Roślinna kuchnia regionalna" Pawła Ochmana

Kategoria: Lifestyle - książki    17.01.2022

Ta pozycja przedstawia polską tradycję kulinarną w roślinnym wydaniu, a przy tym obfituje w piękne ilustracje i fotografie. Autor wprowadza w świat kuchni regionalnej, zaczynając od praktycznych przepisów podstawowych.

\\"Roślinna kuchnia regionalna" Pawła Ochmana. Fot. materiały prasowe
\\"Roślinna kuchnia regionalna" Pawła Ochmana. Fot. materiały prasowe
Doradza m.in., jak ukręcić wegański majonez czy przygotować selerowe skwarki. Następnie sięga po unikatowe receptury, np. na bomby legnickie z marcepanem, lubuską musztardę dyniową i świętokrzyski pasztet z pasternaku, a także po znane klasyki, takie jak kluski śląskie, babka ucierana i pierogi w niecodziennych odsłonach. Z książki dowiadujemy się, że kuchnia polska ma roślinne korzenie – nasi przodkowie spożywali pasztety warzywne już w XVIII w.! „Roślinna kuchnia regionalna” jest urozmaicona: znajdziemy w niej swojskie ciasto drożdżowe i wyrafinowany tort fasolowy, sycące placki i kotlety, a także wegańskie wersje potraw mięsnych, takie jak flaki z boczniaków, zimne nóżki z agarem czy sojowa „kaczka”. Jeśli rodzimy styl gotowania jest ci bliższy niż falafele, burgery czy hummus, dzięki tej lekturze przekonasz się, że Polska ma bogatą roślinną tradycję.  

„ROŚLINNA KUCHNIA REGIONALNA”, PAWEŁ OCHMAN, 2020 R. WYD. MARGINESY.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 12/2021-1/2022 nr 211.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Roślinnie na słodko

Wegańskich restauracji i kawiarni powstaje coraz więcej, a roślinna oferta dostępna jest w niemal każdym lokalu, więc wydawałoby się, że dieta bez produktów pochodzenia zwierzęcego nie jest dzisiaj niczym nadzwyczajnym.

TARGOWISKO PYSZNOŚCI

"Chelsea Market Makers" jest przewodnikiem, w którym znajdziemy ofertę najlepszych punktów i dowiemy się, gdzie i jak wybrać najlepsze mięso, owoce morza, warzywa, jadalne kwiaty czy sery, a także poznamy historię produktów.

"Bitter Honey: Recipes and Stories from the Island of Sardinia"

Tego lata wyprawa na Sardynię może być trud­na do zrealizowania, więc zachęcam do men­talnej przygody z tamtejszą kulturą kulinarną.

Trunek narodowy

- Francuzi mają koniak, Szkoci whisky, Meksykanie tequilę, a Polacy wódkę, z której mogą być dumni - powtarza od dawna Piotr Popiński, inicjator Muzeum Wódki, właściciel Domu Wódki. Na rynku ukazała się książka poświęcona temu polskiemu trunkowi narodowemu.

U ŹRÓDEŁ

Koktajle, koktajlbary to ostatnio coraz modniejszy temat. Po fali popularności szefów kuchni także w Polsce przychodzi czas na barmanów (do czego regularnie przyczyniamy się na naszych łamach). Na całym świecie powstają nowe miejsca, a część z nich zdobywa status kultowych.

"Śniadanka z czterech stron świata" Vanessy Lewis

W "Śniadankach z czterech stron świata" Vanessa Lewis wraca do smaków z dzieciństwa, a także przedstawia tradycje śniadaniowe z różnych krajów.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej