x

"Roślinna kuchnia regionalna" Pawła Ochmana

Kategoria: Lifestyle - książki    17.01.2022

Ta pozycja przedstawia polską tradycję kulinarną w roślinnym wydaniu, a przy tym obfituje w piękne ilustracje i fotografie. Autor wprowadza w świat kuchni regionalnej, zaczynając od praktycznych przepisów podstawowych.

\\"Roślinna kuchnia regionalna" Pawła Ochmana. Fot. materiały prasowe
\\"Roślinna kuchnia regionalna" Pawła Ochmana. Fot. materiały prasowe
Doradza m.in., jak ukręcić wegański majonez czy przygotować selerowe skwarki. Następnie sięga po unikatowe receptury, np. na bomby legnickie z marcepanem, lubuską musztardę dyniową i świętokrzyski pasztet z pasternaku, a także po znane klasyki, takie jak kluski śląskie, babka ucierana i pierogi w niecodziennych odsłonach. Z książki dowiadujemy się, że kuchnia polska ma roślinne korzenie – nasi przodkowie spożywali pasztety warzywne już w XVIII w.! „Roślinna kuchnia regionalna” jest urozmaicona: znajdziemy w niej swojskie ciasto drożdżowe i wyrafinowany tort fasolowy, sycące placki i kotlety, a także wegańskie wersje potraw mięsnych, takie jak flaki z boczniaków, zimne nóżki z agarem czy sojowa „kaczka”. Jeśli rodzimy styl gotowania jest ci bliższy niż falafele, burgery czy hummus, dzięki tej lekturze przekonasz się, że Polska ma bogatą roślinną tradycję.  

„ROŚLINNA KUCHNIA REGIONALNA”, PAWEŁ OCHMAN, 2020 R. WYD. MARGINESY.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 12/2021-1/2022 nr 211.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej