x

"Italia dla zielonych" Alicji Rokickiej

Kategoria: Lifestyle - książki    17.01.2022

"Italia dla zielonych" zrodziła się z miłości do kuchni włoskiej, która kusi aromatem ziół i szeroką gamą smaków. Alicja Rokicka zabiera nas w kulinarną podróż po Italii.

\"Italia dla zielonych" Alicji Rokickiej. Fot. materiały prasowe
\"Italia dla zielonych" Alicji Rokickiej. Fot. materiały prasowe
Od Turynu, gdzie możemy skosztować kawy z czekoladą, poprzez Ligurię, w której serwuje się najlepszą focaccię, Neapol – ojczyznę znakomitej pizzy, aż po Sycylię słynącą ze smakowitej caponaty z bakłażanem. A wszystko to w wersji całkowicie wegańskiej! Pieczołowicie opracowane przepisy nawiązują w dużej mierze do prostych dań wywodzących się z cucina povera, czyli kuchni sezonowej bazującej na produktach roślinnych. Ważną część książki stanowią lekkie przekąski do aperitivo, potrawy z makaronem i pożywne dania z pieca. Autorka podaje sprawdzone receptury na wegańską ricottę, bezmięsny sos boloński, a nawet ravioli z dyniowym „niejajkiem”, przekonując, że roślinna kuchnia włoska może smakować wyśmienicie. Po książkę sięga się z przyjemnością – pobudza wyobraźnię, jest pełna słońca i pozytywnej energii, a przy tym zaskakuje pomysłowością. Jeśli chcesz wprowadzić smakowite włoskie potrawy do swojego roślinnego menu, „Italia dla zielonych” to pozycja obowiązkowa! 

„ITALIA DLA ZIELONYCH”, ALICJA ROKICKA, 2021 R. WYD. MARGINESY.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 12/2021-1/2022 nr 211.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Bartosz Paluszkiewicz: W międzywojennej Warszawie sukcesem była każda restauracja działająca dłużej niż rok

Złe traktowanie pracowników, upadłości, skandale. A z drugiej strony - europejska jakość. Taką gastronomię opisuje Bartosz Paluszkiewicz w książce "Warszawskie przedwojenne restauracje, bary, kawiarnie". Czy problemy i sukcesy lokali międzywojnia są podobne do bolączek współczesnej branży HoReCa?

Sophie Gordon "The whole vegetable: sustainable recipes for a happier planet"

Zero waste czy sustainability to hasła odmieniane dzisiaj przez wszystkie przypadki. Wykorzystanie całych warzyw, powrót do dawnych metod obróbki i przetwarzania żywności, sprawdzanie pochodzenia produktów i dbanie o ich jakość to tylko kilka umiejętności, których możemy nauczyć się z książki.

"Vegetable Kingdom" Bryanta Terry'ego

Wydana w 2020 r. książka Bryanta Terry’ego pasuje do tematu tego numeru wprost idealnie. Pokazuje, jak wydobyć pełnię smaku z warzyw, kasz czy strączków bez konieczności używania substytutów mięsa.

"Adapt" Richadra Hawke'a

"Adapt" to prawdziwa biblia roślinnego cukiernictwa. Nie wszystkie przepisy sąw pełni wegańskie, ale wszystkie pomagają zmienić sposób myślenia i zgodnie z tytułem adaptować tradycyjne przepisy na potrzeby konkretnych diet czy preferencji żywieniowych.

"Ziemniak: wyznanie miłości" książka Iny Janine Johnsen

Gdy przed laty Joanna Jakubiuk wydała książkę o ziemniakach, pomyślałem, że jej zbiór przepisów na ziemniaczane dania wyczerpuje wszystkie możliwości w tym zakresie.

"Dokoła świata: niepokorny przewodnik kulinarny" książka Anthony'ego Bourdaina

Wiadomość o nagłej śmierci Anthony’ego Bourdaina - dziennikarza, kucharza i podróżnika - wstrząsnęła nie tylko kulinarnym światem.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej