x

"Italia dla zielonych" Alicji Rokickiej

Kategoria: Lifestyle - książki    17.01.2022

"Italia dla zielonych" zrodziła się z miłości do kuchni włoskiej, która kusi aromatem ziół i szeroką gamą smaków. Alicja Rokicka zabiera nas w kulinarną podróż po Italii.

\"Italia dla zielonych" Alicji Rokickiej. Fot. materiały prasowe
\"Italia dla zielonych" Alicji Rokickiej. Fot. materiały prasowe
Od Turynu, gdzie możemy skosztować kawy z czekoladą, poprzez Ligurię, w której serwuje się najlepszą focaccię, Neapol – ojczyznę znakomitej pizzy, aż po Sycylię słynącą ze smakowitej caponaty z bakłażanem. A wszystko to w wersji całkowicie wegańskiej! Pieczołowicie opracowane przepisy nawiązują w dużej mierze do prostych dań wywodzących się z cucina povera, czyli kuchni sezonowej bazującej na produktach roślinnych. Ważną część książki stanowią lekkie przekąski do aperitivo, potrawy z makaronem i pożywne dania z pieca. Autorka podaje sprawdzone receptury na wegańską ricottę, bezmięsny sos boloński, a nawet ravioli z dyniowym „niejajkiem”, przekonując, że roślinna kuchnia włoska może smakować wyśmienicie. Po książkę sięga się z przyjemnością – pobudza wyobraźnię, jest pełna słońca i pozytywnej energii, a przy tym zaskakuje pomysłowością. Jeśli chcesz wprowadzić smakowite włoskie potrawy do swojego roślinnego menu, „Italia dla zielonych” to pozycja obowiązkowa! 

„ITALIA DLA ZIELONYCH”, ALICJA ROKICKA, 2021 R. WYD. MARGINESY.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 12/2021-1/2022 nr 211.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Smaki Gdańska" Aleksandry Kucharskiej i Katarzyny Fiszer

Czy tradycyjna kuchnia polska istnieje? Oczywiście funkcjonuje pewien kanon klasycznych polskich dań, ale rodzimą kulturę kulinarną tworzą głównie kuchnie regionalne - potrawy charakterystyczne dla poszczególnych województw czy miejscowości.

"Kin Thai: Moder thai receipes to cook at home" Johna Chantarasaka

Znany i nagradzany londyński szef kuchni John Chantarasak z restauracji AngloThai w swojej debiutanckiej książce pokazuje kuchnię tajską w wersji dla niego najbardziej naturalnej - jako pół Brytyjczyk, pół Taj doskonale bowiem łączy te dwie kulinarne kultury.

"That noodle life: soulful, savory, spicy, slurpy" Mikea and Stephanie Le

Coraz częściej pojawiają się na rynku książki kulinarne instagramowych blogerów i influencerów i coraz więcej z tych pozycji jest bardzo dobrych.

"The Miller's daughter" Emmy Zimmermann

Nie ma idealnych wypieków bez świetnej mąki, a tej bez odpowiednich ziaren i dobrego młyna.

"Learning Korean. Recipes from home cooking" Petera Serpico

Peter Serpico przez wiele lat gotował z Davidem Changiem, twórcą Momofuku, prowadził też własną restaurację w Filadelfii.

"Kuchnia bezwzględna" Joshuy Weissmana

"Najbardziej kontrowersyjny, nieidący na kompromisy" to epitety dobrze charakteryzujące Joshuę Weissmana, autora "Kuchni bezwzględnej", który jest bezkompromisowy w kwestii jakości składników i przygotowania dań od podstaw, bez używania półproduktów.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej