x

"Elementarz kuchni roślinnej" Dominiki Targosz

Kategoria: Lifestyle - książki    17.01.2022

Jak sprawić, by rośliny grały w kuchni pierwsze skrzypce? W e-booku "Elementarz kuchni roślinnej" Dominika Targosz, ambasadorka projektu Chefs for Change, zdradza tajniki przygotowania wegańskich dań o niepowtarzalnym smaku, bogatym aromacie i apetycznej konsystencji.

\"Elementarz kuchni roślinnej" Dominiki Targosz. Fot. materiały prasowe
\"Elementarz kuchni roślinnej" Dominiki Targosz. Fot. materiały prasowe
Autorka przekonuje, że dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki kulinarnej można wydobyć z warzyw upragniony smak umami i zapewnić im rozkoszną chrupkość, która zachwyci nie tylko koneserów potraw wegańskich, ale także miłośników dań tradycyjnych. Autorka radzi również, jak zręcznie dobierać składniki, przyprawy i dodatki, aby odmienić charakter pozornie prostych potraw i oczarować nimi wszystkie zmysły. Opisuje uniwersalne zastosowanie m.in. tofu, fasoli czy grzybów jako bazy sycących dań roślinnych, podaje gotowe pomysły na kremowe sosy i podpowiada, jak przygotować prawdziwie aromatyczny bulion warzywny. E-book inspiruje do kreatywnych eksperymentów w poszukiwaniu idealnego smaku. Jest dostępny w sklepie internetowym Stowarzyszenia Otwarte Klatki, a całość dochodu z jego sprzedaży wspiera działania kampanii RoślinnieJemy. 

„ELEMENTARZ KUCHNI ROŚLINNEJ”, DOMINIKA TARGOSZ, 2021 R. WYD. CHEFS FOR CHANGE.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 12/2021-1/2022 nr 211.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej