x

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przeciwko ustawie weryfikacji covidowej

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    13.01.2022

Sejm skierował do drugiego czytania ustawę, która upoważnia pracodawcę do sprawdzania, czy podlegający mu pracownicy są zaszczepieni. Dotyczy to także restauratorów. - To dyskryminacja - uważa Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej.

Ustawa weryfikacyjna pozwali pracodawcom sprawdzać, czy dany pracownik został zaszczepiony przeciwko Covid-19. Zdjęcie: Shutterstock.com
Ustawa weryfikacyjna pozwali pracodawcom sprawdzać, czy dany pracownik został zaszczepiony przeciwko Covid-19. Zdjęcie: Shutterstock.com
5 stycznia odbyła się w Sejmie prezentacja projektu tzw. ustawy weryfikacyjnej, która pozwala pracodawcom sprawdzać, czy dany pracownik został zaszczepiony przeciwko Covid-19. Zdaniem Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej taka ustawa przyczyni się do pogłębienia problemów finansowych sektora HoReCa i godzi szczególnie w sektor gastronomiczny.

Jeśli ustawa weryfikacji covidowej, nazywana potocznie przez jej przeciwników “segregacyjną", zostanie przyjęta przez parlament, pracodawca będzie mógł wymagać od pracownika albo okazania negatywnego wyniku testu na Covid -19, albo certyfikatu szczepieniu lub statusu ozdrowieńca świadczącego o przebytej chorobie. Niezaszczepieni pracownicy mieliby być przenoszeni na stanowiska, które nie wymagają kontaktu z klientami.

Według IGGP ustawa wprowadzi możliwość dyskryminacji pracowników.
– Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej wyraża stanowczy sprzeciw wobec dyskryminacji niezaszczepionych pracowników i przesuwania ich na inne stanowiska oraz funkcje, co w przypadku naszej branży jest niewykonalne - czytamy w oświadczeniu IGGP.

Zdaniem Izby, proponowane zmiany w prawie stoją w sprzeczności z komunikatem wydanym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych, który stwierdził, że pracodawca nie może żądać od pracownika udostępnienia informacji na temat tego, czy jest on zaszczepiony.
– Nie ma podstaw prawnych do żądania od gości lokali gastronomicznych uzyskania informacji na temat ich szczepień. Niewiadomą pozostaje również kwestia zasad weryfikacji oraz tego, kto byłby do takiej roli uprawniony. (...) – piszą dalej autorzy stanowiska.

We wspomnianym stanowisku IGGP postuluje także wprowadzenie 5% stawki vat na wszystkie usługi gastronomiczne zamiast kilku obowiązujących stawek "nakładanych na jedzenie, napoje bez żadnej logiki i systematyki finansowej".

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

"Dziadkowie biznesu" w social mediach. Dzięki pomocy studentów zarządzania

85-letni pan Stanisław od 27 lat prowadzi restaurację w centrum Warszawy. Aby ją ratować sprzedał własne mieszkanie! Ta i inne historie ujrzały światło dzienne dzięki inicjatywie studentów zarządzania "Dziadkowie biznesu". Pomagają oni m.in. cukierniom, restauracjom i lodziarniom.

Hotelarze liczą straty i wypatrują gości biznesowych

29 lipca to Dzień Hotelarza. Jaka jest ich sytuacja? Goście biznesowi wrócili do miejskich hoteli, ale na kondycji branży mocno odbija się niepewność co do rozwoju pandemii. Przed jej wybuchem rezerwowano pokoje nawet z rocznym wyprzedzeniem, a dziś czasem z kilkudniowym. Zysk jest niepewny.

Przedsiębiorcy: rząd skazuje nas na wegetację

Przedstawiciele małych i średnich firm tworzą ruch społeczny. Jak twierdzą, mają dość pustych obietnic i chcą realnych zmian. Wśród nich są także restauratorzy i przedstawiciele gastronomii. Czego się domagają?

Foccaccia w hotelu Belotto - jak hotelowa restauracja przetrwała lockdown

Jak hotelowe restauracje mierzyły się lockdownem i sytuacją jaką przyniosła pandemia COVID-19? Rozmowa z Michałem Molendą, dyrektorem zarządzającym ds. gastronomii w warszawskim hotelu Belotto.

Paryski szef Guy Savoy: pierwszy lockdown uderzył w styl życia Francuzów, drugi w ich duszę

Paryska restauracja Guy Savoy, którą w rankingu La Liste trzykrotnie uznano za najlepszą na świecie, zostanie ponownie otwarta 9 czerwca, po 7 miesiącach lockdownu. Jej szef i właściciel Guy Savoy uważa, że zamknięcie gastronomii z powodu pandemii było bezzasadne.

Akcja #otwieraMy - lokale działają po cichu. A Piw Paw nie stroni od rozgłosu

Paweł Jan Tanajno, polski przedsiębiorca oraz działacz polityczny, opublikował na Twitterze wpis, w którym informuje, że akcja #otwieraMY nie skończyła się, ale trwa "w ciszy". Nie wszędzie - filmik z ostatniej imprezy lokalu Piw Paw przeczy tym słowom.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej