x

Konrad Kowalski w Opasłym Tomie. Odpowiada za nowe menu

Kategoria: Ludzie    13.01.2022

Konrad Kowalski został nowym rezydentem restauracji Opasły Tom w Warszawie należącej do grupy Kręgliccy. Restauracje i Catering. Z początkiem stycznia objął on stery kuchni przy ul. Wierzbowej.

Konrad Kowalski odpowiada za nowe menu w Opasłym Tomie. Zdjęcie: materiały prasowe
Konrad Kowalski odpowiada za nowe menu w Opasłym Tomie. Zdjęcie: materiały prasowe
W przypadku Konrada Kowalskiego fascynacja kuchnią zaczęła się od programów telewizyjnych Gordona Ramsaya, które oglądał jako dziecko. 20 lat później terminował już w wyróżnionej gwiazdką Michelina londyńskiej restauracji Petrus należącej do Ramsaya.

Pochodzi z Chełma, ma 36 lat, ryby i desery to jego ulubione sekcje. Całe doświadczenie kulinarne zdobywał w Wielkiej Brytanii, zaczynając od pozycji pomocnika i dochodząc do samodzielnego prowadzenia kuchni w prestiżowych restauracjach fine dining.

Kreowanie wyrafinowanych dań z lokalnych, sezonowych produktów okazało się tym, co najbardziej go pasjonuje. Zazwyczaj zawodowi szefowie na użytek własny wybierają prostą, domową kuchnię, on tymczasem, gotując obiad dla żony i córki, celuje w złożone, pracochłonne kompozycje. Entuzjazm, pasja i ciekawość nakręcają jego codzienne działania.
– Gdybym nie pracował w restauracji, nadal robiłbym to samo – mówi Konrad Kowalski.

Opasły Tom od początku serwuje autorską kuchnię polską. Zaprasza do współpracy szefów kuchni-rezydentów, którzy czerpiąc ze swojego doświadczenia i talentu, prezentują ją w niepowtarzalnej formie. Menu bazuje na lokalnych, sezonowych produktach, które pochodzą z prowadzonego przez grupę Kręgliccy Rolniczego Targu w Fortecy.

Miejsce zachwyca nie tylko kuchnią, ale i wnętrzem – magazyn “Wallpaper” uznał Opasły Tom za jedną z pięciu najpiękniejszych restauracji na świecie. Nazwa lokalu nawiązuje do dawnej księgarni, w której restauracja zaczynała działalność.

       

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Agnieszka Rojewska poprowadzi szkolenia w Five Elephant

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich baristek Agnieszka Rojewska rozpoczęła współpracę znaną niemiecką palarnią kawy speciality. W berlińskim Five Elephant Polka będzie między innymi prowadzić szkolenia dla baristów.

Andriy Cherukha, Eat Me At: ukraiński biznes roślinny w czasach wojny

Eat Me At jest jedną z firm produkujących w Ukrainie roślinne zamienniki mięsa mimo trwającej tam wojny. Jak się prowadzi działalność w tej trudnej sytuacji i jakich zmian trzeba było dokonać, aby było to możliwe - rozmawiamy o tym z Andriyem Cherukhą, CEO Eat Me At.

PEACHES GASTRO GIRLS: moc tkwi w wyjątkowości

Odwaga, styl i przede wszystkim smak! To cechy konceptu PEACHES GASTRO GIRLS, który w pandemii otworzyły KLAUDIA GÓRAK I MONIKA MAZUREK. Szturmem podbiły warszawską scenę gastronomiczną, stając się pionierkami kuchni wegańskiej w wydaniu restauracyjnym.

Robin Simsa: Roślinna ryba z wydruku 3D to nie science fiction!

Co się kryje za pojęciem "drukowanie żywności w 3D"? Jak to działa? Kiedy w kuchniach pojawią się maszyny drukujące posiłki? Rozmawiamy o tym z Robinem Simsą, CEO i współzałożycielem firmy Revo Foods.

Zofia Barto, piekarnia Zaczyn: Piekę chleb i karmię ludzi

Oferuje słodkie wypieki, chleby, śniadania. Brzmi znajomo i prosto, a jednak jej obecność przyczyniła się do zrewolucjonizowania polskiego rynku piekarniczego. O tym, co różni Zaczyn od podobnych lokali, opowiada właścicielka Zofia Barto.

Agnieszka Rojewska - mistrzyni polskiej sceny kawy - na GASTROTARGACH SMAKKi

Jest jedną z trzech osób na całej kuli ziemskiej, która ma dwa tytuły mistrzowskie w dwóch różnych kawowych kategoriach. Już w marcu Agnieszka Rojewska spotka się z uczestnikami GASTROTARGÓW SMAKKi w Centrum EXPO XXI w Warszawie.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej