x

Konrad Kowalski w Opasłym Tomie. Odpowiada za nowe menu

Kategoria: Ludzie    13.01.2022

Konrad Kowalski został nowym rezydentem restauracji Opasły Tom w Warszawie należącej do grupy Kręgliccy. Restauracje i Catering. Z początkiem stycznia objął on stery kuchni przy ul. Wierzbowej.

Konrad Kowalski odpowiada za nowe menu w Opasłym Tomie. Zdjęcie: materiały prasowe
Konrad Kowalski odpowiada za nowe menu w Opasłym Tomie. Zdjęcie: materiały prasowe
W przypadku Konrada Kowalskiego fascynacja kuchnią zaczęła się od programów telewizyjnych Gordona Ramsaya, które oglądał jako dziecko. 20 lat później terminował już w wyróżnionej gwiazdką Michelina londyńskiej restauracji Petrus należącej do Ramsaya.

Pochodzi z Chełma, ma 36 lat, ryby i desery to jego ulubione sekcje. Całe doświadczenie kulinarne zdobywał w Wielkiej Brytanii, zaczynając od pozycji pomocnika i dochodząc do samodzielnego prowadzenia kuchni w prestiżowych restauracjach fine dining.

Kreowanie wyrafinowanych dań z lokalnych, sezonowych produktów okazało się tym, co najbardziej go pasjonuje. Zazwyczaj zawodowi szefowie na użytek własny wybierają prostą, domową kuchnię, on tymczasem, gotując obiad dla żony i córki, celuje w złożone, pracochłonne kompozycje. Entuzjazm, pasja i ciekawość nakręcają jego codzienne działania.
– Gdybym nie pracował w restauracji, nadal robiłbym to samo – mówi Konrad Kowalski.

Opasły Tom od początku serwuje autorską kuchnię polską. Zaprasza do współpracy szefów kuchni-rezydentów, którzy czerpiąc ze swojego doświadczenia i talentu, prezentują ją w niepowtarzalnej formie. Menu bazuje na lokalnych, sezonowych produktach, które pochodzą z prowadzonego przez grupę Kręgliccy Rolniczego Targu w Fortecy.

Miejsce zachwyca nie tylko kuchnią, ale i wnętrzem – magazyn “Wallpaper” uznał Opasły Tom za jedną z pięciu najpiękniejszych restauracji na świecie. Nazwa lokalu nawiązuje do dawnej księgarni, w której restauracja zaczynała działalność.

       

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Nie żyje Anthony Bourdain

8 czerwca 2018 amerykański szef kuchni, osobowość telewizyjna i pisarz popełnił samobójstwo. Przebywał wtedy we Francji, gdzie kręcił kolejne odcinki swojego najnowszego programu. Miał 61 lat.

Rewolucjoniści z Berlina

Jaka jest nowoczesna kuchnia niemiecka? Co powinno być jej wyróżnikiem na światowej arenie? Z tym pytaniem postanowili się zmierzyć młodzi szefowie i restauratorzy kuchni działający na co dzień w Berlinie.

Kelnerzy: Ewa Stanilewicz

O koleżeńskiej atmosferze w restauracji U Szwejka w Warszawie opowiada Ewa Stanilewicz.

Bartosz Lisek: Moja łajba na Mokotowie

Bartosz Lisek steruje restauracją na Starym Mokotowie od 3 lat. W jego rodzinnym domu ryby jadło się od zawsze, nic więc dziwnego, że menu Lokalu Na Rybę skupia się na darach mórz - od alg po drapieżniki. Jeśli szukacie miejsca na "normalną" rybę z frytkami i surówką - rozczarujecie się.

Werner & Mertz: Od kołyski do kołyski

O tym, czy działania na rzecz ochrony środowiska mogą przełożyć się na sukces w biznesie, założeniach zrównoważonego rozwoju i ekologicznych środkach do utrzymania czystości marki Green Care Professional, rozmawiamy z Reinhardem Schneiderem, właścicielem firmy Werner & Mertz.

Maciej Rosiński: od techniki do kreacji

Schowaliśmy do kieszeni potrzebę popisywania się przed audytorium. Zależało nam na tym, by pokazać nowoczesne cukiernictwo. Ale jednocześnie chcieliśmy, żeby książka była maksymalnie przejrzysta, przystępna i aby prezentowała podstawy warsztatu - mówi Maciej Rosiński.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej