– Dużą satysfakcję sprawia nam obserwowanie reakcji gości na definicje tego dania: wytrawny kleik ryżowy, a potem zachwyt nad nim – mówi Jakub "Kaftan" Kaftański, autor dania, szef kuchni i współwłaściciel The Cool Cat.
Przepis na congee
Składniki:
250 g ryżu (ryż trzeba wypłukać kilka razy)
około 1,5 litra wody (litr na start, a potem ile potrzeba)
75 g imbiru do ryżu i około 30 g do reszty dania
1-2 liście kaffiru
1 cebula pokrojona w piórka
2 ząbki czosnku
1 puszka kwiatów bananowca
tłuszcz roślinny do smażenia
1 łyżka cukru
4-6 łyżek sosu sojowego
1-2 łyżeczki soli (lub do smaku)
80 g boczniaków (albo innych grzybów)
1/3 pęczka kolendry
1/3 pęczka dymki
20 g fistaszków w skórce
1 łyżka oleju chilli
1 łyżka oleju seczuańskiego
Sposób przygotowania:
Ryż, porcję imbiru przeznaczoną do ryżu oraz liście kaffiru wkładamy do garnka, zalewając około litrem wody. Gotujemy, cały czas mieszając, do momentu wrzenia. Następnie zmniejszamy ogień, by wszystko bezpiecznie mogło bulgotać przez 45 minut.
Cebulę, ząbki czosnku i resztę imbiru kroimy w plasterki i wraz z kwiatami bananowca wrzucamy na patelnię z rozgrzanym tłuszczem. Smażymy, a następnie dolewamy 50 ml wody, dodajemy 4-5-6 łyżki sosu sojowego oraz zasypujemy łyżką cukru. Czekamy na redukcję – to proces, który zwykle pojawia się zaraz po bulgotaniu.
Sposób podania:
Ugotowany ryż zalewamy odrobiną wody i doprowadzamy na ogniu do konsystencji kleiku, lekko solimy. Na rozgrzaną patelnię z tłuszczem wrzucamy boczniaki i przyprawiamy je jedynie solą i pieprzem.
Podgrzewamy przygotowane wcześniej kwiaty bananowca i wrzucamy je na ryż. Drugą ręką przerzucamy gotowe boczniaki na górę dania. Nakrywamy to wszystko posiekaną kolendrą, dymką oraz prażonymi fistaszkami w skórce.
Łyżkę oleju syczuańskiego i oleju chilli rozlewamy w miarę równomiernie po wszystkim, co mamy w misce.