x

Roślinnie, odświętnie, charytatywnie!

Kategoria: Lifestyle - książki    03.01.2022

Okres zimowy to czas, gdy na polskich stołach królują grzyby, soczewica, orzechy, cebula i kiszona kapusta. O ich wszechstronnym wykorzystaniu w roślinnych daniach można się przekonać dzięki nowemu e-bookowi Otwartych Klatek z przepisami.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
E-book zawiera 24 receptury, a większość z nich bazuje na zimowych warzywach. Całość podzielona jest na dwie kategorie: słodkie i słone, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. To dania główne, przystawki, desery, jest też zupa krem. Przepisy zostały przygotowane przez twórców i twórczynie internetowe, którym bliska jest kuchnia roślinna. 

Idealne brownie ze słonym karmelem, puszyste bułeczki drożdżowe z grzybami czy rozgrzewający krem z batata – to potrawy, które świetnie pasują do ciepłego kocyka i filmu umilającego oczekiwanie wiosny. Można z powodzeniem je gotować przez cały zimowy okres. 

W e-booku każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno weterani diety roślinnej, jak i początkujący. Dochód z jego sprzedaży wesprze działanie Otwartych Klatek, stowarzyszenia, które zajmuje się systemowymi zmianami społecznymi mającymi na celu poprawę warunków życia zwierząt hodowanych przemysłowo.  

E-book jest do kupienia na stronie: www.sklep.otwarteklatki.pl

Recenzja ukazała się w „Food Service" 12/2021-1/2022 nr 211.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Ponad 81,4 mln zł dla noworodków!

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się wynikiem ponad 81,4 mln zł. Pieniądze zostaną przekazane na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Zbiórki odbywały się w całej Polsce, również w halach MAKRO Polska.

GORZKO O CUKRZE

Przedstawiamy państwu fragment książki "Wściekły kucharz" autorstwa Anthony’ego Warnera - kucharza i blogera publikującego w takich gazetach jak "New Scientist", czy "The Pool". Warner w swojej książce po kolei obśmiewa wszystkie najmodniejsze trendy i tłumaczy ich genezę.

CORAZ BLIŻEJ

Książka doskonale pokazuje nie tylko konkretne dania i przepisy, pomaga korzystać z wielu aromatycznych przypraw, ale także świetnie oddaje klimat krajów, z których pochodzą. Warto poznać podstawowe dania w oryginalnej wersji, powrócić do źródeł.

"Prosto" Yotama Ottolenghiego

Odległe kulinarne tradycje łączy w swojej kuchni Yotam Ottolenghi, znany izraelsko-brytyjski szef kuchni, właściciel londyńskich restauracji Nopi i Rovi oraz autor kultowych książek "Jerozolima" i "Obfitość". Na polskim rynku dostępna jest od niedawna jego najnowsza publikacja - "Prosto".

"Latin America" Virgilio Martinez

"Latin America" bierze na warsztat złożony geograficznie, kulturowo i kulinarnie region. Na kartach książki zagościł wybitny szef kuchni Virgilio Martinez, peruwiański mistrz znany głównie z restauracji Central w Limie.

"Moniuszko w kuchni" Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa

Z okazji roku Moniuszkowskiego restauratorka Agnieszka Kręglicka oraz muzykolog Marcin Gmys we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową napisali rzecz o tym, co jadał Moniuszko, przy okazji przybliżając jego życie, twórczość i realia XIX w.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej