x

Kuchnia roślinna smacznym kąskiem dla restauracji

Kategoria: Lifestyle - blog    03.01.2022

Niemal 50-procentowy wzrost popularności dań bezmięsnych w ramach zamówień składanych na Pyszne.pl, rosnące zainteresowanie ze strony restauracji i klientów nie pozostawiają wątpliwości - roślinny trend zagościł u nas na dobre. Dlatego kuchnia wegańska znajduje się również w centrum uwagi Pyszne.pl.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Na potrzeby niedawno opublikowanego „Raportu Food Trendów” sprawdziliśmy, które bezmięsne potrawy były najpopularniejsze wśród naszych użytkowników. Kebab, burger i nuggetsy w wegańskiej odsłonie, czyli dania, które obecnie przodują wśród roślinnych zamówień z dostawą, stanowią zaledwie wstęp do bogatego roślinnego menu oferowanego przez lokale w całym kraju. I to właśnie ze względu na ich ekscytującą ofertę Pyszne.pl już drugi rok z rzędu wspiera Veganuary, zachęcając użytkowników do eksplorowania smakowitych roślinnych propozycji z okolicznych restauracji. Pokazujemy, że jedzenie wegańskie nie musi być nudne, a wręcz przeciwnie, jest to wyjątkowa szansa odkrywania różnorodnych potraw, szczególnie przez osoby, które dotychczas podchodziły do nich z dużą rezerwą. Efekty naszej inicjatywy są zauważalne – to właśnie w styczniu 2021 r. użytkownicy zamówili rekordowo dużo dań wegańskich. 

Wśród nich znalazł się również sam Robert Makłowicz. Nagranie, na którym ekspert kulinarny z doklejonymi wąsami i w białym podkoszulku zajada zamówionego „wegańskiego kebsa”, do dziś cieszy się ogromną popularnością i pokazuje, że dań roślinnych dostępnych na Pyszne.pl może spróbować każdy. 

Uwzględnianie w ofercie wegańskich potraw to jednak nie tylko satysfakcja dla klientów, ale również szereg korzyści dla restauracji. Wśród nich warto wyróżnić między innymi: 

ZWIĘKSZENIE SPRZEDAŻY 
Coraz więcej Polaków preferuje kuchnię roślinną i takiej oferty szuka w restauracjach. Dodatkowo, kiedy jedzenie zamawia grupa osób, będą one szukać miejsca, którego menu trafi w gusta każdego. Jeśli w ofercie zabraknie dań wegańskich, z zamówienia zrezygnuje nie tylko jedna osoba, ale cała grupa. Uwzględnienie wegańskich opcji pozwala odwołać się do szerszej bazy klientów. Więcej klientów = większy zysk. 

POZYSKANIE NOWYCH KLIENTÓW 
Klienci są zawsze ciekawi nowych smaków. Zwłaszcza w styczniu, w trakcie Veganuary, poszukują interesujących opcji wegańskich, przeglądając menu wielu lokali. To dla każdej, także tradycyjnie mięsnej restauracji, która zaproponuje roślinne opcje, szansa na pozyskanie nowych klientów. Pozostałe pozycje, w tym również te zawierające mięso, mogą zainteresować ich przy kolejnych zamówieniach. 

UTRZYMANIE OBECNYCH KLIENTÓW 
Co się stanie, jeśli stali klienci restauracji postanowią jeść mniej mięsa? Lokal z wegańskimi opcjami w menu nie straci ich na rzecz konkurencji. 

Jako najpopularniejszy w kraju serwis do zamawiania jedzenia z dowozem cieszymy się, że możemy inspirować Polaków do odkrywania różnorodnych smaków, w tym również tych roślinnych. Rozpoczęcie przygody z kuchnią wegańską jest obecnie bardzo proste, a to wszystko dzięki restauracjom, których zaangażowanie i kreatywność mogą zachęcić nawet największego sceptyka do spróbowania niesamowicie różnorodnej i pysznej kuchni wegańskiej.

Autor: Arkadiusz Krupicz

Felieton ukazał się w „Food Service" 12/2021-1/2022 nr 211.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Jarosław Dumanowski: Pierwsze kroki indyka w Polsce

W następstwie odkrycia Ameryki przez Kolumba zmienił się cały świat. Historycy jedzenia w szczególności podkreślają rolę tzw. wymiany kolumbijskiej: wędrówek ludzi, zwierząt, roślin, towarów i mikrobów między Starym i Nowym Światem.

Kucharz - użyteczny człowiek swoich czasów cz. II

Do postawienia takiego pytania zainspirowały mnie informacje o pewnych aspektach życia dwóch kucharzy uznawanych w swoich czasach za ludzi użytecznych. Obaj w pewnym sensie mogliby zostać określeni także modnym obecnie słowem "celebryta".

Adam Chrząstowki: Terra incognita - Apulia

Było to tak. Jest czerwiec, jesteśmy z rodziną nad Bałtykiem, wiatr hula, że mało łba nie urwie (ale za to kocham Bałtyk), siedzimy w namiocie i gramy w chińczyka.

Adam Chrząstowski: Mądre zróżnicowanie

Nie trzeba nikogo przekonywać do prawdy, że jedzenie ma ogromny wpływ na nasze życie i zdrowie. Dotyczy to nie tylko sfery fizycznej, ale także psychiki. Dieta oddziałuje na naszą kondycję, może leczyć i wywoływać choroby.

Jarosław Dumanowski: Grzyby po staropolsku

Grzybobranie to prawdziwa narodowa pasja, a leśne grzyby są u nas ozdobą wielu dań, rodzajem przyprawy i uniwersalnym dodatkiem. Świeże, suszone, marynowane, kiszone i mrożone używane są w kuchni przez ca­ły rok.

Adam Chrząstowski: kuchnia trzeciego wieku

Na początek chciałbym podzielić się z czytelnikami informacją, skąd czerpałem natchnienie do poniższego felietonu. Otóż wykorzystuję czas trwającego lockdownu do przeprowadzenia swoistej kuchennej rewolucji w moim obecnym miejscu pracy. Co udało mi się dzięki temu dostrzec?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej