x

Veganuary - Roślinne postanowienia

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    03.01.2022

Styczeń to czas podejmowania noworocznych postanowień i wprowadzania zmian w życiu. Wiele osób zapisuje się na siłownię, rozpoczyna naukę nowego języka czy też zaczyna odżywiać się w bardziej roślinny sposób. Naprzeciw tej ostatniej grupie wychodzi Veganuary.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Veganuary to coroczne wyzwanie brytyjskiej organizacji pozarządowej o tej samej nazwie, które zachęca do spróbowania swoich sił na diecie roślinnej właśnie w styczniu. Zapewnia uczestnikom dawkę merytorycznej wiedzy o roślinnym żywieniu na dobry start, a także działa szerzej, wspierając marki, restauracje, biznesy we wprowadzaniu i promowaniu wegańskich produktów. 

Statystyki pokazują, że zainteresowanie akcją rośnie w bardzo szybkim tempie – w 2021 r. osiągnięto rekordową liczbę zapisów, czyli ponad 580 tys. uczestników z ponad 209 krajach. Warto zwrócić uwagę, że każdego roku poza zadeklarowanymi uczestnikami około dziesięciu razy więcej osób próbuje diety roślinnej. Oznaczałoby to, że w 2021 r. ponad 5 mln osób spróbowało wegańskiego żywienia! Dodatkowo udział w Veganuary wzięło tysiące biznesów, wprowadzono na rynek ponad 570 nowych roślinnych produktów, dodano ponad 260 pozycji roślinnych do menu restauracji oraz zaobserwowano znaczny wzrost sprzedaży i zainteresowania konsumentów wege pozycjami. 

To znane na całym świecie wyzwanie bardzo często nie kończy się w styczniu – dane pokazują, że 85% uczestników zamierza pozostać weganami lub ograniczyć produkty pochodzenia zwierzęcego w diecie o co najmniej 50%. Natomiast 93% uczestników, którzy nie zobowiązują się pozostać na diecie roślinnej, prawdopodobnie ponownie jej spróbuje. Specyfika tego momentu w roku wiąże się z wysokim poziomem motywacji uczestników do zmiany stylu życia na stałe, dlatego jest to idealny czas, aby dotrzeć i przyciągnąć do siebie jak największe grono nowych odbiorców. 

VEGANUARY PO POLSKU, CZYLI ROŚLINNE WYZWANIE 
Zainteresowanie dietą roślinną wśród Polaków stale rośnie. Każdego dnia wiele z nich zapisuje się do Roślinnego Wyzwania, czyli polskiego odpowiednika Veganuary. Jego uczestnicy przez 30 dni otrzymują newsletter, który wprowadza ich w świat wegańskiego odżywiania i pokazuje, że jest to łatwe, zdrowe, pyszne i tanie. Dostarczana pigułka wiedzy zawiera w sobie w jadłospis, liczne przepisy oraz niezbędne informacje i porady dietetyczne przygotowane we współpracy z wykwalifikowanymi dietetykami. Polska wersja Veganuary idzie o krok dalej, ponieważ oferuje specjalne edycje wyzwania, skupione na konkretnych grupach odbiorców – Sportową, Dla Zdrowia oraz Misję Oszczędzanie. Od momentu rozpoczęcia kampanii (2019 r.) zgromadziła prawie 30 tys. uczestników, którzy podejmują wyzwanie nie tylko w styczniu, ale przez cały rok. 

ZAINTERESOWANIE 
To fakt: w styczniu wzrost sprzedaży i zainteresowania produktami pochodzenia roślinnego jest zauważalny. W styczniu 2021 r. Pizza Hut donosiła o niemal podwojeniu liczby gości próbujących wegańskiej pizzy w Wielkiej Brytanii. Deliveroo (aplikacja z dowozem jedzenia) odnotowało wzrost zamówień z restauracji wegańskich o 146%, a pozycji roślinnych z niewegańskich restauracji o 114%. Dodatkowo liczba osób, które po raz pierwszy wybrały danie bez produktów odzwierzęcych, wzrosła o 163%. W historii knajpy Pret, wrap z bezmięsnymi klopsikami stał się pierwszym produktem, który zdobył status bestsellera już w pierwszym tygodniu od premiery. Marks & Spencer podczas Veganuary wprowadził roślinną kanapkę, która pobiła rekordy popularności, osiągając sprzedaż jednej sztuki na każde 30 sekund. To tylko kilka przykładów z zagranicy, które można mnożyć. W związku z tym nasuwa się pytanie: czy podobne sukcesy można osiągnąć w Polsce? Szukając odpowiedzi, warto przyjrzeć się wynikom badania zleconego przez Pyszne.pl z grudnia 2020 r. na grupie 800 respondentów. Dane podają, że 27% osób deklaruje, że częściej jadłoby roślinnie, gdyby dostępność tego rodzaju dań była większa, a 56% badanych od czasu do czasu je roślinnie. To najwyższy czas, aby wyjść naprzeciw potrzebom konsumentów. 

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
JAK SIĘ ZAANGAŻOWAĆ? 
√ Przygotuj się! Przeprowadź szkolenie dla swojego zespołu, skorzystaj z darmowych materiałów RoślinnieJemy czy Chefs for Change: webinarów Akademii RoślinnieJemy, Roślinnego Przewodnika Cukierniczego, Przewodnika dla restauracji, Poradników dla producentów, pizzerii, piekarni... i wielu innych! 

√ Wprowadź roślinną wersję twojego najlepiej sprzedającego się produktu – dopracowana alternatywa sprawdzonej pozycji zachęci zarówno stałych klientów, jak i nowych. 

√ Skomponuj pozycję, która będzie dostępna podczas Roślinnego Stycznia i z wyprzedzeniem zadbaj o odpowiednią promocję. To może być dobry moment, aby ocenić popularność takich produktów, mając na uwadze ich dostępność przez resztę roku. 

√ Poinformuj odbiorców o swoim zaangażowaniu w akcję – komunikuj wsparcie Roślinnego Stycznia i zachęcaj do włączenia się razem z tobą w Roślinne Wyzwanie. Dodatkowo oznaczaj @roslinniejemy w social mediach, aby dotrzeć szerzej ze swoją ofertą. Spróbuj też oznaczyć oficjalny profil @veganuary – organizatorzy codziennie wybierają najlepsze relacje do podania dalej (pamiętaj o angielskim tłumaczeniu!). 

√ Zachęć klientów specjalnymi zniżkami, kodami rabatowymi na roślinne pozycje, darmowym mlekiem roślinnym do kawy czy gratisowymi próbkami produktów. 

√ Weź udział w wyzwaniu z całym personelem – to świetny sposób na budowanie więzi w zespole, wykazanie się odpowiedzialnością społeczną i przeprowadzenie akcji CSR-owej. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym działaniu, odezwij się do wyzwanie@roslinniejemy.org.

√ Roślinny Styczeń to akcja, która z roku na rok rozrasta się na coraz szerszą skalę i cieszy coraz większą popularnością. Ten czas ma ogromny potencjał, który może być dobrym momentem na wprowadzenie bądź rozszerzenie oferty produktów roślinnych. Wykorzystaj go, zainspiruj się pozostałymi treściami tego numeru magazynu i bądź częścią zmiany!

Autorka: Patrycja Grabowska

Artykuł ukazał się w „Food Service" 12/2021-1/2022 nr 211.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Let’s drink about it - powraca World Class Cocktail Festival!

Kolejna odsłona World Class Cocktail Festival potrwa od 24 sierpnia do 18 września w sześciu największych polskich miastach. Goście Festiwalu mogą odwiedzić ponad 100 koktajlbarów i barów restauracyjnych oraz skosztować zestawu dwóch koktajli w cenie 35 zł.

Hub.Praga na Nocnym Markecie. Witek Iwański zaprezentuje street foodowe menu

Gościem Nocnego Marketu od 4 do 6 sierpnia będzie restauracja Hub.Praga. Specjalnie na tę okazję jej szef kuchni Witek Iwański przygotował menu, w którym znajdą się m.in. pączki z konfitowaną kaczką.

VIII Festiwal Whisky w Jastrzębiej Górze

600 różnych rodzajów whisky w czasie dwóch dni - wszystko to podczas Festiwalu Whisky w Jastrzębiej Górze, na którym już po raz ósmy spotkają się producenci, dystrybutorzy i fani dojrzewających alkoholi mocnych.

Dzień Czekolady: od gorzkich ziaren kakaowca po czekoladowe innowacje XXI w.

Jak czekoladowy rynek rozwija się w Polsce? W jakich czekoladowych wariacjach zakochaliśmy się do szaleństwa? Przypadający 7 lipca Światowy Dzień Czekolady to doskonała okazja, aby przyjrzeć się najsłodszej branży świata.

Letnia odsłona Fine Dining Week

Od 6 do 31 lipca odbędzie się festiwal sztuki restauracyjnej Fine Dining Week. Szefowie kuchni z ponad 100 restauracji przygotowali dla festiwalowych gości popisowe, autorskie menu spoza karty oraz niespodzianki smakowe, dzieląc się swoją filozofią kuchni.

Bocuse d’Or Poland on Tour - kolacje dla szerokiej publiczności

Bocuse d’Or Poland On Tour to projekt Akademii Bocuse d’Or Polska skierowany do szerszej publiczności. Podczas cyklu kolacji będzie można spróbować dań uczestników krajowych selekcji i szefów z Akademii oraz spotkać autorytety polskiej sceny kulinarnej. Najbliższa kolacja 24 czerwca w Sopocie.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej