x

Prezent pod choinkę - Rok Festiwali 2022 z rabatem 22%

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    22.12.2021

Zastanawiacie się, co podarować bliskiej osobie? Zamiast kolejnej pary skarpet, sprezentuj najbliższym Rok Festiwali 2022 z rabatem 22%. Akcja dotyczy czterech Festiwali: Fine Dining Week, Restaurant Week (wiosna), Restaurant Week (jesień) oraz World Class Cocktail Festival.

Rok Festiwali to także World Class Cocktail Festival. Zdjęcie: materiały prasowe
Rok Festiwali to także World Class Cocktail Festival. Zdjęcie: materiały prasowe
Nie masz pomysłu na tegoroczny prezent pod choinkę? Nie panikuj! Rozsiądź się wygodnie w fotelu i zamów go przez Internet. Restaurant Club oferuje cztery niebanalne propozycje prezentowe z rabatem:

Rok Festiwali (-22%) – komplet czterech podwójnych rezerwacji w cenie 459 zł zamiast 592 zł na Restaurant Week 2022 (marzec–kwiecień), World Class Cocktail Festival 2022 (czerwiec–lipiec), Fine Dining Week 2022 (sierpień) oraz Restaurant Week 2022 (październik–listopad).

Rok Fine Dining Week (-18%) – kod na dwuosobową rezerwację na najważniejsze wydarzenie sztuki restauracyjnej latem 2022 roku w cenie 229 zł zamiast 280 zł. Na gości czeka pięciodaniowe, popisowe menu #SpozaKarty przygotowane przez najwybitniejszych szefów kuchni oraz festiwalowy cocktail.

Rok Restaurant Week (-17%) – kod na dwuosobową rezerwację na dwa festiwale najlepszych restauracji odbywające się w 2022 roku. Rezerwacja obejmuje Restaurant Week wiosenny (marzec–kwiecień) oraz jesienny (październik–listopad). Promocyjna, niższa cena 199 zł zamiast 240 zł obejmuje trzy popisowe dania #SpozaKarty oraz festiwalowy cocktail.

Wiosenny Restaurant Week (-18%) – kod na dwuosobową rezerwację na najpopularniejsze wydarzenie kulinarne wiosną 2022 roku! Na gości czeka popisowe trzydaniowe menu #SpozaKarty oraz festiwalowy cocktail w specjalnej cenie 99 zł zamiast 120 zł.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Rezerwacji w specjalnej, promocyjnej cenie można dokonywać na stronie https://restaurantclub.pl/gift-events-listing. Po zakupie goście otrzymają PDF prezentowy z kompletem kodów na każdy z festiwali.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Whisky Live Warsaw 2022 przeszedł do historii

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Anna i Robert Lewandowscy stworzyli zdrowe przekąski dla kibiców

Nawet 65 proc. kibiców sięga po niezdrowe przegryzki podczas oglądania meczów. Dzięki nowym przekąskom Anny i Roberta Lewandowskich można teraz kibicować zdrowo. Trwający mundial to także okazja do udziału w konkursie i wymyślenia "cieszynki", którą wykona najlepszy napastnik świata.

Rekordy na Restaurant Week. Ruszyły rezerwacje na 2023 rok

Festiwal pod hasłem #FoodLooksGood zgromadził w najlepszych restauracjach rekordowe ponad 135 tysięcy gości. Polska edycja Restaurant Week jest siódmym największym wydarzeniem kulinarnym spośród wszystkich na świecie i drugim największym biletowanym eventem w kraju.

Tydzień Kuchni Polskiej - podsumowanie kulinarnego świętowania niepodległości

Blisko 400 restauracji z 224 miast wzięło udział w akcji Tydzień Kuchni Polskiej związanej z obchodami Święta Niepodległości. W menu pojawiło się kilkaset dań kuchni regionów, jak chociażby warmińskie dzyndzałki, podhalańska jagnięcina czy zupa z brukwi, zapomniany specjał kuchni Pomorza.

Festiwal hiszpański w gdańskiej Stacji Food Hall

Od 24 do 27 listopada Stacja Food Hall w gdańskiej galerii Metropolia zaprasza na kulinarną podróż do Hiszpanii. Podczas czterodniowego festiwalu będą serwowane dania inspirowane Andaluzją, Galicją czy też Katalonią.

Druga odsłona kolacji Grand Dinners za nami!

W Restauracji Belvedere odbyły się kolacje z cyklu Grand Dinners. Gwiazdami obu wieczorów - 7 i 8 listopada - byli francuscy szefowie kuchni Christophe Bacquié i Emmanuel Renaut, którzy przylecieli do Warszawy specjalnie na tę okazję. Kroku dorównywał im gospodarz miejsca Tomasz Łagowski.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej