x

Gorące tematy Ouichef.pl w 2021 r.: restauracja Lewandowskiego, wódka Palikota i skutki pandemii

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    20.12.2021

Rok 2021 upłynął w gastronomii nie tylko pod znakiem pandemii, ale także licznych otwarć lokali i premier nowych marek. Jakie tematy najbardziej interesowały w tym roku użytkowników Ouichef.pl? Oto najchętniej czytane materiały!

Restauracja Roberta Lewandowskiego - NINE'S Restaurant & Sports Bar. Zdjęcie: materiały prasowe
Restauracja Roberta Lewandowskiego - NINE'S Restaurant & Sports Bar. Zdjęcie: materiały prasowe
Rok 2021 upłynął w cieniu pandemii, lockdownów i certyfikatów covidowych, ale to nie te tematy ciekawiły większość naszych czytelników najbardziej. Znacznie chętniej niż decyzje ministra zdrowia czytelnicy Ouichef śledzili poczynania Janusza Palikota, Kuby Wojewódzkiego i Tomasza Czechowskiego, dla których 2021 był rokiem premier.

Najpierw, z początkiem 2021 roku do sklepów w całej polsce trafiło piwo BUH, a następnie latem premierę miała wódka WyBUHowa – prawdopodobnie pierwszy polski trunek wysłany celowo w kosmos. Niewielka ilość butelek w lipcu przekroczyła granicę stratosfery, by bezpiecznie wrócić na Ziemię, gdzie królowały przyziemne tematy, jak pandemia oraz lockdown gastronomii.

Robert Lewandowski otwiera lokal w Warszawie…
Głośne premiery potrafiły w tym roku wielokrotnie i skutecznie odciągnąć nas od szarej pandemicznej rzeczywistości. Największe zainteresowanie, przynajmniej wedle liczby wyświetleń w naszym serwisie, wzbudziło otwarcie restauracji, której współwłaścicielem jest Robert Lewandowski – NINE'S Restaurant & Sports Bar.

O kartę dań i napojów w tym miejscu zadbał Tadeusz Müller, syn restauratorki Magdy Gessler, który ma na swym koncie stworzenie takich popularnych gastronomicznych konceptów jak ORZO, Munja czy Cava. Müller był odpowiedzialny nie tylko za menu, ale także za pomoc w stworzeniu charakteru i atmosfery miejsca, specyfikę oferty barowej oraz za wybór szefa kuchni.
Zdjęcie: Janusz Palikot i Mirosław Hermaszewski na konferencji promującej wódkę WyBUHową
Zdjęcie: Janusz Palikot i Mirosław Hermaszewski na konferencji promującej wódkę WyBUHową

…a Wojewódzki w Gdyni
Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszyły się poczynania Kuby Wojewódzkiego, który zrezygnował z firmowania swoim nazwiskiem restauracji Niewinni Czarodzieje w Warszawie i Wrocławiu. Rozstał się także z dotychczasowym biznesowym wspólnikiem. Otworzył natomiast kolejny lokal pod szyldem… Niewinni czarodzieje 3.0.

– To nasz pomysł na street food w bardziej restauracyjnym wydaniu. Inspirujemy się kuchnią z całego świata. Obecnie wyczuwalny jest w menu sznyt azjatycki, ale nie będziemy ograniczać się tylko do tego – deklarował w rozmowie z Ouichef.pl Dawid Kwidziński, współwłaściciel Niewinnych Czarodziei 3.0, który rozpoczął współpracę z Wojewódzkim po tym, jak dziennikarz rozstał się z poprzednim partnerem biznesowym.

Końcówka roku przyniosła także informacje o otwarciu nowej restauracji Andrea Camastry. Nuta, bo taką nazwę nosi, zadomowi się w dawnym Atelier Amaro.

Te otwarcia śledziliśmy z uwagą
Oczywiście, gastronomia to nie tylko nazwiska z pierwszych stron gazet. W mijającym roku swoje drzwi dla gości otworzył warszawski Smashny. Od kwietnia serwuje on smash burgery, w których wołowina jest celowo rozbijana (ang. smash), by utworzyć cienki plaster mięsa. Ta z pozoru mało istotna nowinka okazała się ósmym najchętniej czytanym newsem w mijającym roku, wyprzedzając popularnością między innymi informacje o debiucie „retro-futurystycznego” Paloma Inn w Warszawie, czy news o otwarciu The Trust, nowego koktajlbaru Tomasza Źródłowskiego i Szymona Cieśli oraz start Chicken Sando Shop, kurczakowego konceptu twórców Mąki i Wody.

Przyćmiła także, choć tylko nieznacznie, informacje o otwarciu restauracji Niwa, położonej na farmie Kwaśne Jabłko. Ta informacja również znalazła się w czołówce najchętniej czytanych.

Prohibicja made in Poland
Od tematu pandemii nie dało się oczywiście w 2021 roku uciec. Przez ostatnie 12 miesięcy rozmawialiśmy z wieloma restauratorami, szefami kuchni i właścicielami biznesów, które ucierpiały najmocniej w trakcie tej pandemii. Pisaliśmy o tym, jak polska gastronomia stopniowo schodzi do podziemia w związku z przedłużającym się w nieskończoność lockdownem i razem z wami obserwowaliśmy stopniowy odpływ z branży HoReCa kolejnych pracowników.

– Wkrótce będzie jak za czasów prohibicji: pozamykane lokale, zaklejone szyby i po kryjomu wpuszczanie gości. Restauracje będą oficjalnie zamknięte, ale życie będzie się w nich dalej toczyło – taki czarny scenariusz nakreślił w zimie Ernest Jagodziński, właściciel restauracji Autentyk w Poznaniu. Jak miało się wkrótce okazać, było to niezwykle trafne przewidywanie.

W marcu szczegółowo opisywaliśmy walkę restauratorów o przetrwanie. Po miesiącach funkcjonowania w oparciu o dostawy, wiele lokali zdecydowało się na obsługę gości za zamkniętymi drzwiami.

– Ja ich nie oceniam, nie mówię „robicie źle". Tu chodzi o to, by zapewnić stabilność finansową, by mieć pieniądze na prąd, pensje, dostawy. Wystarczyłoby, żeby rząd nie traktował gastronomii tak, jakby ludzie jedząc w restauracjach pluli wirusem na cztery strony świata i siebie wzajemnie - tłumaczył wtedy Paweł Trzciński, który wraz z żoną jest właścicielem warszawskiej kawiarni Nancy Lee. On na otwarcie lokalu się nie zdecydował, ale nie każdy restaurator miał równie wiele szczęścia. Szybko okazało się również, że lockdown to nie jedyny problem, z jakim zmierzyć się musi branża restauracyjna.

Bezpowrotna strata
Gdy trwający od października 2020 roku lockdown gastronomii został zniesiony  z końcem maja, restauratorzy stanęli przed problemem braków kadrowych.
– Osobiście sądzę, że polska gastronomia bezpowrotnie straciła wielu świetnych fachowców. Oni już nie wrócą do zawodu. Prężnie rozwijająca się branża gastronomiczna, teraz bardzo powoli będzie powracać do normalności, jeśli w ogóle można mówić o normalności, bo wydaje mi się, że gastronomia już nigdy nie będzie taka sama jak przed pandemią – przewidywał jeszcze w lutym tego roku Janusz Gancarczyk, szef kuchni restauracji Lemon w Gródku nad Dunajcem w jednej z najczęściej czytanych rozmów na Ouichef.pl.

Na szczęście, 2021 nie był rokiem jedynie smutnych wiadomości i restauracyjnych premier.
Wśród najchętniej czytanych materiałów w tym roku nie zabrakło, na przykład wywiadów z bohaterami kolejnych numerów "Food Service’u". O swoim nowym projekcie Forgotten Fields Farm opowiedział nam Wojciech Modest Amaro, Przemysław Klima zdradził, jak wygląda jego życie rok po otrzymaniu gwiazdki Michelin, a ekipa Dziurki od Klucza opowiedziała o 9 latach doświadczeń w prowadzeniu restauracji.

W momencie, gdy piszemy to podsumowanie, do końca roku pozostało mniej niż dwa tygodnie. Czym jeszcze zaskoczy nas 2021? Nie wiem. Pewne jest jednak to, że to dla was opiszemy.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Medaliści olimpiady pizzy wsparli WOŚP w nietypowy sposób

Zdobywcy miejsc na olimpiadzie Vera Pizza Napoletana w Neapolu spotkali się w Pabianicach. Tym razem jednak nie po to, by ze sobą rywalizować, a wspólnie zebrać pieniądze na szczytny cel, przygotowując nietypową pizzę.

Festiwal Pizzy w Pizzy Hut najdroższy od lat. Internauci bezlitośni

Festiwal Pizzy w Pizza Hut to wydarzenie, które odbywa się pod hasłem: Jesz i pijesz, ile chcesz. Za z góry określoną kwotę można zamówić dowolną ilość pizzy, z napojami lub bez. Internauci ostro krytykują tegoroczne ceny akcji i dają upust emocjom w komentarzach.

Trwa głosowanie w plebiscycie na Najlepszy Roślinny Produkt 2022

Piąty plebiscyt na Najlepszy Roślinny Produkt Roku 2022 kampanii RoślinnieJemy wszedł w kolejny etap. Do 31 stycznia konsumenci mogą oddawać głosy na produkty i marki, które szczególnie zapadły im w pamięć, wpłynęły na ich zwyczaje żywieniowe lub ułatwiły dostęp do pełnowartościowej diety roślinnej.

Kraków z najtańszą ofertą wegańską w Europie

Kraków zajął pierwsze miejsce w rankingu europejskich miast z najbardziej atrakcyjną cenowo ofertą wegańskich restauracji. W pierwszej dwudziestce znalazły się także Warszawa i Łódź. Zestawienie utworzono na podstawie analizy danych z 3,5 miliona roślinnych lokali na świecie.

Selgros Cash & Carry i Caritas Polska zapraszają potrzebujących do wigilijnego stołu

Caritas Polska zorganizuje 24 grudnia spotkania wigilijne dla potrzebujących. W 85 miastach przygotowane zostaną stoły z daniami wigilijnymi, a także paczki świąteczne dla 20 tysięcy osób. Kolejny rok z rzędu partnerem strategicznym wydarzenia i fundatorem produktów jest Selgros Cash & Carry.

Zwycięskie restauracje plebiscytu gości Restaurant Week

135 tysięcy gości Restaurant Week spotkało się przy wspólnym stole w tegorocznej edycji festiwalu. Po wizycie w jednej z ponad 400 restauracji w kraju mieli oni szansę, by ocenić dania, obsługę i atmosferę lokalu. Oto wyniki plebiscytu.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej