x

Adam Pawłowski: Wino w sieci

Kategoria: Wino    21.12.2021

Tym razem nie będzie o piciu wina tylko o klikaniu w internecie w poszukiwaniu informacji o nim. Przeglądarka Google przyjmie każdą frazę i pokaże wyniki wyszukiwania sieciowych zasobów wedle sobie tylko znanych zasad, ale to my musimy odsiać ziarno od plew.

Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
W trakcie moich przygotowań do prowadzenia różnych tematycznych degustacji i kursów winiarskich zbieram informacje o prezentowanych winach. Najczęściej staram się szukać u samego źródła i w nadziei na znalezienie aktualnych treści kieruję się bezpośrednio do witryny producenta. Notorycznie jednak zderzam się z brakiem aktualizacji informacji o bieżących rocznikach, a w przypadku małych producentów ze Starego Świata, w szczególności z Francji, są one zamieszczone na stronie tylko w rodzimym języku, bez wersji anglojęzycznej. 

Czego nie znajdę na stronie producenta, szukam gdzie indziej. Czyli gdzie? Pierwszym adresem, na który się kieruję, jest wine-searcher.com. To wielofunkcyjna baza danych o winach z całego świata. Moją ulubioną funkcją, jak zresztą sama nazwa mówi, jest wyszukiwarka win, a w szczególności – informacji o ich dostępności. Wyszukiwanie można filtrować po konkretnym roczniku i w ramach danego kraju, więc jeżeli szukasz np. Petrus, Pomerol, France (które notabene jest najczęściej wyszukiwanym winem na wine-searcher.com), dowiesz się, że jest dostępny w Polsce u dwóch dystrybutorów w cenie 12 125 zł i 20 000 zł za butelkę. To najsłynniejsze i drugie najdroższe „trofeum” kolekcjonerów win bordoskich. Oprócz namiaru na dystrybutora z Wine-searcher dowiesz się, jaka jest uśredniona cena danego wina (w tym przypadku 15 827 zł), która może być wyrażona w wybranej przez ciebie walucie z podatkiem lub bez. Zestawienie zawiera także średnią ocenę wina, do której włączane są punktacje słynnych krytyków winiarskich, takich jak Jancis Robinson, Robert Parker czy Tim Atkin. 

Petrus cieszy się bardzo wysoką oceną krytyków, bo ma aż 96/100 pkt. Jeżeli cenisz sobie bardziej oceny konsumentów, to również są one eksponowane na stronie, a nasz Petrus wśród amatorów ultradrogich win zdobył 4,5 na 5 gwiazdek. Oceny opatrzone są komentarzami krytyków i konsumentów, z których dowiemy się, na co składał się wynik. Możemy też poznać krzywą kształtowania się ceny wina w ostatnich dwóch latach oraz zapoznać się z profilem producenta. 

Wszystko to nieodpłatnie w ramach pakietu podstawowego. Jest również płatna wersja premium z miesięczną opłatą abonamentową w wysokości 8,49 euro, która rozszerza podstawowe funkcje i informuje użytkownika o okazjach zakupowych dostosowanych do indywidualnego profilu. Wine-searcher jest także dostępny na urządzenia mobilne w formie aplikacji, z takimi samymi opcjami jak strona WWW. 

To, co często mi pomaga znaleźć dodatkowe informacje o winach, to odnośniki do poszczególnych dystrybutorów, którzy niekiedy w opisach win są bardziej szczegółowi niż sami producenci. Znajdą tutaj też swój kącik osoby inwestujące w wino, które dowiedzą się o aktualnych trendach, cenach, miejscach do profesjonalnego przechowywania win, a nawet do ubezpieczania swojej kolekcji. A z funkcji bardziej przyziemnych – wskazówki, gdzie znajduje się najbliższy dla ciebie specjalistyczny sklep winiarski. 

Oprócz stricte kupieckiej strony Wine-searcher jest portalem winnej wiedzy z ogromnym zasobem informacji o wielu regionach, charakterystykach szczepów winorośli, aktualnościach winiarskich i łączeniu wina z jedzeniem wraz ze wskazaniem konkretnych win do dań w ramach pięciu różnych półek cenowych. 

Obserwuję Wine-searcher od ponad dekady i jestem pod wrażeniem tego, jak z prymitywnej wyszukiwarki win stał się najbardziej przydatnym narzędziem internetowym dla profesjonalistów i amatorów wina.

Felieton ukazał się w „Food Service" 11/2021 nr 210.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Znamy laureatów Mistrzostw Polski Młodych Sommelierów 2022

Łukasz Górski z warszawskiej restauracji Butchery & Wine zdobył tytuł Mistrza Polski Młodych Sommelierów 2022. W finale zawodów pokonał Aleksandrę Harabasz z krakowskiej Bottiglierii (II miejsce) i Iwonę Heredę z hotelu Four Seasons w Limassol (III miejsce).

Lalou Wines - nowy importer win organicznych i biodynamicznych z Francji

Lalou Wines ma się skupiać na imporcie win organicznych i biodynamicznych z niewielkich posiadłości winiarskich z Burgundii, Jury, Doliny Loary, Alzacji, Szampanii oraz północnego Rodanu.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej