x

Adam Pawłowski: Wino w sieci

Kategoria: Wino    21.12.2021

Tym razem nie będzie o piciu wina tylko o klikaniu w internecie w poszukiwaniu informacji o nim. Przeglądarka Google przyjmie każdą frazę i pokaże wyniki wyszukiwania sieciowych zasobów wedle sobie tylko znanych zasad, ale to my musimy odsiać ziarno od plew.

Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
W trakcie moich przygotowań do prowadzenia różnych tematycznych degustacji i kursów winiarskich zbieram informacje o prezentowanych winach. Najczęściej staram się szukać u samego źródła i w nadziei na znalezienie aktualnych treści kieruję się bezpośrednio do witryny producenta. Notorycznie jednak zderzam się z brakiem aktualizacji informacji o bieżących rocznikach, a w przypadku małych producentów ze Starego Świata, w szczególności z Francji, są one zamieszczone na stronie tylko w rodzimym języku, bez wersji anglojęzycznej. 

Czego nie znajdę na stronie producenta, szukam gdzie indziej. Czyli gdzie? Pierwszym adresem, na który się kieruję, jest wine-searcher.com. To wielofunkcyjna baza danych o winach z całego świata. Moją ulubioną funkcją, jak zresztą sama nazwa mówi, jest wyszukiwarka win, a w szczególności – informacji o ich dostępności. Wyszukiwanie można filtrować po konkretnym roczniku i w ramach danego kraju, więc jeżeli szukasz np. Petrus, Pomerol, France (które notabene jest najczęściej wyszukiwanym winem na wine-searcher.com), dowiesz się, że jest dostępny w Polsce u dwóch dystrybutorów w cenie 12 125 zł i 20 000 zł za butelkę. To najsłynniejsze i drugie najdroższe „trofeum” kolekcjonerów win bordoskich. Oprócz namiaru na dystrybutora z Wine-searcher dowiesz się, jaka jest uśredniona cena danego wina (w tym przypadku 15 827 zł), która może być wyrażona w wybranej przez ciebie walucie z podatkiem lub bez. Zestawienie zawiera także średnią ocenę wina, do której włączane są punktacje słynnych krytyków winiarskich, takich jak Jancis Robinson, Robert Parker czy Tim Atkin. 

Petrus cieszy się bardzo wysoką oceną krytyków, bo ma aż 96/100 pkt. Jeżeli cenisz sobie bardziej oceny konsumentów, to również są one eksponowane na stronie, a nasz Petrus wśród amatorów ultradrogich win zdobył 4,5 na 5 gwiazdek. Oceny opatrzone są komentarzami krytyków i konsumentów, z których dowiemy się, na co składał się wynik. Możemy też poznać krzywą kształtowania się ceny wina w ostatnich dwóch latach oraz zapoznać się z profilem producenta. 

Wszystko to nieodpłatnie w ramach pakietu podstawowego. Jest również płatna wersja premium z miesięczną opłatą abonamentową w wysokości 8,49 euro, która rozszerza podstawowe funkcje i informuje użytkownika o okazjach zakupowych dostosowanych do indywidualnego profilu. Wine-searcher jest także dostępny na urządzenia mobilne w formie aplikacji, z takimi samymi opcjami jak strona WWW. 

To, co często mi pomaga znaleźć dodatkowe informacje o winach, to odnośniki do poszczególnych dystrybutorów, którzy niekiedy w opisach win są bardziej szczegółowi niż sami producenci. Znajdą tutaj też swój kącik osoby inwestujące w wino, które dowiedzą się o aktualnych trendach, cenach, miejscach do profesjonalnego przechowywania win, a nawet do ubezpieczania swojej kolekcji. A z funkcji bardziej przyziemnych – wskazówki, gdzie znajduje się najbliższy dla ciebie specjalistyczny sklep winiarski. 

Oprócz stricte kupieckiej strony Wine-searcher jest portalem winnej wiedzy z ogromnym zasobem informacji o wielu regionach, charakterystykach szczepów winorośli, aktualnościach winiarskich i łączeniu wina z jedzeniem wraz ze wskazaniem konkretnych win do dań w ramach pięciu różnych półek cenowych. 

Obserwuję Wine-searcher od ponad dekady i jestem pod wrażeniem tego, jak z prymitywnej wyszukiwarki win stał się najbardziej przydatnym narzędziem internetowym dla profesjonalistów i amatorów wina.

Felieton ukazał się w „Food Service" 11/2021 nr 210.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Polska drugim na świecie odbiorcą gruzińskiego wina

Prawie 70 procent Polaków zna wina gruzińskie, większość z nas ma do nich pozytywny stosunek i ceni ich smak oraz aromat. Polska kolejny rok z rzędu była jednym z liderów wśród krajów importujących wina gruzińskie, a ich eksport wzrósł o ponad 40 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Urodziny rieslinga. Ten winny szczep ma już 588 lat

Najważniejsza odmiana winogron w Niemczech, riesling, obchodzi 13 marca swoje 588 urodziny. Szczep jest uprawiany we wszystkich 13 regionach winiarskich w Niemczech.

Prezentacja "Wines of Argentina" - po raz pierwszy w Warszawie

Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się prezentacja win organizowana przez Wines of Argentina. Imprezę zaplanowano na 15 marca w Muzeum POLIN w Warszawie.

Riesling, Pinot & Co. - degustacja stolikowa win niemieckich

Niemiecki Instytut Wina zaprasza do bezpłatnego udziału w Riesling, Pinot & Co. - największej stolikowej degustacji niemieckich win. Podczas imprezy, która odbędzie się 14 kwietnia w Warszawie, swoją ofertę zaprezentuje blisko 30 niemieckich producentów i polskich importerów.

Adam Pawłowski o regionie Algarve

Algarve kojarzy się raczej z pięknymi plażami, dramatycznymi klifami i kurortami przepełnionymi zagranicznymi turystami niż z konkretnymi typami lokalnych win. Czas na odkrycie tej nieznanej winnej krainy.

Winiarskie trendy na horyzoncie

Trendy to delikatne powiewy zmian. Nigdy nie ma gwarancji, że przeobrażą się w wiatr na tyle mocny, by wydąć żagle najskromniejszego gastronomicznego konceptu i poprowadzić go do sukcesu. Jak ominąć winiarskie pułapki i złapać wiatr zmian w żagle?

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej