x

Mateo Zielonka: pasta i basta!

Kategoria: Ludzie    20.12.2021

Mateo Zielonka, znany jako "Pasta Man", makaronami własnej produkcji oczarowuje rzesze fanów w mediach społecznościowych oraz gości 180 The Strand i The Store X w Londynie. Od lat mieszka na stałe w Wielkiej Brytanii. Właśnie napisał książkę "Pasta Man", która ukazała się w kilku krajach.

Mateo Zielonka. Fot. India Hobson 2021 / mat. prasowe Wydawnictwa Buchmann
Mateo Zielonka. Fot. India Hobson 2021 / mat. prasowe Wydawnictwa Buchmann
„FOOD SERVICE”: Za co najbardziej kochasz makaron? 
MATEO ZIELONKA: To comfort food i właściwie wszyscy kochają makaron. W różnych wersjach jest obecny na całym świecie. To bardzo elastyczny, plastyczny składnik. Możesz z niego zrobić mnóstwo świetnych dań. Nieważne, ile masz pieniędzy, bo nie musisz dodawać trufli, owoców morza, wystarczy czosnek, chili i oliwa, żeby powstała genialna potrawa. I wbrew temu, co twierdzą niektórzy Włosi, wcale nie trzeba być bardzo restrykcyjnym. Piękne jest też to, że ciasto na makaron robi się z dwóch prostych składników: jajek i mąki lub mąki i wody. A zagniatanie ciasta pomaga się skoncentrować, skupić, przez kilkadziesiąt minut poświęcasz temu czas, jest to niemalże doświadczenie medytacyjne. 

Na początku pandemii, podczas pierwszego lockdownu, mnóstwo osób zaczęło w domach piec chleb. Czy obserwujesz podobne zjawisko, jeśli chodzi o zainteresowanie makaronem?
Tak. Robienie chleba i makaronu jest pod wieloma względami podobne. Dla wielu osób pandemia jest trudnym doświadczeniem, a te czynności to odskocznia, sposób na spędzanie czasu. Myślę, że m.in. dlatego popularność domowego makaronu będzie się rozwijać – obserwuję to na Instagramie, widzę po reakcjach moich fanów i czytelników książki, na warsztatach. Mają coraz więcej dobrych wspomnień związanych z samodzielnym przygotowaniem makaronu – zrobisz ciasto ze swoim dzieckiem lub przyjaciółmi i zapamiętasz te chwile na zawsze. Oczywiście, można kupić dobry suchy makaron, ale to naprawdę nie jest ta sama satysfakcja. 

A ty masz jakieś swoje wspomnienia związane z domowym makaronem?
Gdy przypomnę sobie, w jaki sposób moi rodzice gotowali makaron, to wolałbym tego nie pamiętać. Może dziadek raz zrobił dobry makaron do rosołu, ale to wszystko. Jeśli pytasz o miłość do makaronu, to tak naprawdę narodziła się ona pod wpływem serialu „Rodzina Soprano”. Obraz bohaterów, którzy celebrowali w nim wspólne posiłki (prawie zawsze pojawiał się makaron), został ze mną na długo i sprawia, że ciągle do tego serialu wracam. Podobne emocje czuję we Włoszech u mojego przyjaciela – gdy organizuje on imprezę i przychodzą jego znajomi, to każdy przynosi jakieś świetne domowe potrawy i wspólnie biesiadujemy. To jest piękne. 

Malloreddus z Ragoût z kiełbasą 'Ndują z koprem włoskim. Fot. India Hobson 2021 / mat. prasowe Wydawnictwa Buchmann
Malloreddus z Ragoût z kiełbasą 'Ndują z koprem włoskim. Fot. India Hobson 2021 / mat. prasowe Wydawnictwa Buchmann
Ale zawodowo twoja przygoda z makaronem nie zaczęła się we Włoszech, tylko w Londynie. I chyba w sumie przez przypadek, prawda?
Do Londynu pojechałem dziesięć lat temu odwiedzić znajomego i nie miałem zbyt wielu planów. Dodam, że wtedy w ogóle nie gotowałem. Najpierw pracowałem na zmywaku, potem w kolejnych restauracjach, stopniowo pełniąc różne obowiązki w kuchni. Dużo się przy tym nauczyłem, zacząłem przygotowywać ryby i mięso, ale szukałem zajęcia, które naprawdę da mi radość. W końcu trafiłem do restauracji Padela, gdzie po raz pierwszy zrobiłem własny makaron. Pracowałem tam tylko kilka miesięcy, ale gdy odszedłem, poczułem, jak bardzo mi tego brakuje. Doskonaliłem się w tym kierunku, uczyłem się przygotowywać różne rodzaje makaronu, wymyślać kompozycje. Zdobywałem doświadczenie z książek, czerpałem inspiracje z całego świata, z pomocą internetu, wymieniając doświadczenia i pracując w kolejnych miejscach. Doszedłem do wniosku, że chcę się wyspecjalizować, skupić na jednej rzeczy i być w tym dobry, a nie robić wszystko naraz. 

W twojej książce są klasyczne przepisy, ale często je przełamujesz, eksperymentujesz, dodajesz coś od siebie. Wspominałeś wcześniej o restrykcyjności Włochów. Ty podchodzisz do sztuki kulinarnej mniej ortodoksyjnie. 
Bardzo ważne jest, aby znać tradycyjne, klasyczne przepisy. Ale uważam, że mając te podstawy, można się nimi bawić. Przesłanie mojej działalności – mojego Instagrama i książki – jest takie, żeby ludzie odważyli się gotować, nie bali się, że popełnią błąd. Według mnie można dodać sos sojowy do krewetek czy ser do makaronu z owocami morza, jeśli ci to smakuje. Najważniejsza jest intuicja, wyczucie i smak. 

Jakie eksperymenty lubisz najbardziej? 
Lubię azjatyckie smaki i dodatki. Chińczycy jedzą noodle – to dużo starsza tradycja kulinarna niż we Włoszech, ma kilka tysięcy lat, więc uważam, że warto się nią zainteresować. Na pewno trzeba pamiętać, żeby w eksperymentowaniu nie przesadzić z liczbą składników i smaków – często mniej znaczy więcej. Lepiej wykorzystać trzy naprawdę dobre składniki niż dziesięć kiepskich. 

A jest jeszcze jakaś ważna zasada, której według ciebie należy przestrzegać, gdy robi się danie z makaronu?
Nie należy wylewać całej wody po ugotowaniu makaronu. Warto odrobinę zostawić i wykorzystać ją, łącząc na patelni makaron z sosem. Zawarta w wodzie skrobia sprawi, że sos zgęstnieje i lepiej połączy się z pastą. Ważny jest też czas gotowania makaronu. Zresztą wszystko przychodzi z doświadczeniem – gdy kolejny raz zagniatasz ręcznie ciasto, po prostu zaczynasz je czuć. W przypadku ravioli ciasto powinno być elastyczne, wilgotne, żeby się nie przerywało, ale np. ciasto na tagliatelle może być bardziej suche, bo krócej z nim pracujesz, krócej je dotykasz. Oczywiście najlepiej używać włoskiej mąki 00, ale nie jest tak, że bez niej nie można zrobić dobrego makaronu. 

Fot. India Hobson 2021 / mat. prasowe Wydawnictwa Buchmann
Fot. India Hobson 2021 / mat. prasowe Wydawnictwa Buchmann
A wegańskie i bezglutenowe makarony? 
Niektóre grubsze makarony robię bez jajek, wyłącznie z semoliny (mąki z ziarna pszenicy durum) i wody, wtedy są wegańskie. A naprawdę dobry bezglutenowy makaron można przygotować z mąki z ciecierzycy. Trzeba nabrać wprawy i znaleźć proporcje, bo jest to ciasto, które trochę bardziej się kruszy niż klasyczne. Wciąż udoskonalam tę recepturę. 

Robienie makaronu w domu i w restauracji to dwie zupełnie różne historie. Czy uważasz, że każda restauracja, która serwuje makaron, jest w stanie robić go od podstaw?
Przygotowanie świeżego makaronu jest osiągalne w większości restauracji. Nie jest to kosztowny proces, należy jednak odpowiednio go zaplanować i zorganizować. Dobrze jest przeszkolić jedną osobę, która będzie zajmować się makaronem. Nie ma sensu porywać się na 14 rodzajów – lepiej mieć 2 lub 3, ale perfekcyjnie dopracowane. Wówczas nie trzeba makaronu suszyć ani zamrażać, można podawać świeży produkt. Żeby ułatwić sobie pracę, proponuję kupić maszyny, które właściwie same mieszają ciasto i robią gotowe kształty. Nie da się w ten sposób zrobić każdego rodzaju makaronu, ale w wielu restauracjach takie rozwiązanie się sprawdzi. To naprawdę nie jest trudne!

Wywiad ukazał się w „Food Service" 11/2021 nr 210.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Robert Trzópek: polska kuchnia regionów

W swojej restauracji Bez Gwiazdek postawił na odważny pomysł - serwowanie tylko dań regionalnych. Co miesiąc spróbujemy w niej menu z różnych części Polski. Z Robertem Trzópkiem rozmawiamy o kulinarnym potencjale regionów, najlepszych polskich produktach i przyszłości fine diningu.

Przemysław Klima zagrał w filmie promującym serial HBO "The Last of US"

HBO zaprosiło do udziału w filmie promującym serial "The Last of US" Przemysława Klimę, szefa kuchni i właściciela krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881, aktualnie jedynego w Polsce lokalu wyróżnionego gwiazdką Michelin. Co zgotował kucharz na planie osadzonym w postapokaliptycznych realiach?

Aleksandra i Jacek Dojnikowscy: W kierunku prostoty

Zadebiutowali 10 lat temu, otwierając jedną z pierwszych śniadaniowni, która rozwinęła się w sieć BUŁKĘ PRZEZ BIBUŁKĘ. Sukces tego brandu pozwolił im na stworzenie - POLLYPIZZA i BAKEN. O tym, jak wyróżnić się na rynku opowiadają restauratorzy ALEKSANDRA i JACEK DOJNIKOWSCY.

Robert Makłowicz inspiratorem menu w warszawskim Hotelu Bristol

Dzięki Robertowi Makłowiczowi od marca karta dań restauracji Marconi w Hotelu Bristol przenosić będzie smakoszy w różne zakątki świata. Kulinarny obieżyświat i miłośnik kuchni co miesiąc zaproponuje gościom kulinarną podróż w inne miejsce. Na początek zaplanował wizytę w belgijskiej Flandrii.

Agnieszka Rojewska poprowadzi szkolenia w Five Elephant

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich baristek Agnieszka Rojewska rozpoczęła współpracę znaną niemiecką palarnią kawy speciality. W berlińskim Five Elephant Polka będzie między innymi prowadzić szkolenia dla baristów.

Andriy Cherukha, Eat Me At: ukraiński biznes roślinny w czasach wojny

Eat Me At jest jedną z firm produkujących w Ukrainie roślinne zamienniki mięsa mimo trwającej tam wojny. Jak się prowadzi działalność w tej trudnej sytuacji i jakich zmian trzeba było dokonać, aby było to możliwe - rozmawiamy o tym z Andriyem Cherukhą, CEO Eat Me At.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej