x

"Tradycje kulinarne Szwecji" Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek

Kategoria: Lifestyle - książki    20.12.2021

W ciągu ostatnich lat Skandynawia stała się gorącą destynacją kulinarną. Oprócz gwiazdkowych restauracji powstałych po sukcesach Rene Redzepiego czy Magnussa Nilssona, neobistro i kawiarni warto zainteresować się też jej tradycyjnymi kulinariami.

\"Tradycje kulinarne Szwecji" Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek. Fot. materiały prasowe
\"Tradycje kulinarne Szwecji" Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek. Fot. materiały prasowe
I tu z pomocą przychodzi Magdalena Tomaszewska-Bolałek, która ma już pokaźny dorobek na temat kuchni narodowych. Z „Tradycji kulinarnych Szwecji” dowiedzcie się, jak smakują współczesne potrawy. Poznacie 22 receptury na dania wytrawne i słodkie oraz koktajle, w tym na słynne klopsiki, śledzie na wiele sposobów i bułeczki cynamonowe (ich zdjęcie znalazło się na okładce). Przepisy stanowią jednak tylko (lub aż) dopełnienie opowieści o historii i kształtowaniu się tradycji kulinarnych, których źródła autorka znajduje w opowieściach o jedzeniu wikingów, ukrytych w sagach o bogach i bohaterach. Przytacza m.in. anegdotę o wypiekach, które zabiły szwedzkiego króla. Opisuje też typowe szwedzkie produkty i postaci, które kształtowały tamtejszą kuchnię. Wszystko w przystępnej i zrozumiałej formie. 

„TRADYCJE KULINARNE SZWECJI”, MAGDALENA TOMASZEWSKA- BOLAŁEK, WYD. HANAMI, 2021 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 11/2021 nr 210.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Deserowy zawrót głowy

Coraz częściej badaniem kuchni i jej historii zajmują się kulturoznawcy. Jedną z takich badaczek jest Magdalena Tomaszewska-Bolałek, kierowniczka food studies na SWPS i autorka nagradzanych książek, takich jak: "Tradycje kulinarne Korei", "Tradycje kulinarne Finlandii" czy "Polish Culinary Paths".

U ŹRÓDEŁ

Koktajle, koktajlbary to ostatnio coraz modniejszy temat. Po fali popularności szefów kuchni także w Polsce przychodzi czas na barmanów (do czego regularnie przyczyniamy się na naszych łamach). Na całym świecie powstają nowe miejsca, a część z nich zdobywa status kultowych.

"Everyone can bake" Dominique Ansel

Cukiernie i piekarnie to ten sektor gastronomii, który w ciągu ostatnich tygodni mógł w miarę normalnie funkcjonować i w związku z tym nie został poważnie sparaliżowany przez kryzys.

DZIKOŚĆ SMAKU

O zdrowotnych właściwościach ziół wie chyba każdy. Jak jednak wykorzystać je nie tylko podczas leczniczej kuracji, ale również do przygotowywania potraw, w tym restauracyjnych? Przewodnikiem pełnym praktycznych wskazówek okazuje się książka "Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin".

Stara szkoła gościnności

Zmieniają się trendy, narzędzia i style pracy barmanów i kelnerów. Jedna rzecz powinna jednak pozostać filarem każdego lokalu, niezależnie od jego profilu - gościnność!

"Kuchnia regionów" Łukasza Konika

Aż 160 przepisów ze wszystkich regionów Polski zebrał w swej książce znany kucharz Łukasz Konik. Receptury są podzielone według województw i opublikowane w dwóch językach: polskim i angielskim.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej