x

"Tradycje kulinarne Szwecji" Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek

Kategoria: Lifestyle - książki    20.12.2021

W ciągu ostatnich lat Skandynawia stała się gorącą destynacją kulinarną. Oprócz gwiazdkowych restauracji powstałych po sukcesach Rene Redzepiego czy Magnussa Nilssona, neobistro i kawiarni warto zainteresować się też jej tradycyjnymi kulinariami.

\"Tradycje kulinarne Szwecji" Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek. Fot. materiały prasowe
\"Tradycje kulinarne Szwecji" Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek. Fot. materiały prasowe
I tu z pomocą przychodzi Magdalena Tomaszewska-Bolałek, która ma już pokaźny dorobek na temat kuchni narodowych. Z „Tradycji kulinarnych Szwecji” dowiedzcie się, jak smakują współczesne potrawy. Poznacie 22 receptury na dania wytrawne i słodkie oraz koktajle, w tym na słynne klopsiki, śledzie na wiele sposobów i bułeczki cynamonowe (ich zdjęcie znalazło się na okładce). Przepisy stanowią jednak tylko (lub aż) dopełnienie opowieści o historii i kształtowaniu się tradycji kulinarnych, których źródła autorka znajduje w opowieściach o jedzeniu wikingów, ukrytych w sagach o bogach i bohaterach. Przytacza m.in. anegdotę o wypiekach, które zabiły szwedzkiego króla. Opisuje też typowe szwedzkie produkty i postaci, które kształtowały tamtejszą kuchnię. Wszystko w przystępnej i zrozumiałej formie. 

„TRADYCJE KULINARNE SZWECJI”, MAGDALENA TOMASZEWSKA- BOLAŁEK, WYD. HANAMI, 2021 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 11/2021 nr 210.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Bartosz Paluszkiewicz: W międzywojennej Warszawie sukcesem była każda restauracja działająca dłużej niż rok

Złe traktowanie pracowników, upadłości, skandale. A z drugiej strony - europejska jakość. Taką gastronomię opisuje Bartosz Paluszkiewicz w książce "Warszawskie przedwojenne restauracje, bary, kawiarnie". Czy problemy i sukcesy lokali międzywojnia są podobne do bolączek współczesnej branży HoReCa?

Sophie Gordon "The whole vegetable: sustainable recipes for a happier planet"

Zero waste czy sustainability to hasła odmieniane dzisiaj przez wszystkie przypadki. Wykorzystanie całych warzyw, powrót do dawnych metod obróbki i przetwarzania żywności, sprawdzanie pochodzenia produktów i dbanie o ich jakość to tylko kilka umiejętności, których możemy nauczyć się z książki.

"Vegetable Kingdom" Bryanta Terry'ego

Wydana w 2020 r. książka Bryanta Terry’ego pasuje do tematu tego numeru wprost idealnie. Pokazuje, jak wydobyć pełnię smaku z warzyw, kasz czy strączków bez konieczności używania substytutów mięsa.

"Adapt" Richadra Hawke'a

"Adapt" to prawdziwa biblia roślinnego cukiernictwa. Nie wszystkie przepisy sąw pełni wegańskie, ale wszystkie pomagają zmienić sposób myślenia i zgodnie z tytułem adaptować tradycyjne przepisy na potrzeby konkretnych diet czy preferencji żywieniowych.

"Ziemniak: wyznanie miłości" książka Iny Janine Johnsen

Gdy przed laty Joanna Jakubiuk wydała książkę o ziemniakach, pomyślałem, że jej zbiór przepisów na ziemniaczane dania wyczerpuje wszystkie możliwości w tym zakresie.

"Dokoła świata: niepokorny przewodnik kulinarny" książka Anthony'ego Bourdaina

Wiadomość o nagłej śmierci Anthony’ego Bourdaina - dziennikarza, kucharza i podróżnika - wstrząsnęła nie tylko kulinarnym światem.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej