x

"Hiszpania do zjedzenia" Bartka Kieżuna

Kategoria: Lifestyle - książki    20.12.2021

Jeździ po świecie, zwiedza, fotografuje, je i opracowuje przepisy - Bartek Kieżun w ten sposób stworzył już kilka przewodników kulinarnych. Po Italii, Portugalii i Stambule proponuje "Hiszpanię do zjedzenia".

\"Hiszpania do zjedzenia" Bartka Kieżuna. Fot. materiały prasowe
\"Hiszpania do zjedzenia" Bartka Kieżuna. Fot. materiały prasowe
Z wykształcenia jest antropologiem kultury, co pozwala mu na bardziej wnikliwe spojrzenie na historię kulinariów. „Hiszpania...” to zatem zbiór przepisów poprzeplatanych opowieściami o miastach, różnorodnościach regionów, tradycjach i historii. To też dziennik z podróży, wrażenia z przebytych tysięcy kilometrów. Książka podzielona jest na działy: tapas i pinchos (przekąski) oraz dania główne i desery, a zaproszeniem do lektury receptur są impresje z konkretnych miast i miejsc. Znajdziemy tu m.in.: patatas bravas z Madrytu, pimentos de padron z Lugo, paellę z Walencji i tortillę de patatas z Xativy, a także mniej oczywiste rydze w białym winie z rozmarynem z Barcelony, smażone bakłażany z miodem czy królika w sosie szafranowo-migdałowym. A na deser słynne churros, ciasto cytrynowe z oliwą i sernik baskijski. Idealna książka na świąteczny prezent. 

„HISZPANIA DO ZJEDZENIA”, BARTEK KIEŻUN, WYD. BUCHMANN, 2021 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 11/2021 nr 210.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej