x

Natalia Stachowska: Czy fine dining przejdzie na weganizm?

Kategoria: Lifestyle - zdrowe odżywianie    20.12.2021

Tegoroczne wieści ze świata gastronomii mogą być szokujące - wegańska restauracja ONA, położona we Francji - krainie masłem i serem płynącej - otrzymała gwiazdkę Michelin.

Natalia Stachowska
Natalia Stachowska
I to nie byle jaką, bo tę stworzoną w zeszłym roku specjalną Zieloną Gwiazdkę, przeznaczoną dla lokali ze zrównoważonym podejściem do gastronomii. Dodatkowo nowojorska restauracja Eleven Madison Park, nagrodzona tytułem „najlepszej na świecie” w 2017 r., przekształciła swoje menu na w pełni roślinne. Czy te wydarzenia są punktem zwrotnym dla fine diningu? 

Według badań IQS już 40% Polaków nie je lub ogranicza spożycie mięsa. To ogromna zmiana w naszym społeczeństwie. Świadomość na temat zrównoważonego sposobu życia oraz tego, jak branża mięsna wpływa na środowisko i życie zwierząt, jest coraz większa. W związku z tym ludzie coraz częściej sięgają po roślinne zamienniki nabiału oraz mięsa. 

Obecnie powstaje wiele knajp w 100% roślinnych lub z opcjami wegańskimi. Oferują one głównie dania typu comfort food, czyli znane i lubiane przez nas potrawy kuchni tradycyjnej. Restauracje typu fine dining nieśmiało przekonują się do roślinnej rewolucji – w takich miejscach osoby na diecie wegańskiej mają do wyboru najczęściej po jednej pozycji z każdej kategorii dań. 

Czy to jednak wystarczające? Preferencje Polaków wyraźnie się zmieniają. Czasy, gdy mięso było drogie i trudno dostępne, już dawno są za nami. Mięso na talerzu nie robi już na nas wrażenia, tym bardziej jeśli mamy świadomość tego, ile niekorzyści wynika z masowych hodowli. Warzywa przygotowane w kreatywny sposób są w stanie zaskoczyć gości formą podania tak samo jak świetnym smakiem. 

Najlepszym sposobem na nieobrzydzenie kucharzom kuchni roślinnej jest szukanie w niej tych smaków, które są znane w diecie mięsnej. Okazuje się, że wiele warzyw i owoców ma mięsną lub rybną strukturę, chociażby owoc chlebowca, suszony arbuz czy kwiaty bananowca. Mięsny smak pomogą nadać sos sojowy, papryka wędzona, płatki drożdżowe, grzyby shiitake i ocet balsamiczny, natomiast rybny smak świetnie naśladują wszystkie glony, np. nori, konbu i wakame. Co więcej, z nerkowców można zrobić pyszną wegańską mozzarellę. Wystarczy poświęcić chwilę na research, a następnie popracować nad pożądanym smakiem i teksturą. Metodą prób i błędów można uzyskać zaskakujące efekty. To właśnie kwintesencja fine diningu – zaskakiwać gości nie tylko smakiem, lecz także kreatywnością użytą w procesie twórczym.

Autorka: Natalia Stachowska

Felieton ukazał się w „Food Service" 11/2021 nr 210.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Co piąty Polak uważa, że dieta roślinna jest niekorzystna dla zdrowia. To mit!

Mimo rosnącej popularności diety roślinnej, wciąż funkcjonuje wiele mitów na jej temat. Aż co piąty Polak uważa, że jest ona niekorzystna dla zdrowia. - Nic bardziej mylnego - mówi Joanna Lotkowska, dietetyczka ProVeg.

Agata Noszczyk: Roślinne dla wszystkich!

Jak funkcjonują stereotypy na temat płci i jaki wpływ mają na nasze wybory żywieniowe? Czy posiłki dzielą się na te, które są przeznaczone dla kobiet, i te uznane za "męskie"? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Agata Noszczyk, szefowa kuchni Good Place w Gliwicach, ambasadorka Chefs for Change.

Fenomen diety bulionowej. Stosują ją Salma Hayek, Gwyneth Paltrow i Halle Berry

Dieta bulionowa bije rekordy popularności w Hollywood, a rzesza jej zwolenników ciągle się powiększa. Korzystają z niej m. in. Salma Hayek, Halle Berry i Gwyneth Paltrow, która dzięki jej stosowaniu schudła aż 11 kilo. Na czym polega fenomen tego stylu odżywiania?

Weronika Pochylska: Co mówi nam tegoroczne Veganuary?

Zdaje się, że styczeń, także w Polsce, już na stałe będzie kojarzył się z roślinnym jedzeniem. Coraz więcej firm i inicjatyw podejmuje znane na całym świecie wyzwanie Veganuary lub intensyfikuje okołoroślinne działania właśnie na początku roku.

Roślinna strona mocy, czyli wege dla aktywnych

Coraz więcej osób uprawiających sport zaczyna doceniać korzyści płynące ze zbilansowanej, pełnowartościowej diety roślinnej, która przyczynia się do szybszej regeneracji i niejednokrotnie przekłada na wyższe wyniki sportowe. Ta grupa to wciąż słabo zagospodarowani klienci branży gastronomicznej.

DefaultVeg, czyli roślinnie z założenia

DefaultVeg to ruch działający na rzecz upowszechnienia roślinnego jedzenia. Misja organizacji jest prosta - jedzenie powinno być z założenia roślinne, gdziekolwiek jest serwowane. Chodzi o zmianę postrzegania tego, co nazywamy "normalnym" posiłkiem.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej