x

The World’s 50 Best Bars 2021: dwa londyńskie bary na podium

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    16.12.2021

Connaught Bar w Londynie po raz drugi z rzędu zajął pierwsze miejsce w rankingu The World’s 50 Best Bars. Tuż za nim uplasował się Tayēr + Elementary zlokalizowany również w stolicy Anglii.

Zdjęcie: Ekipa Connaught Bar / materiały prasowe
Zdjęcie: Ekipa Connaught Bar / materiały prasowe
Poznaliśmy zwycięzców The World’s Best Bars 2021. W rankingu 50 najlepszych barów świata znalazły się miejca z 17 krajów rozsianych po całym globie. Wśród nagrodzonych są lokale z Australii, Indii, Meksyku, Rosji, Argentyny, Szwecji, Hiszpanii, Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Niestety, na liście zabrakło barów z Polski.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się na żywo 7 grudnia 2021 r. w Londynie. Tytuł najlepszego baru przypadł mieszczącemu się w Londynie Connaught Bar, który otrzymał wyróżnienie The Best Bar in Europa drugi rok z rzędu.  Na miejscu drugim znalazł się także londyński koktajlbar - Tayēr + Elementary. Podium zamyka Paradiso w Barcelonie.

Poza nimi w pierwszej dziesiątce znalazły się kolejno: The Clumsies (Ateny), Florería Atlántico (Buenos Aires), Licorería Limantour (Mexico City), Coa (Hong Kong), El Copitas (St. Petersburg), Jigger & Pony (Singapur), Katana Kitten (Nowy Jork).

– Zostać uznanym za najlepszy bar na świecie przez dwa kolejne lata to wyczyn, który w 13-letniej historii nagród 50. Best Bars udał się tylko dwóm lokalom. To także świadectwo dążenia do doskonałości, która jest zawarta w sposobie, w jaki zespół Ago Perrone’a opracował i unowocześnił koktajl Martini. Chcemy również ogromnie pogratulować wszystkim lokalom z listy 50. Best w 2021 r. To był kolejny niezwykle trudny rok dla hotelarstwa, a wytrzymałość branży i umiejętność współdziałania napawa pokorą. Mamy nadzieję, że sukcesy barów przyczynią się do napędzania biznesu w nadchodzących tygodniach i miesiącach – mówi Mark Sansom, content editor w The World’s 50 Best Bars.

Ekipa Connaught Bar / Zdjęcie: materiały prasowe
Ekipa Connaught Bar / Zdjęcie: materiały prasowe
W ramach konkursu przyznane zostały także dodatkowe nagrody dla wyróżniających się w poszczególnych kategoriach lokali:

    • Najlepszy bar w Europie: Connaught Bar
    • Ikona branży: Remy Savage (właściciel A Bar with Shapes for a Name w Londynie)
    • One To Watch:Thunderbolt z Los Angeles jako bar, który warto szczególnie obserować
    • Najlepsze menu koktajlowe: Lab 22 z Cardiff
    • Sustainable Bar Award: bar Re z Sydney - za kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju i dbałością o środowisko
    • Highest New Entry Award: Hanky Panky w Mexico City - za najwyższą pozycję na liście wśród debiutujących barów
    • Highest Climber Award:Presidente z Buenos Aires za awans o największą liczbę miejsc na liście 50. Best.
    • Tytuł Legendy Listy 50. Best: Attaboy z Nowego Jorku
    • Najlepszy nowo otwarty bar: Insider Bar w Moskwie

Ze względu na pandemię i ograniczone możliwości podróżowania przez większą część roku 2020 i W 2021, wytyczne i wymogi dotyczące głosowania musiały zostać zrewidowane.
Członkowie Best Bars Academy głosowali na 7 wybranych przez siebie barów. Jury opierało się na doświadczeniach zebranych między marcem 2020 roku a wrześniem 2021 roku. Sędziowie mogli, ale po raz pierwszy nie musieli, głosować na bary z innych krajów.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Konkurs Les Chefs en Or - Polska Edycja rozstrzygnięty!

Weronika Gurynow z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry.

Forum Lodowe 2022: Hochland zaprezentował gamę nietypowych lodów

W Częstochowie zakończyło się Forum Lodowe 2022 - impreza dla producentów i dostawców z branży. Wśród wystawców pojawił się także Hochland, który zaprezentował m.in. nietypowe smaki lodów serkowych.

Polski barman Kacper Smarz mistrzem świata w kategorii flair

Reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Barmanów Kacper Smarz zdobył złoto na World Cocktail Competiton Varadero 2022. Okazał się najlepszy w kategorii flair.

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Gali wręczenia nagród najlepszym lokalom gastronomicznym na świecie towarzyszyć będą jak zwykle liczne wydarzenia poboczne.

Daniel Craig w kampanii polskiej wódki

Belvedere - znana polska wódka żytnia klasy super premium - pozyskała ambasadora z hollywoodzkiego topu. To ceniony aktor Daniel Craig, który zasłynął rolą agenta 007 w słynnej bondowskiej serii.

Jerzy Pasikowski przewodniczącym jury III Mistrzostw Polski w Dziczyźnie

Na czele jury III Mistrzostw Polski w Dziczyźnie - Memoriału Mariana Tarnawskiego, które 17 listopada odbędą się podczas targów HoReCa w Krakowie, stoi Jerzy Pasikowski, guru środowiska profesjonalnych kucharzy, kreator rzeczywistości polskich konkursów kulinarnych, dla edukacji kulinarnej.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej