x

The World’s 50 Best Bars 2021: dwa londyńskie bary na podium

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    16.12.2021

Connaught Bar w Londynie po raz drugi z rzędu zajął pierwsze miejsce w rankingu The World’s 50 Best Bars. Tuż za nim uplasował się Tayēr + Elementary zlokalizowany również w stolicy Anglii.

Zdjęcie: Ekipa Connaught Bar / materiały prasowe
Zdjęcie: Ekipa Connaught Bar / materiały prasowe
Poznaliśmy zwycięzców The World’s Best Bars 2021. W rankingu 50 najlepszych barów świata znalazły się miejca z 17 krajów rozsianych po całym globie. Wśród nagrodzonych są lokale z Australii, Indii, Meksyku, Rosji, Argentyny, Szwecji, Hiszpanii, Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Niestety, na liście zabrakło barów z Polski.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się na żywo 7 grudnia 2021 r. w Londynie. Tytuł najlepszego baru przypadł mieszczącemu się w Londynie Connaught Bar, który otrzymał wyróżnienie The Best Bar in Europa drugi rok z rzędu.  Na miejscu drugim znalazł się także londyński koktajlbar - Tayēr + Elementary. Podium zamyka Paradiso w Barcelonie.

Poza nimi w pierwszej dziesiątce znalazły się kolejno: The Clumsies (Ateny), Florería Atlántico (Buenos Aires), Licorería Limantour (Mexico City), Coa (Hong Kong), El Copitas (St. Petersburg), Jigger & Pony (Singapur), Katana Kitten (Nowy Jork).

– Zostać uznanym za najlepszy bar na świecie przez dwa kolejne lata to wyczyn, który w 13-letniej historii nagród 50. Best Bars udał się tylko dwóm lokalom. To także świadectwo dążenia do doskonałości, która jest zawarta w sposobie, w jaki zespół Ago Perrone’a opracował i unowocześnił koktajl Martini. Chcemy również ogromnie pogratulować wszystkim lokalom z listy 50. Best w 2021 r. To był kolejny niezwykle trudny rok dla hotelarstwa, a wytrzymałość branży i umiejętność współdziałania napawa pokorą. Mamy nadzieję, że sukcesy barów przyczynią się do napędzania biznesu w nadchodzących tygodniach i miesiącach – mówi Mark Sansom, content editor w The World’s 50 Best Bars.

Ekipa Connaught Bar / Zdjęcie: materiały prasowe
Ekipa Connaught Bar / Zdjęcie: materiały prasowe
W ramach konkursu przyznane zostały także dodatkowe nagrody dla wyróżniających się w poszczególnych kategoriach lokali:

    • Najlepszy bar w Europie: Connaught Bar
    • Ikona branży: Remy Savage (właściciel A Bar with Shapes for a Name w Londynie)
    • One To Watch:Thunderbolt z Los Angeles jako bar, który warto szczególnie obserować
    • Najlepsze menu koktajlowe: Lab 22 z Cardiff
    • Sustainable Bar Award: bar Re z Sydney - za kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju i dbałością o środowisko
    • Highest New Entry Award: Hanky Panky w Mexico City - za najwyższą pozycję na liście wśród debiutujących barów
    • Highest Climber Award:Presidente z Buenos Aires za awans o największą liczbę miejsc na liście 50. Best.
    • Tytuł Legendy Listy 50. Best: Attaboy z Nowego Jorku
    • Najlepszy nowo otwarty bar: Insider Bar w Moskwie

Ze względu na pandemię i ograniczone możliwości podróżowania przez większą część roku 2020 i W 2021, wytyczne i wymogi dotyczące głosowania musiały zostać zrewidowane.
Członkowie Best Bars Academy głosowali na 7 wybranych przez siebie barów. Jury opierało się na doświadczeniach zebranych między marcem 2020 roku a wrześniem 2021 roku. Sędziowie mogli, ale po raz pierwszy nie musieli, głosować na bary z innych krajów.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Kto powalczy w Mistrzostwach Polski w Dziczyźnie 2020?

Sześć zespołów zakwalifikowało się do drugiej edycji konkursu "Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie - Memoriał Mariana Tarnawskiego 2020", który odbędzie się 3 czerwca w Pałacu w Orli.

Czwarta edycja Fine Dining Week

Kolejna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 7-18 lutego 2018 r. w czterech miastach: w Warszawie, Poznaniu, we Wrocławiu oraz w Krakowie.

Smaki Podhala - Historyczny Stół Kulinarny MAKRO

2 kwietnia odbyło się w Zakopanem pierwsze wydarzenie z organizowanego przez MAKRO Polska cyklu Historyczny Stół Kulinarny. Tematem inauguracyjnego spotkania była kuchnia podhalańska. W wydarzeniu wzięło udział 85 przedstawicieli lokalnej gastronomii.

Oferta Transgourmet i Selgros Cash & Carry na Targach EuroGastro 2021

Na Międzynarodowych Targach Gastronomicznych EuroGastro, które odbędą się 1-3 września w Nadarzynie, Transgourmet i Selgros Cash & Carry zaprezentują szeroką ofertę produktów i usług dla wszystkich grup klientów gastronomicznych oraz działania Instytutu Kulinarnego Transgourmet.

Wszyscy do stołu! Trwa festiwal Celebracje & Degustacje

Transgourmet oraz Selgros Cash & Carry po raz kolejny wspierają wydarzenia aktywizujące branżę gastronomiczną. W Trójmieście ruszyła pierwsza edycja Festiwalu Celebracje & Degustacje, a już 26 października w Krakowie odbędzie się kolejna konferencja MADE For Restaurant.

Ameryka od kuchni

To nazwa nowego projektu promującego produkty spożywcze z USA. Jego prezentacja nastąpi 9 października br. na trzecim Kongresie Szefów Kuchni w warszawskim centrum Expo XXI.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej