x

Zaplanuj karnawał zawczasu!

Kategoria: Twój biznes - wiedza    16.12.2021

Styczeń i luty to nie najlepszy okres sprzedażowy dla gastronomii. Dobrze już teraz zaplanować działania, które pomogą przejść przez te miesiące. Karnawał aż się prosi o rozbudowaną ofertę w restauracji. Aby odniosła sukces, trzeba z głową zaprojektować również jej promocję.

Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com
W grudniowym szale większość strategii naszych klientów kończy się na planowaniu imprezy sylwestrowej. To szalenie ważna noc, jednak niejedyna, którą można dobrze wykorzystać. Tegoroczny kalendarz jest wyjątkowo łaskawy – Nowy Rok powitamy w nocy z piątku na sobotę. Szampańskie wyjścia przeciągną się więc jeszcze na cały weekend. Szczególnie że rok temu z powodu lockdownu spędzaliśmy ten czas w domach. 

NOWY ROK I INNE OKAZJE
Potrzeba, na którą najpierw możemy odpowiedzieć, to noworoczny kac. 1 stycznia od rana wszystkie aplikacje dowozowe są przeciążone, czas oczekiwania na zwykłą pizzę potrafi przeciągnąć się do kilku godzin, a do lokali serwujących comfort food trudno się dostać.

Jest jeden bardzo efektywny sposób, aby w tym dniu ułatwić sobie pracę, zwiększyć zarobki i zarazem zadowolenie gości. Wystarczy na ten dzień (lub cały weekend) przygotować skrócone menu dla swojej restauracji. Przemyślane pod kątem prędkości wydawki oraz potrzeb osób, które noc wcześniej spędziły z drinkiem w ręku. Dania, które wychodzą szybko z kuchni, pozwalają na większą rotację stolików. Mniej pozycji w karcie to szybsze zbieranie zamówień i minimalne zamieszanie podczas pracy kelnerów. 

Jeśli noworoczną kartę uda nam się dodatkowo fantazyjnie nazwać, mamy w ręku gotowy pomysł na interesującą komunikację. A to wszystko ku uciesze gości, którzy w ten dzień najchętniej wybiorą proste jedzenie. Ale nie tylko jedzenie! Skrócona karta może dotyczyć także napojów i koktajli. Jeśli mogłybyśmy coś jeszcze podpowiedzieć – w tym dniu najlepiej zwiększyć ich objętość. 

Inne daty, którymi warto zająć się w karnawale, to walentynki, tłusty czwartek i ostatki – często organizowane w sobotę i we wtorek przed Środą Popielcową. Oprócz tych oczywistych dni należy zadbać o przygotowanie ciekawej oferty na cały bankietowy okres. Najlepiej mieć rozpisane propozycje pod imprezy grupowe, prywatne rezerwacje oraz catering. 

KOMUNIKACJA W SOCIAL MEDIACH
Jeśli uda się o tym wszystkim pomyśleć zawczasu, do rozwiązania pozostanie jeszcze jeden problem. Chaos komunikacyjny związany z szalonym okresem świąteczno-karnawałowym jest trudny do ogarnięcia nawet dla osób związanych z restauracją, a co dopiero dla gości. Podpowiemy wam, jak się do tego zabrać.

Pamiętajcie, że pierwszą rzeczą, którą widzą osoby odwiedzające konto na Facebooku waszego biznesu, jest zdjęcie w tle. Zaraz po bożonarodzeniowej przerwie radzimy zmienić je na takie, które zawiera najważniejsze informacje o tym, co chcemy sprzedawać w karnawale. Można na nim umieścić daty biletowanych wydarzeń lub/oraz krótką notkę o możliwości zarezerwowania imprezy grupowej czy zamówienia cateringu.

Aby to działanie miało sens, informacje muszą być krótkie i konkretne. Zdjęcie powinno być czytelne zarówno na komputerach, jak i w smartfonach. Zamówcie piękną grafikę już teraz, aby 27 grudnia trzy kliknięcia dzieliły was od jej publikacji.

Jeśli w ofercie znajdą się kolacje degustacyjne czy zorganizowane imprezy, dobrą praktyką jest stworzenie dla nich „wydarzeń” na FB. Warto nadmienić, że nie chodzi o to, aby jak najwięcej osób kliknęło w klawisz „wezmę udział” w utworzonym evencie, lecz o widoczność. Wydarzenia Facebooka wyświetlają się bowiem w specjalnym kalendarzu, z którego korzysta wielu użytkowników. Dodatkowo format ich wyświetlania jest nieco inny niż postów, dzięki czemu lepiej przyciągają uwagę na „tablicy”. Dodatkowym atutem jest specjalna zakładka wydarzeń, którą wasz profil także posiada. Wystarczy w nią kliknąć, aby zobaczyć wszystkie przejrzyście wylistowane eventy, ich daty oraz nazwy. Użytkownicy, szukając jednego z nich, od razu zobaczą wszystkie, które stworzyliśmy. 

Pisałyśmy już o tym nieraz, ale warto to przypomnieć – każda okazja wymaga dobrych zdjęć. Wyciągnijcie z szafy wszystkie cekiny, kupcie konfetti i świecące rekwizyty. Zapalcie światełka choinkowe i zimne ognie. Zapozujcie z kieliszkiem bąbli w ręku.

Jemy oczami, dlatego warto zrobić nie tylko zdjęcia pokazujące „lifestyle”. W karnawałowym anturażu sfotografujcie także swoją ofertę na wynos. Atrakcyjne zdjęcia przekąsek i przystawek do alkoholu mogą służyć wam przez lata do komunikacji i budowania atrakcyjnych ofert. 

ŚCIĄGA NA KARNAWAŁ 
Czas jest szalony, dlatego mamy dla was krótką check-listę na karnawał: 

  1. Stwórz oferty dla imprez grupowych zamkniętych, rezerwacji grupowych oraz cateringu zamawianego z odbiorem własnym lub dostawą (według możliwości). 
  2. Zaplanuj akcje, imprezy i kolacje biletowane na najważniejsze dni karnawału: sylwester, walentynki, tłusty czwartek i ostatki. 
  3. Utwórz wydarzenia na Facebooku dla wszystkich zorganizowanych eventów. 
  4. Stwórz Instastories z informacjami dotyczącymi karnawału i podepnij je na stałe w profilu! 
  5. Zamów zdjęcie w tle zawierające informacje o karnawałowym harmonogramie i ofertach, umieść je na profilu zaraz po świętach Bożego Narodzenia. 
  6. Nie zapomnij o bieżącej komunikacji – dodawaj posty i relacje na Instagrama, Facebooka oraz Google przynajmniej dwa razy w tygodniu. 
  7. Ustaw reklamy płatne na najważniejsze posty. 

Autorki: Katarzyna Płachecka, Karolina Milczanowska

Artykuł ukazał się w „Food Service" 11/2021 nr 210.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Sphinx: Jedyną możliwością obniżania cen jest wzrost frekwencji gości

- Dziś sam wsad do przygotowania shoarmy kosztuje tyle, ile kiedyś wynosiła jej cena, a przecież surowiec to tylko jedna z kilku grup kosztów prowadzenia restauracji - mówi Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, operatora sieci Sphinx. Rozmawiamy z nim m.in. o strukturze wydatków w gastronomi.

Restauracje zmuszone do zwrotu dotacji z tarczy PRF walczą o przetrwanie. Wśród nich kultowy Ranny Ptaszek

Z powodu konieczności zwrotu dotacji z tarczy antykryzysowej w tarapatach finansowych znalazły się m.in. krakowskie bary Ranny Ptaszek i Hummus Amamamusi. Dla wielu firm gastronomicznych perspektywa windykacji należności wobec Skarbu Państwa oznacza w najbliższym czasie pewne bankructwo.

Energooszczędność. Jak zmniejszyć wydatki na prąd w restauracji?

Rosnące podwyżki cen gazu i energii w ostatnich miesiącach znacznie zwiększyły koszty funkcjonowania wszystkich restauracji. Szukając oszczędności, warto przyjrzeć się kondycji kuchenek, pieców czy zmywarek, i to nie tylko wtedy, gdy planujemy ich wymianę na bardziej energooszczędne modele.

Rosną długi w HoReCa, głównie w gastronomii

Branża noclegowo-gastronomiczna ma coraz większe problemy finansowe. Przez ostatni rok jej zadłużenie wzrosło o 14 proc. i na koniec lutego wyniosło 311,6 mln zł. 82 proc. tej kwoty (255,8 mln zł) są winne swoim wierzycielom restauracje i firmy cateringowe. Komu nie płaci branża gastro?

Najwięksi gastronomiczni gracze w Europie [RANKING]

Przedstawiamy kolejną edycję rankingu największych sieci gastronomicznych w Europie. Zestawienie wraz z analizą zostało przygotowane przez międzynarodową redakcję magazynu "Food Service Europe & Middle East".

Gastrotrendy 2023

Powrót mody na kuchnię polską, wegański comfort food, białko z insektów - w nadchodzącym roku trendy gastronomiczne, jak chyba nigdy dotąd, będą pokłosiem sytuacji społeczno-ekonomicznej, w której się znaleźliśmy

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej