x

Jak powstaje roślinna przyszłość?

Kategoria: Lifestyle - styl odżywiania    16.12.2021

Za nami tegoroczna edycja konferencji Plant-Powered Perspectives - największego wydarzenia w tej części Europy poświęconego roślinnemu megatrendowi. Rozmowy dotyczyły m.in. nowych kierunków rozwoju roślinnych alternatyw, demokratyzacji dostępu do wegańskich produktów i nowości na rynku zamienników.

Fot. Michał Matraszek/RoślinnieJemy
Fot. Michał Matraszek/RoślinnieJemy
Konferencja Plant-Powered Perspectives to wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz większe grono osób – zarówno tych z branży, jak i obserwujących, zainteresowanych roślinnymi trendami. W październiku 2021 r. wegańska społeczność spotkała się już po raz czwarty, tym razem w dwóch formatach – na żywo i online. 

NA DOBRY POCZĄTEK 
Konferencję otworzył Maciek Otrębski z RoślinnieJemy, który podczas panelu „The Big Talk: roślinne jedzenie na fali” opowiedział o przyszłościowym podejściu do biznesu, które bierze pod uwagę potrzeby przyszłych pokoleń, środowisko naturalne czy dobrostan zwierząt. – Za gwałtowny wzrost sprzedaży roślinnych produktów nie odpowiadają weganie i wegetarianie, tylko fleksitarianie – przekonywał z kolei Mateusz Kowalewski z firmy Hortimex. 

Katarzyna Zgieb (Jeronimo Martins), Michalina Szczepańska (magazyn „Handel”), Joanna Staude-Potocka (Żabka Polska), Maciej Otrębski (Roślinnie Jemy). Fot. Michał Matraszek/RoślinnieJemy
Katarzyna Zgieb (Jeronimo Martins), Michalina Szczepańska (magazyn „Handel”), Joanna Staude-Potocka (Żabka Polska), Maciej Otrębski (Roślinnie Jemy). Fot. Michał Matraszek/RoślinnieJemy

Honorata Jarocka z firmy Mintel uzupełniła obraz, pokazując na danych liczbowych, jak ważny jest trend roślinny dla konsumentów w Polsce i za granicą. Według niej na znaczeniu zyskują nie tylko walory smakowe produktów roślinnych, lecz także takie aspekty jak: wartości odżywcze, prosty skład, przyjazność środowisku, naśladownictwo, specjalizacja potrzeb klienta czy cena. 

Fot. Michał Matraszek/RoślinnieJemy
Fot. Michał Matraszek/RoślinnieJemy

ROŚLINNY RYNEK 
Na tegorocznej konferencji Joanna Staude-Potocka z Żabka Polska pochwaliła się jednym z kluczowych projektów sieci: pierwszą w pełni roślinną linią produktów marki własnej Plant Hunter. Wystąpiła również Katarzyna Zgieb z Jeronimo Martins, która opowiadała o niezwykle popularnej roślinnej serii Go Vege należącej do sieci Biedronka i strategiach firmy na rozwijanie kluczowej kategorii produktów wege. Prelegentka podkreśliła, że nie jest to chwilowy trend, ale transformacja całego systemu żywnościowego, dzięki której roślinne produkty przejdą do mainstreamu. 

Maria Przybyszewska (Chefs for Change), Maja Święcicka (Vegan Ramen Shop). Fot. Michał Matraszek/RoślinnieJemy
Maria Przybyszewska (Chefs for Change), Maja Święcicka (Vegan Ramen Shop). Fot. Michał Matraszek/RoślinnieJemy

Znaczącą część wydarzenia poświęcono na rozmowy o wegańskich zamiennikach mięsa, ryb i nabiału. O kierunku rozwoju roślinnych alternatyw dla mięsa opartych na tradycji wędliniarskiej opowiedzieli Rafał Czech i Igor Sadurski z Bezmięsnego. Przedstawili swoje nowości: bezmięsną kaszankę, kabanosy z serem oraz salami, i zapowiedzieli wprowadzenie dwóch linii produktów: classic i premium. Pojawili się również goście z zagranicy. Artem Ponomarev opowiedział publiczności o warunkach rozwoju i sprzedaży roślinnych zamienników mięsa w Rosji, a Luca Sincek z Juicy Marbles przybliżył proces powstawania wegańskich steków. Gorącym tematem alternatyw dla ryb i rosnącego na nie popytu zajęła się Anna Malinowska z firmy Polsoja, która oferuje roślinne paluszki rybne, Jacek Prus z firmy Kuleana oraz Patryk Woźniak z Givaudan. 

Dominika Targosz (Roślinnie Jemy), Artur Górecki (Nice to Fit You), Monika Mazurek i Klaudia Górak (Peaches Gastro Girls), Marcin Szachowicz (Unilever Food Solutions). Fot. Michał Matraszek/RoślinnieJemy
Dominika Targosz (Roślinnie Jemy), Artur Górecki (Nice to Fit You), Monika Mazurek i Klaudia Górak (Peaches Gastro Girls), Marcin Szachowicz (Unilever Food Solutions). Fot. Michał Matraszek/RoślinnieJemy

O roślinnych alternatywach dla nabiału dyskutowali przedstawiciele takich firm jak Simply V, Danone, Rośleko, Violife i Cool Beans. Rozmowy dotyczyły kierunków rozwoju tej kategorii, wykorzystywanych surowców oraz wyzwań związanych z wdrażaniem roślinnych zamienników nabiału na rynek.

– Roślinne alternatywy dla nabiału nie muszą być podobne do produktów mlecznych – to była teza Łukasza Gradzika z firmy Jogurty Magda. 

GASTRONOMIA W STYLU WEGE 
Przez ostatni rok dużo zadziało się też w roślinnej gastronomii, która przystosowała się do nowych pandemicznych warunków. O wege gotowaniu, zainteresowaniu roślinnym menu, preferencjach konsumentów i konsumentek czy biznesie gastronomicznym przyjaznym środowisku rozmawiali: Monika Mazurek i Klaudia Górak z restauracji Peaches Gastro Girls, Marcin Szachowicz z Unilever Food Solutions, Rafał Bartosiewicz i Artur Górecki z Nice to Fit You, a także z Dominik Szulowski z Max Premium Burgers i Katarzyna Makowska z serwisu Pyszne.pl. 

Fot. Michał Matraszek/RoślinnieJemy
Fot. Michał Matraszek/RoślinnieJemy

– Coraz więcej ludzi ma świadomość, że kuchnia roślinna może zapewnić nam lepsze jutro. 51% Polaków wierzy, że obecnie bycie weganinem jest prostsze niż pięć lat temu, a największe zainteresowanie budzą tradycyjne dania w roślinnym wydaniu – mówiła Katarzyna Makowska, Pyszne.pl. 

Dziękujemy tym, którzy wzięli udział w tegorocznej odsłonie konferencji i współtworzyli z nami to fantastyczne roślinne wydarzenie – prelegentom, partnerom, wystawcom i wszystkim osobom, które dołączyły na żywo i online. Do zobaczenia za rok!

Autorka: Aga Sierak, RoślinnieJemy

Artykuł ukazał się w „Food Service" 11/2021 nr 210.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Agata Noszczyk (Good Place): Kuchnia roślinna, czyli zdrowa?

- A, to taka zdrowa kuchnia? - zapytała kelnerkę starsza pani. - Roślinna, to pewnie zdrowa? Nigdy nie wiem, co odpowiedzieć.

Bez mięsa, ale zdrowo. Jak zblilansować roślinny posiłek?

Dania przygotowane bez produktów odzwierzęcych muszą być automatycznie zdrową alternatywą dla mięsnych posiłków. To oznacza, że powinny być odpowiednio zbilansowane pod kątem wartości odżywczych, przede wszystkim białka. A o tym szefowie kuchni, niestety, często zapominają.

Jemy oczami. Jak prezentacja jedzenia wpływa na nasz apetyt?

O tym, jak danie nam smakuje w dużej mierze decyduje estetyka jego podania. Często rezygnujemy z jakiejś potrawy, bo nie zachęca nas ona wyglądem czy teksturą. Jak wizualny aspekt jedzenia wpływa na doznania smakowe? Wyjaśnia Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk, psychodietetyk i ekspert Restaurant Week.

Medycyna na talerzu. Wpływ wyborów żywieniowych na nasze zdrowie

O zdrowiu, niskoprzetworzonej diecie roślinnej oraz aktywnym stylu życia rozmawiamy z lekarką Alicją Baską, executive director w Polskim Towarzystwie Medycyny Stylu Życia, którego jest współzałożycielką, oraz dietetyczką stojącą za Roślinnym Wyzwaniem dla Zdrowia.

Alicja Michałowska: Czy "mięsne" nazwy roślinnych alternatyw wprowadzają w błąd?

Językowy spór o nazewnictwo roślinnych substytutów mięsa wywołuje sporo emocji w debacie publicznej, także w branży spożywczej.

Co piąty Polak uważa, że dieta roślinna jest niekorzystna dla zdrowia. To mit!

Mimo rosnącej popularności diety roślinnej, wciąż funkcjonuje wiele mitów na jej temat. Aż co piąty Polak uważa, że jest ona niekorzystna dla zdrowia. - Nic bardziej mylnego - mówi Joanna Lotkowska, dietetyczka ProVeg.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej