x

Forum Kulinarne z Wrocławia - oaza śródziemnomorskich smaków

Kategoria: Miejsca    31.12.2021

- W krajach basenu Morza Śródziemnego doświadczyliśmy wspaniałych wrażeń kulinarnych. Dlatego zamarzyło nam się stworzenie miejsca we Wrocławiu, które oferowałoby gościom bogactwo tamtejszych smaków - mówią Barbara i Jacek Szydłowscy, właściciel Restauracji Forum Kulinarne we Wrocławiu.

Forum Kulinarne. Fot. Ania Mucha
Forum Kulinarne. Fot. Ania Mucha
„FOOD SERVICE”: Co wyróżnia państwa restaurację na wrocławskim rynku kulinarnym?
BARBARA SZYDŁOWSKA:
Na pewno lokalizacja – restauracja mieści się w pobliżu Narodowego Forum Muzyki i Opery Wrocławskiej, w budynku Max Born Forum. To właśnie tu dorastał noblista Max Born. Musimy też wspomnieć o naszym ogródku. Pięknie oświetlone patio stanowi oazę w środku miasta, gdzie ma się ochotę usiąść i odpocząć.
JACEK SZYDŁOWSKI: Mamy też bardzo ciekawe menu, w którym proponujemy dania basenu Morza Śródziemnego, w tym marokański tagin i potrawy z Bliskiego Wschodu. Co miesiąc wprowadzamy zmiany do karty, aby była ona jeszcze bardziej atrakcyjna. W weekendy zapraszamy na świeże owoce morza i ryby, co tydzień serwujemy coś innego. Poza tym w każdą środę można u nas posłuchać muzyki na żywo. 

Skąd pomysł na taki koncept?
B.S.: Pomysł na właśnie taką restaurację zrodził się z zamiłowania do podróży i lokalnego jedzenia. Basen Morza Śródziemnego to nasza ukochana destynacja.
J.S.: Odwiedziliśmy większość krajów w tym rejonie i doświadczyliśmy tam wspaniałych wrażeń kulinarnych. Dlatego zamarzyło nam się stworzenie miejsca we Wrocławiu, które oferowałoby gościom bogactwo śródziemnomorskich smaków.

Jak opisaliby państwo kuchnię, którą proponują gościom? Czy całe menu zmienia się co miesiąc? Jakie jest jego główne założenie? 
J.S.: Nie zmieniamy całej karty co miesiąc. Wprowadzamy nowe dania, a część wycofujemy. Cały czas jednak opieramy się na kuchni śródziemnomorskiej. 
B.S.: Karta jest krótka. Co miesiąc ją modyfikujemy, aby była zgodna z porą roku i dostępnością świeżych produktów. W menu znajdują się między innymi dania rybne, owoce morze, jagnięcina, ale można u nas zjeść także pizzę, makarony i nietuzinkowe desery. Codziennie serwujemy również lunch, a od czwartku do niedzieli – śniadania. Inspiracją do tworzenia menu śniadaniowego też jest kuchnia śródziemnomorska, stąd właśnie grecka jajecznica strapatsada, sycylijskie cornetto oraz bliskowschodni hummus. 

Najlepszy deser w Polsce według gości festiwalu Restaurant Week. Fot. Kaja Marchewka
Najlepszy deser w Polsce według gości festiwalu Restaurant Week. Fot. Kaja Marchewka
Podczas jesiennego festiwalu Restaurant Week restauracja Forum Kulinarne okazała się najpopularniejszym lokalem w Polsce, ponadto zajęła II miejsce w konkursie ogólnopolskim i przygotowała najlepszą przystawkę. Co stoi za tym sukcesem, skąd taka popularność wśród gości? 
J.S.: Szef kuchni Paweł Błaszczyk opracował wyśmienite menu, które zainteresowało ogromną rzeszę gości festiwalu. Sukces, który osiągnęliśmy, to zasługa doskonałego gotowania i świetnej obsługi. Nasze kelnerki i kelnerzy chętnie nawiązują kontakt z gośćmi i z pasją opowiadają im o serwowanych daniach. 
B.S.: Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym gościom za tak liczne odwiedziny i piękne opinie. Ogromnie nas to cieszy. Na ten sukces złożyło się kilka czynników: na pewno pyszne, starannie przygotowane i pięknie podane dania, ale też atmosfera w samej restauracji, jaką wykreowała nasza obsługa. Wygląda na to, że goście dobrze się u nas czują i chętnie wracają do Forum Kulinarnego, a to jest ogromny wspólny sukces. 

Co państwa najbardziej zaskoczyło podczas festiwalu Restaurant Week?
B.S.:
Otwartość gości na nowe smaki i chęć spędzania czasu w restauracjach. Myślę, że nie tylko my to zauważyliśmy. Polacy po długim lockdownie chcą wychodzić do lokali, spotykać się z przyjaciółmi, smakować życie. Zrobiliśmy się bardziej otwarci i chętniej uczestniczymy w wydarzeniach kulinarno-kulturalnych. 
J.S.: Ponadto najbardziej zaskoczyła nas szybkość zapełniania się rezerwacji. Mimo przedłużenia festiwalu o tydzień rezerwacje wciąż pojawiały się w ekspresowym tempie. 

Forum Kulinarne. Fot. Przemek Bana
Forum Kulinarne. Fot. Przemek Bana
Jakie widzą państwo korzyści z wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu i czy wystartują w nim państwo ponownie?
B.S.:
Dzięki Restaurant Week wiele osób o nas usłyszało, dużo nas odwiedziło, sporo powraca. Chyba nie ma lepszej reklamy. Oczywiście, że będziemy startować. I na pewno postaramy się jeszcze bardziej zaskakiwać gości naszymi kulinarnymi propozycjami. 
J.S.: Przyjęliśmy 2100 festiwalowiczów, wydaliśmy 6300 talerzy, kilka tysięcy przeróżnych napojów i drinków, duuużo wina. Aby spełnić oczekiwania naszych gości, musieliśmy włożyć w to przedsięwzięcie ogrom serca. Udało się nam, bo cała załoga pracowała wyśmienicie. Atmosfera w zespole była świetna, wzajemnie sobie pomagali. Po festiwalu wszyscy spotkaliśmy się na imprezie firmowej wraz z załogą naszej drugiej restauracji – Alyki. Była zabawa, ciekawe quizy i konkursy oraz wiele śmiechu. Czekamy na następną edycję Restaurant Week, w której też będziemy chcieli osiągnąć sukces. Poprzeczka jest zawieszona wysoko, ale jeszcze nie najwyżej.

Wywiad ukazał się w „Food Service" 11/2021 nr 210.

Autor tekstu: Laura Osęka
O AUTORZE
Laura Osęka
Gotująca amatorsko psycholożka i psychodietetyczka, potrafiąca przemierzyć setki kilometrów dla konkretnego dania bądź deseru. Ceni w kuchni prostotę i wysoką jakość produktów. Autorka książki o prostym, lokalnym comfort food – „Miska szczęścia”.

Zobacz także

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka odmienia kawiarnie warszawskiego Kina Iluzjon

Bogdan Gałązka, wraz ze wspólnikiem Piotrem Wierzbowskim wygrał przetarg na prowadzenie kawiarni w warszawskim kinie Iluzjon. Stolica Cafe ma zadebiutować pod koniec stycznia i stać się miejscem spotkania filmu z kuchnią.

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie

W stołecznym gin barze Lane’s w Hotelu Bristol można spotkać bohaterów powieści Szczepana Twardocha - zagościli tam Pokora, Ljubow, Widuch i Baronessa. Wszystko za sprawą autorskiej karty koktajli Lane’s by Szczepan Twardoch, którą pisarz współtworzył z szefem baru Arnoldem Skibą.

Kopenhaska Noma przestanie istnieć? "Bycie restauracją już nas nie definiuje"

Noma - najbardziej znana duńska restauracja i jedna z najlepszych na świecie - ogłosiła, że kończy działalność w dotychczasowej formule. Co dalej? W 2025 roku stanie się "gigantycznym laboratorium" pod szyldem Noma 3.0.

Piekarnia Dickery w kolejnym mieście. Gofry w kształcie penisa i waginy dostępne także w Katowicach

W Katowicach zadebiutowała piekarnia Dickery, która oferuje gofry w kształcie męskich i żeńskich narządów płciowych. To już kolejne miasto, w którym te kontrowersyjne wypieki są dostępne. Na otwarciu były tłumy.

McDonald's rośnie: ma już w Polsce ponad 500 lokali!

W 2022 r. McDonald's otworzył łącznie 30 restauracji, w tym 19 zarządzanych przez franczyzobiorców. Miniony rok przyniósł też otwarcie jubileuszowej 500. restauracji, która znajduje się w Wyszkowie. - Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne otwarcia - zapowiada sieć.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej