x

Książka "Jak nakarmić dyktatora" Witolda Szabłowskiego trafiła do Hollywood

Kategoria: Lifestyle - książki    14.12.2021

Opcję wyprodukowania serialu na bazie książki "Jak nakarmić dyktatora" kupiła firma Free Association, której właścicielem jest aktor Channing Tatum. Współproducentami serialu będą autor książki Witold Szabłowski oraz aktor i producent Maciej Musiał.

Grafika: Wydawnictwo W.A.B.
Grafika: Wydawnictwo W.A.B.
Serial ma być fabularną opowieścią o kucharzu, który – wbrew własnej woli – zaczyna pracować dla krwawego dyktatora. Jego losy wzorowane będą na prawdziwych opowieściach kucharzy dyktatorów, do których Szabłowski dotarł pracując nad swoją książką.

„Jak nakarmić dyktatora” (wydany przez W.A.B. w 2019 r.), to światowy bestseller. Witold Szabłowski po latach poszukiwań odnalazł kucharzy pięciu dyktatorów – m. in. Fidela Castro, Pol Pota, Saddama Husajna – i wysłuchał historii ich życia, a także gotował z nimi dania, które zmieniły historię. Z ich relacji dowiadujemy się m. in., co bulgotało w garnkach, kiedy ważyły się losy świata i czy jedzenie wpływało na politykę dyktatorów.

Tak powstała intrygująca opowieść o historii widzianej przez kuchenne drzwi, niezwykły mariaż reportażu z książką kucharską.W 2021 roku publikacja otrzymała w Paryżu Gourmand Cookbook Award, tzw kulinarnego Oscara.

Najnowsza książka autora, „Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem” to kontynuacja tematu gotowania. Tym razem Szabłowski opowiada historię Rosji i Związku Radzieckiego z perspektywy kucharzy.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

"The Book on Pie: Everything You Need to Know to Bake Perfect Pies" Erin Jeanne McDowell

Ostatnio ukazuje się coraz więcej książek cukierniczych i z przepisami na wypieki, bo mnóstwo ludzi zaczęło piec w czasie pandemii.

"Nienasycone" Marianne Pfeffer Gjengedal i Klaudii Igi Peres

W książce "Nienasycone" Norweżka Marianne Pfeffer Gjengedal i Polka Klaudia Iga Peres przyjrzały się 14 charyzmatycznym kobietom z różnych epok historycznych przez pryzmat kuchni i jedzenia.

"A nóż widelec - książka kulinarna" Michała i Agaty Kuterów

A Nóż Widelec w Poznaniu - lokal Michała i Agaty Kuterów (szefa kuchni i menedżerki) - od 10 lat słynie z kuchni polskiej w doskonałym, współczesnym wydaniu.

"Tradycje kulinarne Szwecji" Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek

W ciągu ostatnich lat Skandynawia stała się gorącą destynacją kulinarną. Oprócz gwiazdkowych restauracji powstałych po sukcesach Rene Redzepiego czy Magnussa Nilssona, neobistro i kawiarni warto zainteresować się też jej tradycyjnymi kulinariami.

"Kuchnia regionów" Łukasza Konika

Aż 160 przepisów ze wszystkich regionów Polski zebrał w swej książce znany kucharz Łukasz Konik. Receptury są podzielone według województw i opublikowane w dwóch językach: polskim i angielskim.

"Elementarz kuchni roślinnej" Dominiki Targosz

Jak sprawić, by rośliny grały w kuchni pierwsze skrzypce? W e-booku "Elementarz kuchni roślinnej" Dominika Targosz, ambasadorka projektu Chefs for Change, zdradza tajniki przygotowania wegańskich dań o niepowtarzalnym smaku, bogatym aromacie i apetycznej konsystencji.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej