x

Piece konwekcyjne w biznesie gastronomicznym

Kategoria: Twój biznes - oferta    13.12.2021

Wyposażenie małej i dużej gastronomii musi wyróżniać się niezawodnością, bezawaryjnością, a także profesjonalnym podejściem do zaspokojenia potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów.

Sklepy spożywcze rodziny Karasków są zlokalizowane w Jastrzębiu-Zdroju, a zakład garmażeryjny, czyli centrum dowodzenia gastronomią – w Gołkowicach. Zdjęcie: materiały prasowe
Sklepy spożywcze rodziny Karasków są zlokalizowane w Jastrzębiu-Zdroju, a zakład garmażeryjny, czyli centrum dowodzenia gastronomią – w Gołkowicach. Zdjęcie: materiały prasowe
Wśród licznej konkurencji trzeba stawiać na elastyczne, jak i oszczędne rozwiązania, które pozwolą zoptymalizować biznes gastronomiczny. O tym, dlaczego warto wybrać piece konwekcyjne #Convotherm w rozwijaniu biznesu opowiedział nam Rafał Karasek, który od lat zarządza czterema sklepami spożywczymi sieci Lewiatan, a także małym zakładem garmażeryjnym.

Gorące posiłki na żądanie
Przygoda z marką Welbilt w rodzinnej firmie państwa Karasków zaczęła się ponad dwa lata temu. Duże wrażenie na właścicielach zrobiła prezentacja uznanego szefa kuchni, który pokazał, jak w praktyce działają piece konwekcyjne i dlaczego warto je mieć w swoim zakładzie. Sklepy spożywcze rodziny Karasków są zlokalizowane w Jastrzębiu-Zdroju, a zakład garmażeryjny, czyli centrum dowodzenia gastronomią – w Gołkowicach.

– Chcemy się wyróżniać na rynku i dostarczać klientom jedzenie najwyższej jakości. Całkiem inne niż to, które można kupić w dużych supermarketach. Stawiamy na świeżość, jakość i smak – mówi Rafał Karasek.

Piec Merrychef w jednym z oddziałów Lewiatana. Zdjęcie: materiały prasowe
Piec Merrychef w jednym z oddziałów Lewiatana. Zdjęcie: materiały prasowe
Właściciel zdecydował się na mniejsze piece Convotherm w trzech oddziałach sklepów, a w jednym pracownice placówki handlowej mają do dyspozycji piec Merrychef. Warto podkreślić, że to rozwiązanie należy do światowych liderów w zakresie produkowania zaawansowanych urządzeń do gotowania już od lat 50.

– Wybraliśmy te urządzenia, ponieważ w naszej branży niezwykle ważne jest przygotowywanie gorących posiłków na żądanie w idealnej temperaturze. Dzięki piecom Convotherm nasze kucharki mogą nie tylko gotować, ale także piec, grillować, czy podgrzewać. I to wszystko w tym samym czasie. To niebywała oszczędność czasu, przestrzeni, jak i pieniędzy – dodaje właściciel.

Gotowe dania kuchni polskiej
Stali klienci sklepów Lewiatan, które zostały stworzone z myślą o codziennych zakupach w dobrej cenie, szybko zauważyli różnicę, gdy w bemarach zlokalizowanych w sklepach pojawiły się gotowe dania w nowej odsłonie. Oferta gotowych dań ciągle się powiększa, co sprawia, że w Lewiatanie każdy znajdzie coś dla siebie.
– Stawiamy przede wszystkim na polską kuchnię, którą wszyscy wprost uwielbiają. Na naszych półkach można znaleźć także regionalne smaki ze Śląska – opisuje Rafał Karasek.

Na profilu Lewiatan-Gołkowice na Facebooku klienci mogą codziennie śledzić, jakie dania przygotowały kucharki z zakładu garmażeryjnego na piecach konwekcyjnych. Bogata oferta robi wrażenie. W natłoku codziennych obowiązków możemy kupić gotowy, pełnowartościowy obiad: kotlety, rolady wołowe, pieczone udka, a także bigos, łazanki, krokiety oraz makrele.

Zoptymalizowany czas pracy

Nadrzędną wartością firmy Rafała Karaska jest szacunek do pracy każdej zatrudnionej osoby. Zdjęcie: materiały prasowe
Nadrzędną wartością firmy Rafała Karaska jest szacunek do pracy każdej zatrudnionej osoby. Zdjęcie: materiały prasowe
Dzięki urządzeniom Welbilt można elastycznie rozszerzać swoją ofertę w sklepie, jak i restauracji bez kupowania kolejnego, drogiego sprzętu.
– Dzięki stosowaniu pieców konwekcyjnych znacznie zoptymalizowaliśmy czas pracy naszych kucharzy, a także zmniejszyliśmy zużycie energii w trakcie przygotowywania gotowych posiłków. Widzimy także, że coraz więcej zadowolonych klientów wraca po ulubione dania. Jest to oczywiście zasługą ogromnego zaangażowania naszych pracowników, bez których nie osiągnęlibyśmy takiego sukcesu. Także, dzięki licznym szkoleniom od marki Welbilt, nasi pracownicy doskonale wiedzą, jak dobrze przygotowywać posiłki. Tutaj niebanalne znaczenie mają: para, wilgotność, temperatura, jak i ciśnienie – podkreśla właściciel sklepów i zakładu.

Firma Rafała Karaska funkcjonuje już od 30 lat na rynku. Wcześniej zarządzali nią rodzice Rafała Karaska – Maria i Bronisław Karasek. Nadrzędną wartością, którą kierują się od trzech dekad jest szacunek do pracy każdej zatrudnionej osoby. Widać to również w podejściu do kwestii pracy w niedziele. Właściciel podkreśla, że ważne dla niego jest, by pracownicy mieli także czas dla siebie i dla swoich bliskich.

Rafał Karasek stawia na rozwój swojej gastronomii z Welbilt. Dlaczego? Ponieważ, wierzy, że, dzięki takim rozwiązaniom jak Convotherm i Merrychef firma będzie mogła oferować kolejne usługi na podstawie najnowszych trendów. W swoich ambitnych planach właściciel wspomina o tym, że chciałby w przyszłości oferować catering dietetyczny, czyli tak zwaną dietę pudełkową.

Zwraca również uwagę na to, że młode osoby żyją coraz szybciej, ale jednocześnie coraz częściej sięgają po zdrowsze przekąski i chętnie korzystają z dań „jak u mamy". W najbliższych miesiącach firma chce się skupić głównie na rozszerzeniu oferty cateringowej, jak i dostawach mięsa na wydarzenia okolicznościowe.
– Jesteśmy przekonani, że wspólnie z Welbilt osiągniemy bardzo wiele – podsumowuje Rafał Karasek.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Jak wyposażyć ogródek, by przyciągnąć gości?

Wyposażenie ogródków i tarasów restauracji, kawiarni oraz hoteli to obszar, na który w sezonie od wiosny do jesieni właściciele powinni zwrócić szczególną uwagę.

Płatności bezgotówkowe w branży HoReCa

Minęły już czasy, kiedy gotówka stanowiła podstawowy środek płatniczy. Goście coraz chętniej dokonują płatności bezgotówkowych i trudno sobie wyobrazić restaurację lub kawiarnię, która ich nie obsługuje. Jakie w związku z tym możliwości i korzyści mają restauratorzy oraz goście?

Nowy, modułowy system franczyzowy Fit Cake

Fit Cake opracowało trzystopniowy system franczyzowy, który pozwala na założenie własnej kawiarni z kapitałem już od 19 tys. zł. To interesująca opcja dla osób, które poszukują nowej drogi zawodowej.

WYGODA ZAPROGRAMOWANA

Jakie rozwiązania przygotowali producenci oprogramowań dla gastronomii i które z nich szczególnie dobrze sprawdzą się w gorącym, świąteczno-noworocznym okresie? Przedstawiamy nowe możliwości atrakcyjne zarówno dla właścicieli, jak i gości restauracji.

Świąteczna wyprzedaż e-booków firmy Fika Biznes

28 grudnia rozpoczyna się wielka wyprzedaż produktów internetowych firmy Fika. Potrwa do 2 stycznia.

Śniadania hotelowe z Fanex

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia - zarówno w opinii dietetyków, jak i hotelarzy. Jest ono także coraz ważniejszym argumentem, który hotelowi goście biorą pod uwagę wybierając obiekt.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej