x

Proszę Zdrowie - catering ze wsparciem szefa kuchni Bogdana Gałązki

Kategoria: Lifestyle - styl odżywiania    08.12.2021

Bogdan Gałązka, wieloletni szef restauracji Gothic Cafe na zamku w Malborku, wspiera teraz merytorycznie cateringową firmę Proszę Zdrowie specjalizującej się w daniach oraz produktach wegańskich i bezglutenowych. Szefem kuchni jest w niej Marek Sosnowski.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Proszę Zdrowie to rodzinna firma założona przez matkę i dwie córki: Małgosię, Agnieszkę i Natalię. Jest on pierwszym w Polsce wegańskim i bezglutenowym cateringiem dietetycznym certyfikowanym przez V-label.  
– Nasza działalność to nie tylko catering dietetyczny, traktujemy ją jako pewnego rodzaju misję. Od samego początku wiedziałyśmy, że chcemy pójść naszą własną ścieżką i zinterpretować termin „dieta pudełkowa” czy  „catering dietetyczny” na swój sposób. Zależało nam na tym, aby jedzenie  było prawdziwe: naturalne, odżywcze, smaczne, prosto z serca – mówią właścicielki Proszę Zdrowie.

Podkreślają, że nie zależy im na tym, by przekonywać do przechodzenia na weganizm. Proszę Zdrowie ma jedynie zachęcać do porzucenia wysoko przetworzonych produktów  na rzecz większej ilości warzyw oraz mniejszej ilości produktów odzwierzęcych, co w rezultacie skutkować ma lepszym samopoczuciem i nastrojem.

Za stronę kulinarną Proszę Zdrowie odpowiada szef kuchni Marek Sosnowski, zaś w pracy wspiera go Bogdan Gałązka, były wieloletni szef nieistniejącej już restauracji Gothic Cafe na zamku w Malborku.
– Zajmuję się rozwojem marki pod kątem biznesu, pozycjonowania produktów, wspieraniem menadżerskim właścicieli, jak również szefa kuchni – mówi doradca kulinarny firmy Bogdan Gałązka.

– Nie wymyślam dań, nie robię „rewolucji”. To proces mentorski, wspieram młodych szefów kuchni w umiejętnościach, których z racji wieku nie mogą się jeszcze nauczyć. Rola coacha w dużych organizacjach, szczególnie cateringowych, może być rzeczą bardzo ważną. W takich sytuacjach zatrudnia się starszego szefa kuchni, który wspiera ich przez pewien czas, pomaga przejść przez procesy zarządcze, uczy rozwiązywania konfliktów czy komunikacji – tłumaczy Gałązka.

Oprócz diet pudełkowych w ofercie Proszę Zdrowie można znaleźć również wybór roślinnych produktów dostępnych w ramach Wegańskiej Spiżarni. Będą się też w niej pojawiać limitowane serie sezonowe, np. marynowane szparagi czy kurki w białym sosie z estragonem.

Diety oferowane przez Proszę Zdrowie pakowane są w ekologiczne opakowania, a butelki są wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu. Wiele z produktów używanych do przygotowywania potraw posiada certyfikat BIO.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Agata Noszczyk (Good Place): Kuchnia roślinna, czyli zdrowa?

- A, to taka zdrowa kuchnia? - zapytała kelnerkę starsza pani. - Roślinna, to pewnie zdrowa? Nigdy nie wiem, co odpowiedzieć.

Bez mięsa, ale zdrowo. Jak zblilansować roślinny posiłek?

Dania przygotowane bez produktów odzwierzęcych muszą być automatycznie zdrową alternatywą dla mięsnych posiłków. To oznacza, że powinny być odpowiednio zbilansowane pod kątem wartości odżywczych, przede wszystkim białka. A o tym szefowie kuchni, niestety, często zapominają.

Jemy oczami. Jak prezentacja jedzenia wpływa na nasz apetyt?

O tym, jak danie nam smakuje w dużej mierze decyduje estetyka jego podania. Często rezygnujemy z jakiejś potrawy, bo nie zachęca nas ona wyglądem czy teksturą. Jak wizualny aspekt jedzenia wpływa na doznania smakowe? Wyjaśnia Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk, psychodietetyk i ekspert Restaurant Week.

Medycyna na talerzu. Wpływ wyborów żywieniowych na nasze zdrowie

O zdrowiu, niskoprzetworzonej diecie roślinnej oraz aktywnym stylu życia rozmawiamy z lekarką Alicją Baską, executive director w Polskim Towarzystwie Medycyny Stylu Życia, którego jest współzałożycielką, oraz dietetyczką stojącą za Roślinnym Wyzwaniem dla Zdrowia.

Alicja Michałowska: Czy "mięsne" nazwy roślinnych alternatyw wprowadzają w błąd?

Językowy spór o nazewnictwo roślinnych substytutów mięsa wywołuje sporo emocji w debacie publicznej, także w branży spożywczej.

Co piąty Polak uważa, że dieta roślinna jest niekorzystna dla zdrowia. To mit!

Mimo rosnącej popularności diety roślinnej, wciąż funkcjonuje wiele mitów na jej temat. Aż co piąty Polak uważa, że jest ona niekorzystna dla zdrowia. - Nic bardziej mylnego - mówi Joanna Lotkowska, dietetyczka ProVeg.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej