x

Proszę Zdrowie - catering ze wsparciem szefa kuchni Bogdana Gałązki

Kategoria: Lifestyle - zdrowe odżywianie    08.12.2021

Bogdan Gałązka, wieloletni szef restauracji Gothic Cafe na zamku w Malborku, wspiera teraz merytorycznie cateringową firmę Proszę Zdrowie specjalizującej się w daniach oraz produktach wegańskich i bezglutenowych. Szefem kuchni jest w niej Marek Sosnowski.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Proszę Zdrowie to rodzinna firma założona przez matkę i dwie córki: Małgosię, Agnieszkę i Natalię. Jest on pierwszym w Polsce wegańskim i bezglutenowym cateringiem dietetycznym certyfikowanym przez V-label.  
– Nasza działalność to nie tylko catering dietetyczny, traktujemy ją jako pewnego rodzaju misję. Od samego początku wiedziałyśmy, że chcemy pójść naszą własną ścieżką i zinterpretować termin „dieta pudełkowa” czy  „catering dietetyczny” na swój sposób. Zależało nam na tym, aby jedzenie  było prawdziwe: naturalne, odżywcze, smaczne, prosto z serca – mówią właścicielki Proszę Zdrowie.

Podkreślają, że nie zależy im na tym, by przekonywać do przechodzenia na weganizm. Proszę Zdrowie ma jedynie zachęcać do porzucenia wysoko przetworzonych produktów  na rzecz większej ilości warzyw oraz mniejszej ilości produktów odzwierzęcych, co w rezultacie skutkować ma lepszym samopoczuciem i nastrojem.

Za stronę kulinarną Proszę Zdrowie odpowiada szef kuchni Marek Sosnowski, zaś w pracy wspiera go Bogdan Gałązka, były wieloletni szef nieistniejącej już restauracji Gothic Cafe na zamku w Malborku.
– Zajmuję się rozwojem marki pod kątem biznesu, pozycjonowania produktów, wspieraniem menadżerskim właścicieli, jak również szefa kuchni – mówi doradca kulinarny firmy Bogdan Gałązka.

– Nie wymyślam dań, nie robię „rewolucji”. To proces mentorski, wspieram młodych szefów kuchni w umiejętnościach, których z racji wieku nie mogą się jeszcze nauczyć. Rola coacha w dużych organizacjach, szczególnie cateringowych, może być rzeczą bardzo ważną. W takich sytuacjach zatrudnia się starszego szefa kuchni, który wspiera ich przez pewien czas, pomaga przejść przez procesy zarządcze, uczy rozwiązywania konfliktów czy komunikacji – tłumaczy Gałązka.

Oprócz diet pudełkowych w ofercie Proszę Zdrowie można znaleźć również wybór roślinnych produktów dostępnych w ramach Wegańskiej Spiżarni. Będą się też w niej pojawiać limitowane serie sezonowe, np. marynowane szparagi czy kurki w białym sosie z estragonem.

Diety oferowane przez Proszę Zdrowie pakowane są w ekologiczne opakowania, a butelki są wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu. Wiele z produktów używanych do przygotowywania potraw posiada certyfikat BIO.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Dania bezmięsne, diety roślinne - z czym to się je?

"W knajpie X zaproponowano mi rybę jako danie wege. Kiedy oni w końcu nauczą się, że to też jest mięso?" - podobne wpisy co jakiś czas pojawiają się na facebookowych grupach dla wegan i wegetarian.

Roślinne zamienniki mięsa od Nestlé

Roślinne "mięso" mielone, burgery, klopsiki i fileciki marki Garden Gourmet są już dostępne w sprzedaży detalicznej.

Łukasz Flieger: Mięsne laboratorium od kuchni

Roślinne zamienniki mięsa nie są jedyną widoczną na horyzoncie alternatywą, inną jest tzw, czyste mięso. Do niedawna postrzegano je jako zagadnienie ze sfery science fiction, z mocnym akcentem na "science", bo pracowano nad nim w laboratoriach.

Nice To Fit You z wegańskim znakiem jakości V-Label

Catering dietetyczny Nice To Fit You uzyskał znak jakości V-Label nadawany przez European Vegetarian Union (EVU). - Dla świadomych konsumentów coraz istotniejsze będzie nie tylko to, czy marka posiada ofertę "wege", ale to, co faktycznie za nią stoi - mówi Rafał Bartoszewicz z Nice To Fit You.

Ryba powszednia

W piramidzie żywieniowej zalecanej przez Instytut Żywności i Żywienia ryby zajmują ważną pozycję, nietrudno jest też je znaleźć w informacjach od dietetyków przekazywanych pacjentom. Nie wszystkie jednak powinny być obecne w naszej codziennej diecie.

Kto sięga po roślinne zamienniki mięsa?

Kto sięga po roślinne zamienniki mięsa? Badanie wykonane na zlecenie marki Garden Gourmet ujawniło ciekawy trend w konsumpcji roślinnych alternatyw.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej