x

Proszę Zdrowie - catering ze wsparciem szefa kuchni Bogdana Gałązki

Kategoria: Lifestyle - zdrowe odżywianie    08.12.2021

Bogdan Gałązka, wieloletni szef restauracji Gothic Cafe na zamku w Malborku, wspiera teraz merytorycznie cateringową firmę Proszę Zdrowie specjalizującej się w daniach oraz produktach wegańskich i bezglutenowych. Szefem kuchni jest w niej Marek Sosnowski.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Proszę Zdrowie to rodzinna firma założona przez matkę i dwie córki: Małgosię, Agnieszkę i Natalię. Jest on pierwszym w Polsce wegańskim i bezglutenowym cateringiem dietetycznym certyfikowanym przez V-label.  
– Nasza działalność to nie tylko catering dietetyczny, traktujemy ją jako pewnego rodzaju misję. Od samego początku wiedziałyśmy, że chcemy pójść naszą własną ścieżką i zinterpretować termin „dieta pudełkowa” czy  „catering dietetyczny” na swój sposób. Zależało nam na tym, aby jedzenie  było prawdziwe: naturalne, odżywcze, smaczne, prosto z serca – mówią właścicielki Proszę Zdrowie.

Podkreślają, że nie zależy im na tym, by przekonywać do przechodzenia na weganizm. Proszę Zdrowie ma jedynie zachęcać do porzucenia wysoko przetworzonych produktów  na rzecz większej ilości warzyw oraz mniejszej ilości produktów odzwierzęcych, co w rezultacie skutkować ma lepszym samopoczuciem i nastrojem.

Za stronę kulinarną Proszę Zdrowie odpowiada szef kuchni Marek Sosnowski, zaś w pracy wspiera go Bogdan Gałązka, były wieloletni szef nieistniejącej już restauracji Gothic Cafe na zamku w Malborku.
– Zajmuję się rozwojem marki pod kątem biznesu, pozycjonowania produktów, wspieraniem menadżerskim właścicieli, jak również szefa kuchni – mówi doradca kulinarny firmy Bogdan Gałązka.

– Nie wymyślam dań, nie robię „rewolucji”. To proces mentorski, wspieram młodych szefów kuchni w umiejętnościach, których z racji wieku nie mogą się jeszcze nauczyć. Rola coacha w dużych organizacjach, szczególnie cateringowych, może być rzeczą bardzo ważną. W takich sytuacjach zatrudnia się starszego szefa kuchni, który wspiera ich przez pewien czas, pomaga przejść przez procesy zarządcze, uczy rozwiązywania konfliktów czy komunikacji – tłumaczy Gałązka.

Oprócz diet pudełkowych w ofercie Proszę Zdrowie można znaleźć również wybór roślinnych produktów dostępnych w ramach Wegańskiej Spiżarni. Będą się też w niej pojawiać limitowane serie sezonowe, np. marynowane szparagi czy kurki w białym sosie z estragonem.

Diety oferowane przez Proszę Zdrowie pakowane są w ekologiczne opakowania, a butelki są wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu. Wiele z produktów używanych do przygotowywania potraw posiada certyfikat BIO.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Co piąty Polak uważa, że dieta roślinna jest niekorzystna dla zdrowia. To mit!

Mimo rosnącej popularności diety roślinnej, wciąż funkcjonuje wiele mitów na jej temat. Aż co piąty Polak uważa, że jest ona niekorzystna dla zdrowia. - Nic bardziej mylnego - mówi Joanna Lotkowska, dietetyczka ProVeg.

Agata Noszczyk: Roślinne dla wszystkich!

Jak funkcjonują stereotypy na temat płci i jaki wpływ mają na nasze wybory żywieniowe? Czy posiłki dzielą się na te, które są przeznaczone dla kobiet, i te uznane za "męskie"? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Agata Noszczyk, szefowa kuchni Good Place w Gliwicach, ambasadorka Chefs for Change.

Fenomen diety bulionowej. Stosują ją Salma Hayek, Gwyneth Paltrow i Halle Berry

Dieta bulionowa bije rekordy popularności w Hollywood, a rzesza jej zwolenników ciągle się powiększa. Korzystają z niej m. in. Salma Hayek, Halle Berry i Gwyneth Paltrow, która dzięki jej stosowaniu schudła aż 11 kilo. Na czym polega fenomen tego stylu odżywiania?

Weronika Pochylska: Co mówi nam tegoroczne Veganuary?

Zdaje się, że styczeń, także w Polsce, już na stałe będzie kojarzył się z roślinnym jedzeniem. Coraz więcej firm i inicjatyw podejmuje znane na całym świecie wyzwanie Veganuary lub intensyfikuje okołoroślinne działania właśnie na początku roku.

Roślinna strona mocy, czyli wege dla aktywnych

Coraz więcej osób uprawiających sport zaczyna doceniać korzyści płynące ze zbilansowanej, pełnowartościowej diety roślinnej, która przyczynia się do szybszej regeneracji i niejednokrotnie przekłada na wyższe wyniki sportowe. Ta grupa to wciąż słabo zagospodarowani klienci branży gastronomicznej.

DefaultVeg, czyli roślinnie z założenia

DefaultVeg to ruch działający na rzecz upowszechnienia roślinnego jedzenia. Misja organizacji jest prosta - jedzenie powinno być z założenia roślinne, gdziekolwiek jest serwowane. Chodzi o zmianę postrzegania tego, co nazywamy "normalnym" posiłkiem.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej