x

Gorąco Polecam. Smaki z Piekarni na warszawskiej Ochocie. Więcej niż piekarnia

Kategoria: Miejsca    07.12.2021

Gorąco Polecam. Smaki z piekarni - to nowa marka stworzona przez Enata Bread. Pierwszy lokal pod nowym brandem pojawił się w Warszawie, przy ulicy Rokosowskiej 3. Co oferuje?

Gorąco Polecam ze Smakami z Piekarni przy Rokosowskiej w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Gorąco Polecam ze Smakami z Piekarni przy Rokosowskiej w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
– Wychodzimy od pieczywa, które dla nas jest najważniejsze i od którego wszystko się zaczęło. Wskazujemy jednak, że pieczywo może stanowić podstawę czegoś więcej: kreatywnych smaków i komplementarnych produktów na każdą porę dnia – mówi Bartłomiej Rychcik, prezes zarządu Enata Bread.

Lokale Gorąco Polecam. Smaki z piekarni będą koncentrować się na pieczywie: chlebach, bułkach, bagietkach, croissantach na naturalnym zakwasie. Nowością są produkty komplementarne, stanowiące ofertę „Regału

Oferta Gorąco Polecam ze Smakami z Piekarni przy Rokosowskiej w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Oferta Gorąco Polecam ze Smakami z Piekarni przy Rokosowskiej w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Smakosza”, idealne na śniadanie, lunch czy kolację. Chodzi przede wszystkim o wędliny, nabiał, przetwory, jajka, soki. Wszystko od polskich rolników i rodzinnych firm.

– Naszym celem jest stworzenie kompletnego ekosystemu wokół pieczywa: marek, produktów i usług pierwszego wyboru wśród konsumentów i partnerów biznesowych. Chcemy inspirować do smaków z piekarni – wyjaśnia Bartłomiej Rychcik.

Zdradza także, że Enata Bread pracuje nad markami własnymi w zakresie kawy (inwestycja w palarnię), wędlin czy napojów. Ponadto, chce rozwijać nowoczesny design swoich lokali po to, by wnętrza były jeszcze bardziej przyjazne i komfortowe – aby można było spotykać się w nich z rodziną czy przyjaciółmi, ale także pracować przy laptopie czy tablecie.

System identyfikacji wizualnej Gorąco Polecam. Smaki z piekarni z jednej strony dodaje marce bardziej ludzkiego

Bartłomiej Rychcik, prezes zarządu Enata Bread. Zdjęcie: materiały prasowe
Bartłomiej Rychcik, prezes zarządu Enata Bread. Zdjęcie: materiały prasowe
charakteru, z drugiej – przedstawia ofertę w bardziej narracyjny sposób, który może być używany w różnych kanałach komunikacji.

W tym celu stworzono dwóch brand bohaterów: postać SMAKI Z PIEKARNI (która głodnemu może przywodzić na myśl: kromkę chleba, muffinka, ale także czapkę piekarza) oraz postać towarzyszącą – słoik z „Regału Smakosza”. Razem prezentują ofertę GORĄCO POLECAM. SMAKI Z PIEKARNI w lokalach, opowiadają o promocjach i przekomarzają się w social mediach, tworząc żywą i dowcipną narrację.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Poznańska Estlella: Życie jest kwestią smaku

Marka Selgros świętuje jubileusz 25-lecia swej obecności w Polsce z klientami, którzy współpracują z nią od samego początku. Jednym z nich jest Piotr Knasiecki, właściciel Estelli, sieci włoskich restauracji działających w Poznaniu i okolicach od czasów transformacji ustrojowej w Polsce.

Plany sieci Bobby Burger: wege menu, własne farmy wertykalne, centralne kuchnie i projekty badawcze

Z okazji 10-lecia istnienia marka Bobby Burger ogłosiła istotne zmiany w dalszej strategii rozwoju. Sieć planuje m.in. rozbudowę własnych farm wertykalnych, na których hodowane będą niektóre ze składników burgerów.

Bistro Senatorek - domowe smaki ze stołecznego Śródmieścia

Bistro Senatorek to miejsce dla miłośników domowej kuchni w samym centrum stolicy. W menu znajdziemy specjały polskiej kuchni, przysmaki z różnych stron świata, burgery z polskiej wołowiny i desery.

Trzecia Żona Krawca w stolicy. Śniadania, kawa i wege słodkości

W Warszawie otwiera się kolejna kawiarnio-cukiernia Żona Krawca. Lokal przy ulicy Podskarbińskiej 21 będzie już trzecim miejscem z tym szyldem w stolicy. Serwuje m.in. wybór śniadań.

Romans Bistro w Poznaniu: bouillabaisse i "autorski bałagan" we wnętrzu

Romans Bistro to miejsce, które ma przybliżyć poznaniakom kuchnię południa Francji. Za jego koncepcją stoi Jan Czartoryski, który pracował m.in. w nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Clou w Kopenhadze.

Happa To Mame otwiera drugi lokal. Poznańska kawiarnia zagości w stolicy

Happa To Mame, pierwsza kawiarnia w Polsce serwująca oryginalne japońskie słodycze, postanowiła otworzyć kolejny lokal. Po Poznaniu przyszedł czas na Warszawę.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej