x

Andrea Camastra otwiera restaurację w Warszawie. Nuta pojawi się w miejscu Atelier Amaro

Kategoria: Miejsca    07.12.2021

Były szef kuchni Senses przygotowuje się do otwarcia w styczniu 2022 roku własnej restauracji. Zlokalizowana będzie przy placu Trzech Krzyży w Warszawie, a w menu zagości wiele polskich smaków, choć nie zabraknie także... pizzy.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Andrea Camastra, były szef kuchni nieistniejącej już restauracji Senses, tworzy własny lokal w Warszawie. Nuta - bo tak nazywa się restauracja - otworzy się wkrótce przy placu Trzech Krzyży, w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna znajdowało się Atelier Amaro.

– Oglądaliśmy kilka lokalizacji w tym samym czasie i uznaliśmy, że to miejsce będzie najlepsze. Nadarzyła się okazja, obejrzałem wnętrze, kuchnia była już przystosowana i udało nam się także zawrzeć dobrą umowę. Spodziewałem się wielu pytań w rodzaju „dlaczego tutaj”? Mówiąc, uczciwie, po prostu, tak się złożyło. Nigdy wcześniej nie byłem w tym miejscu, więc nawet nie wiedziałem, co się tu znajdowało, ale bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać ten lokal – mówi Camastra.

Liczy się przede wszystkim smak
Wnętrze przejdzie jednak znaczącą metamorfozę, która ma przystosować je do potrzeb nowej restauracji. W Nucie zagości laboratorium kuchenne, dobrze znane gościom Senses. Tym razem jednak przestrzeń laboratorium i kuchni nie będą od siebie oddzielone, a zajmą miejsce w otwartej kuchni.

Choć Nuta ma być, jak zapewnia jej twórca, swego rodzaju „teatrem i wyjątkowym doświadczeniem”, to pierwsze skrzypce ma grać w niej wyjątkowy smak jedzenia. – Chodzi o to, by uczynić posiłek nie tylko pięknym i estetycznym, ale także smacznym. Ludzie przychodzą do restauracji dla jedzenia, nie po to, by patrzeć się w sufit czy grać w bilard. Możesz robić mnóstwo wyjątkowych rzeczy na talerzu, ale finalnie musi być to niesamowicie smaczne. Nie dodaje do swojego menu niczego, czego nie chciałbym jeść przynajmniej raz dziennie – wyjaśnia twórca Nuty.

Kuchnia polska i pizza
Menu restauracji przy Placu Trzech Krzyży ma skupić się przede wszystkim na kuchni polskiej z włoskimi akcentami oraz niewielkim dodatkiem azjatyckiej kuchni fusion.  
– Ta restauracja to dosłownie historia mojego życia, więc musi być polska. Będzie to niezwykłe doświadczenie kulinarne  zamykające w sobie wszystko, czego dokonałem w swojej pracy przez ostatnie 31 lat. Jestem w 51 procentach Polakiem, w 49 procentach Włochem. Jestem do tego kraju bardzo przywiązany. Czuję się tu dobrze, gdziekolwiek idę. Pracowałem przecież w wielu restauracjach na całym świecie i gdybym tego nie chciał, nie musiałbym tutaj przyjeżdżać. Myślę, że to było przeznaczenie.

Dania dostępne będą w formie menu degustacyjnego w dwóch wariantach oraz w nieco tańszej opcji, na którą złożą się trzy wybrane z krótkiego menu dania.
– Nie chcę robić rzeczy, które docenić będą mogli tylko nieliczni. Chcemy dać ludziom ten komfort psychiczny przyjścia do naprawdę wysokiej klasy restauracji  i zamówienia świetnych dań za przystępną cenę. Nawet jeśli dysponujesz skromniejszym budżetem, będziemy mogli cię ugościć. To będzie ten sam poziom. Nie ma tu mowy o gorszym produkcie czy gorszym wykonaniu. Oczywiście, nie będzie to za darmo, ale nie będzie tam też dań z toną kawioru, czy z białymi truflami.

Wybór ekskluzywnych produktów nie oznacza odwrotu od tradycyjnych i klasycznych receptur. W Nucie ma pojawić się bowiem… piec do pizzy. – Będziemy mieli ewaporator po jednej stronie kuchni, a piec do pizzy po drugiej. Zamierzam robić najbardziej tradycyjne, chrupkie, dobrze napowietrzone neapolitańskie ciasto i podawać je pomiędzy trzema, czterema bardzo nowoczesnymi daniami. Nie będzie to tradycyjna pizza, być może znajdzie się na niej gorąca piana, zrobię jej nowoczesną metamorfozę – zaznacza Andrea.

Otwarcie restauracji zaplanowane jest na połowę stycznia 2022 roku.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Poznańska Estlella: Życie jest kwestią smaku

Marka Selgros świętuje jubileusz 25-lecia swej obecności w Polsce z klientami, którzy współpracują z nią od samego początku. Jednym z nich jest Piotr Knasiecki, właściciel Estelli, sieci włoskich restauracji działających w Poznaniu i okolicach od czasów transformacji ustrojowej w Polsce.

Plany sieci Bobby Burger: wege menu, własne farmy wertykalne, centralne kuchnie i projekty badawcze

Z okazji 10-lecia istnienia marka Bobby Burger ogłosiła istotne zmiany w dalszej strategii rozwoju. Sieć planuje m.in. rozbudowę własnych farm wertykalnych, na których hodowane będą niektóre ze składników burgerów.

Bistro Senatorek - domowe smaki ze stołecznego Śródmieścia

Bistro Senatorek to miejsce dla miłośników domowej kuchni w samym centrum stolicy. W menu znajdziemy specjały polskiej kuchni, przysmaki z różnych stron świata, burgery z polskiej wołowiny i desery.

Trzecia Żona Krawca w stolicy. Śniadania, kawa i wege słodkości

W Warszawie otwiera się kolejna kawiarnio-cukiernia Żona Krawca. Lokal przy ulicy Podskarbińskiej 21 będzie już trzecim miejscem z tym szyldem w stolicy. Serwuje m.in. wybór śniadań.

Romans Bistro w Poznaniu: bouillabaisse i "autorski bałagan" we wnętrzu

Romans Bistro to miejsce, które ma przybliżyć poznaniakom kuchnię południa Francji. Za jego koncepcją stoi Jan Czartoryski, który pracował m.in. w nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Clou w Kopenhadze.

Happa To Mame otwiera drugi lokal. Poznańska kawiarnia zagości w stolicy

Happa To Mame, pierwsza kawiarnia w Polsce serwująca oryginalne japońskie słodycze, postanowiła otworzyć kolejny lokal. Po Poznaniu przyszedł czas na Warszawę.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej