x

Andrea Camastra otwiera restaurację w Warszawie. Nuta pojawi się w miejscu Atelier Amaro

Kategoria: Miejsca    07.12.2021

Były szef kuchni Senses przygotowuje się do otwarcia w styczniu 2022 roku własnej restauracji. Zlokalizowana będzie przy placu Trzech Krzyży w Warszawie, a w menu zagości wiele polskich smaków, choć nie zabraknie także... pizzy.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Andrea Camastra, były szef kuchni nieistniejącej już restauracji Senses, tworzy własny lokal w Warszawie. Nuta - bo tak nazywa się restauracja - otworzy się wkrótce przy placu Trzech Krzyży, w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna znajdowało się Atelier Amaro.

– Oglądaliśmy kilka lokalizacji w tym samym czasie i uznaliśmy, że to miejsce będzie najlepsze. Nadarzyła się okazja, obejrzałem wnętrze, kuchnia była już przystosowana i udało nam się także zawrzeć dobrą umowę. Spodziewałem się wielu pytań w rodzaju „dlaczego tutaj”? Mówiąc, uczciwie, po prostu, tak się złożyło. Nigdy wcześniej nie byłem w tym miejscu, więc nawet nie wiedziałem, co się tu znajdowało, ale bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać ten lokal – mówi Camastra.

Liczy się przede wszystkim smak
Wnętrze przejdzie jednak znaczącą metamorfozę, która ma przystosować je do potrzeb nowej restauracji. W Nucie zagości laboratorium kuchenne, dobrze znane gościom Senses. Tym razem jednak przestrzeń laboratorium i kuchni nie będą od siebie oddzielone, a zajmą miejsce w otwartej kuchni.

Choć Nuta ma być, jak zapewnia jej twórca, swego rodzaju „teatrem i wyjątkowym doświadczeniem”, to pierwsze skrzypce ma grać w niej wyjątkowy smak jedzenia. – Chodzi o to, by uczynić posiłek nie tylko pięknym i estetycznym, ale także smacznym. Ludzie przychodzą do restauracji dla jedzenia, nie po to, by patrzeć się w sufit czy grać w bilard. Możesz robić mnóstwo wyjątkowych rzeczy na talerzu, ale finalnie musi być to niesamowicie smaczne. Nie dodaje do swojego menu niczego, czego nie chciałbym jeść przynajmniej raz dziennie – wyjaśnia twórca Nuty.

Kuchnia polska i pizza
Menu restauracji przy Placu Trzech Krzyży ma skupić się przede wszystkim na kuchni polskiej z włoskimi akcentami oraz niewielkim dodatkiem azjatyckiej kuchni fusion.  
– Ta restauracja to dosłownie historia mojego życia, więc musi być polska. Będzie to niezwykłe doświadczenie kulinarne  zamykające w sobie wszystko, czego dokonałem w swojej pracy przez ostatnie 31 lat. Jestem w 51 procentach Polakiem, w 49 procentach Włochem. Jestem do tego kraju bardzo przywiązany. Czuję się tu dobrze, gdziekolwiek idę. Pracowałem przecież w wielu restauracjach na całym świecie i gdybym tego nie chciał, nie musiałbym tutaj przyjeżdżać. Myślę, że to było przeznaczenie.

Dania dostępne będą w formie menu degustacyjnego w dwóch wariantach oraz w nieco tańszej opcji, na którą złożą się trzy wybrane z krótkiego menu dania.
– Nie chcę robić rzeczy, które docenić będą mogli tylko nieliczni. Chcemy dać ludziom ten komfort psychiczny przyjścia do naprawdę wysokiej klasy restauracji  i zamówienia świetnych dań za przystępną cenę. Nawet jeśli dysponujesz skromniejszym budżetem, będziemy mogli cię ugościć. To będzie ten sam poziom. Nie ma tu mowy o gorszym produkcie czy gorszym wykonaniu. Oczywiście, nie będzie to za darmo, ale nie będzie tam też dań z toną kawioru, czy z białymi truflami.

Wybór ekskluzywnych produktów nie oznacza odwrotu od tradycyjnych i klasycznych receptur. W Nucie ma pojawić się bowiem… piec do pizzy. – Będziemy mieli ewaporator po jednej stronie kuchni, a piec do pizzy po drugiej. Zamierzam robić najbardziej tradycyjne, chrupkie, dobrze napowietrzone neapolitańskie ciasto i podawać je pomiędzy trzema, czterema bardzo nowoczesnymi daniami. Nie będzie to tradycyjna pizza, być może znajdzie się na niej gorąca piana, zrobię jej nowoczesną metamorfozę – zaznacza Andrea.

Otwarcie restauracji zaplanowane jest na połowę stycznia 2022 roku.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Food Hall Browarów Warszawskich już prawie gotowy. Wiemy, co będzie w środku

Już wkrótce pierwszych gości powita Food Hall Browary, mieszczący się w dawnej Leżakowni Browaru Haberbuscha i Schielego. Autorem projektu hali jest Aleksander Likus wraz ze wspólnikami, przedstawiciel młodego pokolenia rodziny Likusów - znanych z licznych projektów hotelarskich i gastronomicznych.

Concordia Taste żegna się z fine diningiem. I przeobraża w... Bistro Taste

Poznańska restauracja Concordia Taste zmieniła się właśnie w Bistro Taste. To odpowiedź na sytuację wywołaną pandemią Covid-19 i nowe oczekiwania gości.

Kondrat Wina Wybrane - otwarto wine bar i sklep w Gdyni

Sklep winiarski Kondrat Wina Wybrane połączony z wine barem jest już w Trójmieście. To dziesiąta stacjonarna placówka tej sieci w Polsce. W związku z aktualnymi obostrzeniami epidemicznymi, wino oraz przekąski można kupić na miejscu lub zamówić z dostawą do domu.

Nowa odsłona So Coffee. Na pierwszy ogień - kawiarnia w Galerii Jurajskiej w Częstochowie

"Wiele smaków - jedno So Coffee" - pod tym hasłem sieć So Coffee wprowadza zmianę identyfikacji wizualnej w swoich lokalach. Pierwsza kawiarnia w nowej odsłonie działa w Galerii Jurajskiej w Częstochowie. Z odświeżonym logotypem i nowoczesną architekturą wnętrza.

Gorąco Polecam. Smaki z Piekarni na warszawskiej Ochocie. Więcej niż piekarnia

Gorąco Polecam. Smaki z piekarni - to nowa marka stworzona przez Enata Bread. Pierwszy lokal pod nowym brandem pojawił się w Warszawie, przy ulicy Rokosowskiej 3. Co oferuje?

Pizza Boyz i Mr. Pancake wkraczają do Wrocławia

26 czerwca startuje restauracja Mr. Pancake i Pizza Boyz na wrocławskiej starówce. Lokal mieści się przy ul. Szewskiej 69/70. W menu obok amerykańskiej pizzy i pankejków o nietypowych połączeniach znajdą się Ghost Burger oraz Vegan Pizza Club.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej