x

The World’s 50 Best Restaurants 2022 - w lipcu w Moskwie

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    06.12.2021

Poznaliśmy gospodarza przyszłorocznej gali rozdania nagród The World's 50 Best Restaurants. Doroczne spotkanie szefów kuchni, restauratorów, mediów i smakoszy odbędzie się w Moskwie w lipcu 2022 roku.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
– Z radością ogłaszamy, że Moskwa będzie gospodarzem The World’s 50 Best Restaurants 2022. Po pomyślnym powrocie do wręczania nagród na żywo w 2021 roku, nie mamy wątpliwości, że program wydarzeń w 2022 roku pozwoli globalnej społeczności gastronomicznej ponownie połączyć się osobiście i celebrować niezłomnego ducha branży na jeszcze większą skalę – mówi  William Drew, Director of Content w The World’s 50 Best Restaurants.

Najważniejszymi wydarzeniami programu w Moskwie będą m.in forum dyskusyjne #50BestTalks, uczta szefów kuchni prezentująca najlepsze produkty i potrawy z regionu moskiewskiego, oraz, oczywiście, ceremonia wręczenia nagród. Program lipcowego wydarzenia poprzedzi również szereg nagród specjalnych, mających na celu uhonorowanie osiągnięć zarówno osób prywatnych, jak i instytucji.

The San Pellegrino World's 50 Best Restaurants to coroczne nagrody branży gastronomicznej przyznawane od 2002 roku. Lista często działa jak barometr światowych trendów gastronomicznych, prezentując różnorodne kuchnie z całego świata.
Podczas imprezy The World’s 50 Best Restaurants 2021, która odbyła się w Antwerpii, do grona najlepszych restauracji świata dołączyła kopenhaska Noma. Oznacza to, że w kolejnej edycji powiększy ona grono the Best of the Best – zwycięzców poprzednich edycji, którzy nie mogą ponownie ubiegać się o miejsce na liście.  


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Kurt scheller gwiazdą siódmych warsztatów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Siódme spotkanie z cyklu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere poświęcone były rybom i owocom morza. Ich gościem specjalnym był szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller.

Konkurs Heinz Selection dla burgerowni niesieciowych

Heinz Selection to globalny program kierowany do burgerowni niesieciowych, które zrzeszają poniżej 5 punktów pod tą samą nazwą. Kwalifikacja do konkursu lokali przygotowujących i sprzedających burgery potrwa do 5 lutego. Finał odbędzie się na Gastrotargach SMAKKI w Warszawie - 25 marca 2023 roku.

GASTROTARGI SMAKKi: Czy gastronomii opłaca się być "eko"?

Rozmowy o byciu "eko" często sprowadzają się do dyskusji o kosztach. Wciąż pokutuje przekonanie, że to drogie rozwiązanie. Podczas GASTROTARGÓW SMAKKi, które odbędą się 23-25 marca w EXPO XXI w Warszawie, HoReCa przekona się, że "eko" to nie tylko eko-logia, ale też eko-nomia, czyli eko-efektywność.

Roślinne wyzwanie: misja oszczędzanie

Z powodu wysokiej inflacji oraz rosnących cen produktów spożywczych podczas podejmowania zakupów intuicyjnie sięgamy po tańsze opcje. Czy bazując na tanich artykułach, możemy stworzyć pełnowartościową dietę roślinną?

Plebiscyt RoślinnieJemy na najlepszy roślinny produkt 2022 r

Głosy na najlepszy roślinny produkt roku oddają konsumenci, więc dla producentów żywności nagroda jest szczególnie wartościowa. Wyróżnienia w Plebiscycie kampanii RoślinnieJemy zostaną przyznane w sześciu kategoriach.

Madrid Fusión Alimentos de España - w styczniu 2023 roku

Targi Madrid Fusión Alimentos de España po raz kolejny zostaną zorganizowane w madryckim centrum kongresowym IFEMA, gdzie na potrzeby wydarzenia wygospodarowano powierzchnię ponad 25 000 mkw. Impreza potrwa od 23 do 25 stycznia 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej