x

Tomasz Łagowski, Łukasz Stawiany, Przemysław Baczański: czym jest #NowyFineDining?

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    03.12.2021

Jaka jest tożsamość najwyższej sztuki restauracyjnej po pandemicznych doświadczeniach i czy fine dining wciąż potrzebuje białych obrusów? Zapytaliśmy o to szefów kuchni z restauracji biorących udział w festiwalu Fine Dining Week: Tomasza Łagowskiego, Łukasza Stawianego i Przemysława Baczańskiego.

Tomasz Łagowski, Belvedere Łazienki Królewskie. Zdjęcie: materiały prasowe
Tomasz Łagowski, Belvedere Łazienki Królewskie. Zdjęcie: materiały prasowe
Restauracje wracają do życia, a polski fine dining powoli odradza się w nowej postaci. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest nowej tożsamości i zdefiniowaniu najwyższej próby kulinariów w Polsce. Pandemia spowodowała zerwanie z trendami, które jeszcze kilka miesięcy wcześniej stanowiły prawdziwą sensację. Pod wpływem zachodzących zmian szefowie kuchni zaczęli poszukiwać nowego miejsca na mapie kulinarnej i restauracyjnej, dokonując m.in. rekonstrukcji menu. Nowy fine dining to przede wszystkim autorskie receptury, momenty i slowfoodowa celebracja.

Jak to oceniają znani szefowie kuchni?
Tomasz Łagowski, Belvedere Łazienki Królewskie
– Fine dining obierze zupełnie inny kierunek w odpowiedzi na nowe oczekiwania i potrzeby współczesnego gościa. Oczywiście główną rolę dalej będzie odgrywała sezonowość produktów oraz najwyższa jakość dań. Zacierać będzie się jednak mylna granica między wielkością potraw, a ich ceną w restauracjach fine diningowych. W Polsce wciąż walczymy z przekonaniem, że fine dining znaczy mało i drogo. Tak nie jest. Fine dining to najwyższa jakość składników i unikalne doświadczenie kulinarne w połączeniu ze wzorowym serwisem kelnerskim, które chcemy oferować naszym gościom. Pandemia zweryfikuje wcześniejsze postrzeganie tego typu kuchni, ale znacząco zmieni się również strategia restauratorów. Dania będą bardziej przystępne, porcje większe, a potrawy prostsze, choć wciąż z wykorzystaniem niszowych, często zapomnianych składników.

Łukasz Stawiany ze Sceny Kulinarnej
– Serwowanie dań fine diningowych po pandemii jest jak nowe otwarcie. Można pokazać gościom, że jedzenie to

Łukasz Stawiany ze Sceny Kulinarnej. Zdjęcie: materiały prasowe
Łukasz Stawiany ze Sceny Kulinarnej. Zdjęcie: materiały prasowe
nie tylko potrzeba życia codziennego, tylko możliwość celebracji w wyjątkowy sposób. Poprzez dania na talerzu staramy się zaskoczyć gości smakiem czy formą podania, aby dania zostały zapamiętane na długo.

Przemysław Baczański, Dworek New Restaurant
– Prostota i jakość produktu, te dwie cechy są filarem nowego fine diningu. Mniej ozdobników w postaci pudrów,
Przemysław Baczański, Dworek New Restaurant. Zdjęcie: materiały prasowe
Przemysław Baczański, Dworek New Restaurant. Zdjęcie: materiały prasowe
chrustów i sferycznych form. Jeśli mamy bardzo dobry produkt, to on ma być na pierwszym planie dania. Talerz, jaki i serwis nie może gości krępować. Gościnność i jakość produktów to dwa słowa klucze w nowej rzeczywistości.

W Festiwalu #NowyFineDining biorą udział zarówno restauracje uważane za ekskluzywne, jak i te najzdolniejsze wśród postrzeganych jako codzienne. Tylko do 5 grudnia najwybitniejsi szefowie kuchni serwują gościom autorskie pięciodaniowe menu spoza karty w specjalnej festiwalowej cenie 139 zł. Do posiłku każdy z gości otrzyma festiwalowy koktajl Martini Fiero & Kinley Tonic Water.
Rezerwacje: www.FineDiningWeek.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Let’s drink about it - powraca World Class Cocktail Festival!

Kolejna odsłona World Class Cocktail Festival potrwa od 24 sierpnia do 18 września w sześciu największych polskich miastach. Goście Festiwalu mogą odwiedzić ponad 100 koktajlbarów i barów restauracyjnych oraz skosztować zestawu dwóch koktajli w cenie 35 zł.

Hub.Praga na Nocnym Markecie. Witek Iwański zaprezentuje street foodowe menu

Gościem Nocnego Marketu od 4 do 6 sierpnia będzie restauracja Hub.Praga. Specjalnie na tę okazję jej szef kuchni Witek Iwański przygotował menu, w którym znajdą się m.in. pączki z konfitowaną kaczką.

VIII Festiwal Whisky w Jastrzębiej Górze

600 różnych rodzajów whisky w czasie dwóch dni - wszystko to podczas Festiwalu Whisky w Jastrzębiej Górze, na którym już po raz ósmy spotkają się producenci, dystrybutorzy i fani dojrzewających alkoholi mocnych.

Dzień Czekolady: od gorzkich ziaren kakaowca po czekoladowe innowacje XXI w.

Jak czekoladowy rynek rozwija się w Polsce? W jakich czekoladowych wariacjach zakochaliśmy się do szaleństwa? Przypadający 7 lipca Światowy Dzień Czekolady to doskonała okazja, aby przyjrzeć się najsłodszej branży świata.

Letnia odsłona Fine Dining Week

Od 6 do 31 lipca odbędzie się festiwal sztuki restauracyjnej Fine Dining Week. Szefowie kuchni z ponad 100 restauracji przygotowali dla festiwalowych gości popisowe, autorskie menu spoza karty oraz niespodzianki smakowe, dzieląc się swoją filozofią kuchni.

Bocuse d’Or Poland on Tour - kolacje dla szerokiej publiczności

Bocuse d’Or Poland On Tour to projekt Akademii Bocuse d’Or Polska skierowany do szerszej publiczności. Podczas cyklu kolacji będzie można spróbować dań uczestników krajowych selekcji i szefów z Akademii oraz spotkać autorytety polskiej sceny kulinarnej. Najbliższa kolacja 24 czerwca w Sopocie.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej