x

Tomasz Łagowski, Łukasz Stawiany, Przemysław Baczański: czym jest #NowyFineDining?

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    03.12.2021

Jaka jest tożsamość najwyższej sztuki restauracyjnej po pandemicznych doświadczeniach i czy fine dining wciąż potrzebuje białych obrusów? Zapytaliśmy o to szefów kuchni z restauracji biorących udział w festiwalu Fine Dining Week: Tomasza Łagowskiego, Łukasza Stawianego i Przemysława Baczańskiego.

Tomasz Łagowski, Belvedere Łazienki Królewskie. Zdjęcie: materiały prasowe
Tomasz Łagowski, Belvedere Łazienki Królewskie. Zdjęcie: materiały prasowe
Restauracje wracają do życia, a polski fine dining powoli odradza się w nowej postaci. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest nowej tożsamości i zdefiniowaniu najwyższej próby kulinariów w Polsce. Pandemia spowodowała zerwanie z trendami, które jeszcze kilka miesięcy wcześniej stanowiły prawdziwą sensację. Pod wpływem zachodzących zmian szefowie kuchni zaczęli poszukiwać nowego miejsca na mapie kulinarnej i restauracyjnej, dokonując m.in. rekonstrukcji menu. Nowy fine dining to przede wszystkim autorskie receptury, momenty i slowfoodowa celebracja.

Jak to oceniają znani szefowie kuchni?
Tomasz Łagowski, Belvedere Łazienki Królewskie
– Fine dining obierze zupełnie inny kierunek w odpowiedzi na nowe oczekiwania i potrzeby współczesnego gościa. Oczywiście główną rolę dalej będzie odgrywała sezonowość produktów oraz najwyższa jakość dań. Zacierać będzie się jednak mylna granica między wielkością potraw, a ich ceną w restauracjach fine diningowych. W Polsce wciąż walczymy z przekonaniem, że fine dining znaczy mało i drogo. Tak nie jest. Fine dining to najwyższa jakość składników i unikalne doświadczenie kulinarne w połączeniu ze wzorowym serwisem kelnerskim, które chcemy oferować naszym gościom. Pandemia zweryfikuje wcześniejsze postrzeganie tego typu kuchni, ale znacząco zmieni się również strategia restauratorów. Dania będą bardziej przystępne, porcje większe, a potrawy prostsze, choć wciąż z wykorzystaniem niszowych, często zapomnianych składników.

Łukasz Stawiany ze Sceny Kulinarnej
– Serwowanie dań fine diningowych po pandemii jest jak nowe otwarcie. Można pokazać gościom, że jedzenie to

Łukasz Stawiany ze Sceny Kulinarnej. Zdjęcie: materiały prasowe
Łukasz Stawiany ze Sceny Kulinarnej. Zdjęcie: materiały prasowe
nie tylko potrzeba życia codziennego, tylko możliwość celebracji w wyjątkowy sposób. Poprzez dania na talerzu staramy się zaskoczyć gości smakiem czy formą podania, aby dania zostały zapamiętane na długo.

Przemysław Baczański, Dworek New Restaurant
– Prostota i jakość produktu, te dwie cechy są filarem nowego fine diningu. Mniej ozdobników w postaci pudrów,
Przemysław Baczański, Dworek New Restaurant. Zdjęcie: materiały prasowe
Przemysław Baczański, Dworek New Restaurant. Zdjęcie: materiały prasowe
chrustów i sferycznych form. Jeśli mamy bardzo dobry produkt, to on ma być na pierwszym planie dania. Talerz, jaki i serwis nie może gości krępować. Gościnność i jakość produktów to dwa słowa klucze w nowej rzeczywistości.

W Festiwalu #NowyFineDining biorą udział zarówno restauracje uważane za ekskluzywne, jak i te najzdolniejsze wśród postrzeganych jako codzienne. Tylko do 5 grudnia najwybitniejsi szefowie kuchni serwują gościom autorskie pięciodaniowe menu spoza karty w specjalnej festiwalowej cenie 139 zł. Do posiłku każdy z gości otrzyma festiwalowy koktajl Martini Fiero & Kinley Tonic Water.
Rezerwacje: www.FineDiningWeek.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ponad 800 tysięcy złotych na walkę z koronawirusem od marki Koral!

Koral to prywatna firma rodzinna i jednocześnie największy producent lodów w Polsce, który od ponad 40 lat działa na polskim rynku. Dowiedz się, jak postanowiła pomóc w czasie pandemii.

Urodziny na zamku

Dziesiąte urodziny obchodziła w tym roku restauracja Gothic Cafe. 26 sierpnia w gościnnych progach Zamku w Malborku odbyła się uroczysta kolacja.

Wrzesień w Neo(n) Bistro. Gotują m. in. Jagodziński, Wojnarowski i Jakubiak

Neo(n) Bistro, czyli warszawskie kolacje pod gwiazdami autorstwa znanych szefów kuchni, przedłużone do końca września! Jakie menu zaserwują na dachu parkingu Hotelu Novotel Ernest Jagodziński, Robert Wojnarowski, Tomasz Jakubiak, Patryk Dziamski i Marcin Molik?

Pierwsza polska wódka wróciła na Ziemię z kosmosu. Można jej spróbować!

100 butelek wódki wyBUHowa zakończyło swoją podróż w kosmos. Trunku, który pokonał granicę stratosfery będzie można wkrótce spróbować.

Tydzień Kuchni Polskiej - kulinarne świętowanie rocznicy niepodległości

Jak co roku z okazji Święta Niepodległości, MAKRO Polska organizuje Tydzień Kuchni Polskiej, która potrwa od 8 do 14 listopada. W tym roku towarzyszy mu specjalne biało-czerwone menu, przygotowane przez Akademię Inspiracji MAKRO.

Dziennie 700 posiłków dla medyków od Belvedere Catering by Design

W ramach projektu "Wsparcie dla Służby Zdrowia" Belvedere Catering by Design wraz z Herbapolem Lublin i Polpharmą S.A. przekazał placówkom medycznym 20 tysięcy pełnowartościowych obiadów, co daje 700 porcji dziennie. Program będzie kontynuowany - w sumie dostarczonych będzie 40 tysięcy posiłków.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej