x

Minister Niedzielski: nowe obostrzenia od 1 do 17 grudnia

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    29.11.2021

W środę 1 grudnia zacznie obowiązywać tzw. pakiet alarmowych obostrzeń. Limit zapełnienia w gastronomi i hotelach z 75% zostanie zmniejszony do 50%. Nowe restrykcje w poniedziałek ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski. Zdjęcie: PAP
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Zdjęcie: PAP
– W ostatnich dniach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa nazwana przez WHO Omikronem. Generuje ona ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych, co zmienia nasze podejście do walki z pandemią – tak minister zdrowia Adam Niedzielski (na zdjęciu) rozpoczął swoje wystąpienie podczas poniedziałkowej konferencji.

Poinformował, że w poniedziałek 29 listopada rząd przyjął tzw. pakiet alertowy obostrzeń. Ma on dwa elementy: pierwszy z nich dotyczy uszczelnienia granic, drugi – to już znane nam z poprzednich miesięcy obostrzenia.

Jeśli chodzi o uszczelnianie lotów, to rząd wyda zakaz lotów do siedmiu krajów z Afryki, m.in. do RPA. Wydłużona też zostanie kwarantanna do 14 dni dla podróżujących ze strefy non-Schengen (możliwość zwolnienia z kwarantanny będzie najwcześniej po ósmym dniu po teście PCR). Osoby w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w UE, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie podlegają kwarantannie.

Od 1 do 17 grudnia włącznie w Polsce nastąpią także inne zmiany:
– W miejscach, w których do tej pory był limit zapełnienia 75%, zostanie on zmniejszony do 50%. Dotyczy to:

gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny, aquaparki;

– Zmieniony jest limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których obecnie mogło być 150 osób - nowy limit to 100 osób. Chodzi m. in. o wesela, komunie i dyskoteki;
– Większe obostrzenia będą też na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi - obecnie limit na tych wydarzeniach wynosi 500 osób, rząd zmienił go o o połowę - do 250 osób;

– W obiektach typu: siłownie, kluby, centra fitness, muzea, miejsca hazardu, czyli wszędzie tam, gdzie obłożenie

liczone było na metry kwadratowe i obowiązywał limit jednej osoby na dziesięć mkw., od 1 grudnia będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 mkw.
Adam Niedzielski zastrzegł, że „jeżeli sytuacja ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, to oczywiście decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień".

Limity nie dla osób zaszczepionych
Co istotne, limity zapowiedziane przez rząd nie obowiązują osób zaszczepionych. A jak zatem sprawdzić, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy nie? To pytanie padło podczas konferencji. Według ministra przedsiębiorcy mogą na przykład stworzyć „wewnętrzny regulamin", na mocy którego będą weryfikować paszporty COVID-owe.

– Pracujemy nad tym, aby do ustawy dokleić możliwość weryfikowania tego – przyznał szef MZ. - Niemniej (...) postanowiliśmy, że zostanie zwiększona liczba kontroli, które są skierowane do przedsiębiorców. Jeśli będziemy widzieli, że ta kwestia jest nieweryfikowana, że są przekroczone limity, to siłą rzeczy istnieje podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą – uznał minister.

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Czy gastronomia przetrwa kryzys? Podsumowanie roku 2020 i prognozy

W czasie pandemii w wielu lokalach gastronomicznych zyski spadły nawet o 90%, a blisko 30% tych miejsc może nie przetrwać kryzysu i na stałe zniknie z kulinarnej mapy Polski - szacują eksperci. Determinacja polskich przedsiębiorców jest jednak ogromna.

Pyszne.pl rusza z drugim pakietem wsparcia dla restauracji

Serwis do zamawiania jedzenia online Pyszne.pl wprowadza specjalne środki wsparcia restauracji. To odpowiedź na spowodowane koronawirusem zwiększające się restrykcje dla przemysłu gastronomicznego na rynkach Europy oraz świata.

Jak pandemia zahartowała przedsiębiorców? Publikujemy wyniki badania

Koronawirus w firmach powoli powszednieje, przedsiębiorcy nauczyli się z nim żyć i lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację ekonomiczną - to wnioski z lipcowej edycji ogólnopolskiego badania Krajowego Rejestru Długów "KoronaBilans MŚP".

Gastronomia głoduje, hotele w lutym pełne (w połowie)

Serwis faktura.pl, platforma do wystawiania faktur, porównał liczbę faktur wystawionych w lutym w stosunku do stycznia 2021 roku i grudnia 2020 roku. Dane są uporządkowane branżowo wg kodów PKD. Widać spadki.

Gastronomiczna odwilż w Warszawie

Pandemia zmieniła gastronomiczną rzeczywistość. Walka o przetrwanie na kulinarnej mapie stolicy nie obyła się bez ofiar. Kto po "rozmrożeniu" branży restauracyjnej, na półmetku tej szczególnej wiosny, rozkwita na nowo, a kto płynie?

Kolejny spadek czy odbudowa rynku HoReCa? Wszystko zależy od "czwartej fali" pandemii

Wartość rynku HoReCa w 2020 r. spadła o 30,9% w stosunku do roku poprzedniego. Jego odbudowa nastąpi dopiero w 2022 r., pierwszym, pełnym roku względnej "normalności", a wartość rynku do poziomu sprzed pandemii zbliży się dopiero rok później - wynika z najnowszego raportu PMR.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej