x

Kto zostanie najlepszym barmanem? Przed nami finał konkursu KINLEY Mixology Club

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    26.11.2021

Pierwsza edycja konkursu KINLEY Mixology Club dobiega końca. Już 1 grudnia podczas finału w warszawskim Syrenim Śpiewie poznamy zwycięzcę rywalizacji między barmanami. Najlepsza piętnastka zawalczy o tytuł mistrza miksologii i nagrodę 15 tys. zł.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
W czasie finałowego pojedynku marka KINLEY sprawdzi ogólną wiedzę z zakresu barmaństwa, poszuka najlepszego „sensoryka” podczas testu zmysłów, barmani zaprezentują także opracowane wcześniej kompozycje tematyczne. Te ostatnie oceni jury, w którym zasiądą znamienici eksperci z branży: Przemek Bocian, jako ambasador i trener programu w roli przewodniczącego jury, dwaj ambasadorzy Premium Spirits z Coca-Cola HBC Polska – Patryk Kowalski odpowiadający za wódkę Nemiroff i ofertę whisky oraz Janusz Lemiesz reprezentujący marki z grupy Campari: Cinzano, Bulldog Gin, Espolon.

Grono sędziowskie zasilą także dwie kluczowe postacie dla rozwoju sceny gastronomicznej: Tomek Małek – mistrz flair, wielokrotny zwycięzca i juror konkursów, obecnie odpowiedzialny między innymi za największy warszawski food hall w Fabryce Norblina oraz Hubert Karsz, kreator stołecznej kultury jedzenia i picia, współtwórca Grupy Warszawa, do której należy między innymi lokal Syreni Śpiew.

Przebieg eliminacji
Piętnastka finalistów, która stanie do ostatecznej rozgrywki, została wyłoniona na podstawie punktów zgromadzonych na etapie eliminacyjnym konkursu. Ten rozpoczął się bowiem już w sierpniu. Po cyklu szkoleń przeprowadzonych przez Przemka Bociana w 10 największych miastach w całej Polsce uczestnicy w czasie ostatnich trzech miesięcy sukcesywnie prezentowali popisowe kreacje koktajlowe z wykorzystaniem toniku KINLEY.
Do zadań konkursowych należało między innymi przygotowanie twistu na Espresso Tonic czy Gin & Tonic oraz opracowanie koktajlu inspirowanego światem seriali. Poczynania barmanów można było śledzić przede wszystkim w mediach społecznościowych, gdzie pod hasłem #kinleymixologyclub publikowali swoje propozycje.  

Rywalizacja między barami
Miksologicznej rywalizacji towarzyszyła także ta międzybarowa. W ramach programu KINLEY Mixology Club zaangażowano bary i punkty gastronomiczne na terenie całej Polski do kreatywnego współzawodnictwa – premiowano takie aktywności jak sprzedaż, wprowadzenie autorskich koktajli i mocktaili z wykorzystaniem tonicu KINLEY do menu, zorganizowanie imprezy tematycznej z okazji 50. urodzin KINLEY czy obecność w mediach społecznościowych.

Coolturka Pub to lubelski lokal gastronomiczny, który uzyskał najwyższe noty. Podczas finałowego spotkania będzie miało miejsce oficjalne wręczenie nagrody, którą jest wyjazd dla pracowników lokalu do koktajlowej stolicy Europy, Londynu.

Przed nami finał
Tymczasem pozostaje trzymać kciuki za przygotowania zwycięskiej piętnastki przed rozstrzygającą rundą. Finał KINLEY Mixology Club odbędzie się w środę 1 grudnia w warszawskim barze Syreni Śpiew, zlokalizowanym na terenie Centrum Praskiego Koneser. Po części oficjalnej zarezerwowanej dla finalistów i zaproszonych gości planowane jest na wieczór otwarte after party dla całej branży gastronomicznej.
Szczegóły wydarzenia i informacje na temat planowanej tego dnia transmisji na żywo zostaną opublikowane na fanpage’u Syreniego Śpiewu.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Konkurs Les Chefs en Or - Polska Edycja rozstrzygnięty!

Weronika Gurynow z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry.

Forum Lodowe 2022: Hochland zaprezentował gamę nietypowych lodów

W Częstochowie zakończyło się Forum Lodowe 2022 - impreza dla producentów i dostawców z branży. Wśród wystawców pojawił się także Hochland, który zaprezentował m.in. nietypowe smaki lodów serkowych.

Polski barman Kacper Smarz mistrzem świata w kategorii flair

Reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Barmanów Kacper Smarz zdobył złoto na World Cocktail Competiton Varadero 2022. Okazał się najlepszy w kategorii flair.

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Gali wręczenia nagród najlepszym lokalom gastronomicznym na świecie towarzyszyć będą jak zwykle liczne wydarzenia poboczne.

Daniel Craig w kampanii polskiej wódki

Belvedere - znana polska wódka żytnia klasy super premium - pozyskała ambasadora z hollywoodzkiego topu. To ceniony aktor Daniel Craig, który zasłynął rolą agenta 007 w słynnej bondowskiej serii.

Jerzy Pasikowski przewodniczącym jury III Mistrzostw Polski w Dziczyźnie

Na czele jury III Mistrzostw Polski w Dziczyźnie - Memoriału Mariana Tarnawskiego, które 17 listopada odbędą się podczas targów HoReCa w Krakowie, stoi Jerzy Pasikowski, guru środowiska profesjonalnych kucharzy, kreator rzeczywistości polskich konkursów kulinarnych, dla edukacji kulinarnej.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej