x

Wine Spectator's Restaurant Awards: dlaczego warto zdobyć tę nagrodę?

Kategoria: Wino    25.11.2021

Wyróżnienia w gastronomii nie kończą się na znanych przewodnikach kulinarnych. Przykładem są nagrody dla restauracji magazynu "Wine Spectator's". Ubiega się o nie w Polsce tylko garstka lokali. A szkoda, bo wielu krajowych restauratorów mogłoby z sukcesem zawalczyć o Award of Excellence.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Nagrody Wine Spectator's Restaurant Awards przyznawane są restauracjom na całym świecie. Magazyn wyróżnia obecnie lokale w 79 krajach, w tym w Polsce. Laury przyznawane są od 1981 roku, a na całym świecie docenionych zostało już 2911 lokali. 1673 z nich otrzymało Award of Excellence, 1141 - Best of Award of Excellence, a zaledwie 97 może pochwalić się tytułem Grand Award.

W 2021 roku Wine Spectator docenił łącznie 12 lokali w całej Polsce. Co trzeba zrobić, aby dołączyć do tego grona? Po pierwsze, wysłać zgłoszenie.

Co podlega ocenie?
Fakt, że restauracje same zgłaszają się do oceny, nie oznacza, że nagrody przyznawane są każdemu. Wręcz przeciwnie. Sędziowie zwracają uwagę przede wszystkim na kartę win oraz menu. Do zgłoszenia dołączyć musimy również list motywacyjny i druk zawierający informacje na temat head sommeliera, czy poziomu przeszkolenia naszego zespołu. Jeśli chcemy zgłosić więcej niż jedną restaurację, cały proces - rzecz jasna - należy powtórzyć.

– Elementy, na które zwraca uwagę komisja to przede wszystkim różnorodność oferty, tj. zróżnicowanie pod względem krajów, regionów, pojemności butelek (butelki typu magnum, czy tzw. połówki) i cen. Wina muszą także być dopasowane do menu restauracji. Jest także określona minimalna ilość „etykiet” w karcie, a także ilość dostępnych win na kieliszki. Gość restauracji ma mieć możliwość wyboru odpowiedniej butelki  – mówi Wiktoria Kulczycka, managerka restauracji w hotelu Villa Eva, która może poszczycić się wyróżnieniem Award of Excellence.

Uwaga na literówki!
Co istotne, na tym etapie nie możemy pozwolić sobie na literówki w karcie, czy błędy w nazwach poszczególnych roczników. „Wine Spectator” bierze pod uwagę także sposób prezentacji win w karcie. Jeżeli nasze menu prezentujemy gościom przy pomocy tabletu, musimy zadbać o to, by dostarczyć do oceny odpowiednio sformatowany plik elektroniczny.

Konieczne będzie także wniesienie opłaty wpisowej. Ta została obniżona z 475 (ok. 1 884 zł) na 200 (około 793 zł) dolarów w roku 2020.

Liczy się nie tylko ilość butelek
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Ważne, aby w naszej karcie znalazły się nie tylko wina na butelki, ale także selekcja win na kieliszki, która umożliwi gościom spróbowanie wybranych trunków bez potrzeby kupowania całej butelki. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań umożliwiających przechowywanie otwartych butelek przez dłuższy czas bez obawy o to, że obecne w nich trunki popsują się lub stracą świeżość.

– W naszej karcie obecnie mamy 16 win na kieliszki, w tym są pozycje w cenie blisko 80 zł za 150 ml. Aby umożliwić gościom próbowanie tak wyszukanych win, używamy systemu Coravin, dzięki któremu możemy przechowywać te bardziej kosztowne butelki przez dłuższy czas, mimo odlania kieliszka dla gościa – zdradza Wiktoria Kulczycka.

Coravin jest najbardziej rozpowszechnionym, ale nie jedynym rozwiązaniem pozwalającym na przedłużenie świeżości otwartego wina - od tanich gadżetów montowanych na szyjce butelki po skomplikowane systemy zamykania butelek po wyjęciu korka, jak Bermar's Verre de Vin czy Plum. Wszystkie te urządzenia mają za zadanie umożliwić restauratorowi poszerzenie selekcji trunków dostępnych na kieliszki.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia?
Oczywiście Award of Excellence to zaledwie jedna z trzech nagród, które przyznaje amerykański magazyn. Kolejne dwie, które wymagają od restauracji posiadania jeszcze bardziej rozbudowanej karty win to Best of Award of Excellence oraz Grand Award.

O kolejnym wyróżnieniu myśli też Villa Eva. – Mamy plan, aby w przyszłości zgłosić się po Best of Award of Excellence, ale wszystko w swoim czasie. Natomiast, Grand Award, to bardzo unikatowa nagroda, by się o nią starać trzeba posiadać 1000 win w karcie. Na świecie obecnie przyznano ją jedynie 97 restauracjom – mówi Wiktoria Kulczycka.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Lokalność, sztuka i polska kultura winiarska - za nami kolacja Taste the Wine w Concordia Taste

Polskie wina oraz dania rodzimej kuchni były bohaterami degustacji Taste the Wine, która odbyła się 24 listopada w poznańskiej restauracji Concordia Taste. Goście obejrzeli też premierę reportażu o polskich winnicach i licytowali limitowane butelki z etykietami stworzonymi przez krajowych artystów.

Wow Fest Christmas 2022

To już piąta edycja świątecznego festiwalu Wow Fest Christmas - impreza odbędzie się w 10-11 grudnia w warszawskiej Hali Koszyki.

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej