x

Fundacja Samodzielność od Kuchni i Galeria Mokotów pomagają wychowankom domów dziecka oraz ośrodków wychowaczych

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    22.11.2021

Co roku domy dziecka i ośrodki opiekuńczo wychowawcze opuszcza około 2500 pełnoletnich wychowanków, często nieprzygotowanych do życia na własny rachunek. Fundacją Samodzielność od Kuchni i Galeria Mokotów pokazały, że można to zmienić.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
W 1168 placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Polsce przebywa prawie 17 000 dzieci. Co roku mury tych instytucji opuszcza 2500 pełnoletnich wychowanków. Mają oni rozpocząć samodzielne, dorosłe życie, lecz niestety rzadko są do tego dobrze przygotowani. Brakuje im podstawowych umiejętności i wiedzy choćby o tym, jak robić zakupy, jak gotować, czy jak dbać o dom. Sytuacja, w której po latach przebywania w domu dziecka, muszą nagle stać się samowystarczalni i wziąć życie w swoje ręce, jest dla nich trudna i często ogromnie stresująca. Młodzież ta, w porównaniu do rówieśników, szybciej się demotywuje i dwa razy częściej zostaje bez pracy. W efekcie, wielu z nich w krótkim czasie wraca pod opiekę państwa.  

Zbudować poczucie własnej wartości
Zdając sobie sprawę z wagi problemu, Galeria Mokotów zdecydowała się pomóc wychowankom mokotowskich domów dziecka i ośrodków opiekuńczo wychowawczych w ich starcie w dorosłe życie. W tym celu dyrekcja tego warszawskiego centrum handlowego, wraz z Fundacją Samodzielność od Kuchni, zorganizowała kilkudniowe warsztaty, które pozwolą młodzieży na zdobycie potrzebnych w dorosłym życiu umiejętności, a także na zbudowanie poczucia własnej wartości i sprawczości.  

– Chcemy wzbudzać w młodzieży zainteresowanie jedzeniem i światem. Uczymy jak jeść z korzyścią dla portfela i środowiska. Rozwijamy kreatywność i ćwiczymy odwagę do próbowania nowych smaków. W naszej pracy, widzimy, że wspólne przygotowanie posiłków i jedzenie stwarza wspaniałe podłoże do wielu rozmów. Gotowanie wzmacnia gotowość do podejmowania decyzji, buduje świadomość własnych umiejętności, wspiera wiarę, że działając, możemy coś zmienić na lepsze i przekonanie, że nasze zdanie jest ważne  – powiedziała Iga Pietrusińska, członkini zarządu fundacji Samodzielność od Kuchni.

Gotowanie zaczęli od zakupów
Listopadowe warsztaty „Samodzielność od Kuchni” rozpoczęły się od spotkania w Galerii Mokotów, podczas którego uczestnicy zapoznali się ze sobą oraz z prowadzącymi, a następnie udali się na zakupy do hipermarketu Carrefour. Tam prowadzące poruszyły temat przygotowywania list zakupowych, sprawdzania składu produktów na etykietach a także porównywania cen. Podzieleni na dwie grupy uczestnicy kupili wszystko co było potrzebne do kulinarnej części zajęć.

Drugi i trzeci dzień warsztatów uczestnicy spędzili w studiu kulinarnym Little Chef, gdzie z zakupionych wcześniej produktów, uczyli się przyrządzać zdrowe i smaczne dania. Przy okazji dyskutowano o tym, jakie znaczenie ma umiejętność gotowania oraz jak można zrobić kilka dań znając podstawy i zasady łączenia smaków i składników. W pierwszym dniu warsztatów kulinarnych spod rąk młodzieży i prowadzących wyszły 4 wersje makaronu z sosem na bazie pomidorów.

Kolejnego dnia skupionego wokół kulinariów poruszono temat sezonowości oraz niemarnowania jedzenia. Ilustracją do tych tematów było przygotowanie stir-fry z kaszą gryczaną. Na deser wykonano proste ciasteczka czekoladowe, do których nie potrzeba wałka ani miksera, a także  czekośliwkę – smarowidło na bazie śliwek (świeżych i suszonych) z kakao.

Nauka pod okiem partnerów
Czwarty dzień usamodzielniających zajęć dla młodzieży należał do partnerów merytorycznych, czyli najemców z Galerii Mokotów.

Specjaliści ze sklepu odzieżowego zabrali uczestników do krainy metek i materiałów – prowadzący podzielili się wiedzą z zakresu odpowiedniego wyboru materiału do różnych zadań (np. co najlepiej wybrać do ćwiczeń, co na spacer zimą, a co sprawdzi się w upalny dzień w szkole). Młodzież miała też okazję do stworzenia stylizacji na różne okazje, takie jak rozmowa o pracę, egzamin, wyjście do kina czy zwykły dzień w szkole lub w pracy.
Ostatniego dnia akcji „Samodzielność od Kuchni w Galerii Mokotów” wszyscy zebrali się przy wspólnym stole, aby przy samodzielnie przygotowanych smakołykach podsumować zdobytą wiedzę i nowe umiejętności, ale też pobyć jeszcze chwilę ze sobą i po prostu spędzić miło czas.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Whisky Live Warsaw 2022 przeszedł do historii

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Anna i Robert Lewandowscy stworzyli zdrowe przekąski dla kibiców

Nawet 65 proc. kibiców sięga po niezdrowe przegryzki podczas oglądania meczów. Dzięki nowym przekąskom Anny i Roberta Lewandowskich można teraz kibicować zdrowo. Trwający mundial to także okazja do udziału w konkursie i wymyślenia "cieszynki", którą wykona najlepszy napastnik świata.

Rekordy na Restaurant Week. Ruszyły rezerwacje na 2023 rok

Festiwal pod hasłem #FoodLooksGood zgromadził w najlepszych restauracjach rekordowe ponad 135 tysięcy gości. Polska edycja Restaurant Week jest siódmym największym wydarzeniem kulinarnym spośród wszystkich na świecie i drugim największym biletowanym eventem w kraju.

Tydzień Kuchni Polskiej - podsumowanie kulinarnego świętowania niepodległości

Blisko 400 restauracji z 224 miast wzięło udział w akcji Tydzień Kuchni Polskiej związanej z obchodami Święta Niepodległości. W menu pojawiło się kilkaset dań kuchni regionów, jak chociażby warmińskie dzyndzałki, podhalańska jagnięcina czy zupa z brukwi, zapomniany specjał kuchni Pomorza.

Festiwal hiszpański w gdańskiej Stacji Food Hall

Od 24 do 27 listopada Stacja Food Hall w gdańskiej galerii Metropolia zaprasza na kulinarną podróż do Hiszpanii. Podczas czterodniowego festiwalu będą serwowane dania inspirowane Andaluzją, Galicją czy też Katalonią.

Druga odsłona kolacji Grand Dinners za nami!

W Restauracji Belvedere odbyły się kolacje z cyklu Grand Dinners. Gwiazdami obu wieczorów - 7 i 8 listopada - byli francuscy szefowie kuchni Christophe Bacquié i Emmanuel Renaut, którzy przylecieli do Warszawy specjalnie na tę okazję. Kroku dorównywał im gospodarz miejsca Tomasz Łagowski.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej