x

Adam Pawłowski: Czym kieruje się konsument przy zakupie wina?

Kategoria: Wino    22.11.2021

Nie znam producenta i dystrybutora wina, który nie chciałby poznać odpowiedzi na tak postawione pytanie. To zagadka za więcej niż milion dolarów, ponieważ tylko w roku 2020 globalny rynek wina osiągnął wartość 326,6 mld dol.

Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Ten winny tort jest spory, a estymacje analityków z Business Wire zapowiadają, że będzie coraz większy i w 2030 r. wartość rynku wina osiągnie ok. 500 mld dol. Znając te dane, branża winiarska powinna spać spokojnie, bo – jak widać – trend jest wyraźnie wznoszący i konsumenci nie zamierzają się odwrócić od wina. Pytaniem zatem nie jest czy, tylko co będziemy pić.

Głównym determinantem wpływającym na wybór wina jest cena. Zwykle zakładamy pewien budżet na wino i w ramach niego się poruszamy. 90% Polaków nie wydaje na butelkę wina więcej niż 25 zł. Po określeniu budżetu wchodzimy w drugą fazę procesu decyzyjnego, czyli wybieramy markę, szczep, region lub kraj pochodzenia.

W kwietniu tego roku Wine Intelligence opublikowało swój coroczny raport i listę 15 najbardziej rozpoznawalnych marek wina na świecie. Badanie odbyło się na próbie 25 tys. osób z 25 krajów reprezentujących ponad 400 mln konsumentów wina. Oto top 10 marek, które skutecznie zaistniały w zbiorowej wyobraźni: Yellow Tail, Casillero del Diablo, Jacob’s Creek, Gallo Family Vineyards, Barefoot, Gato Negro, J.P. Chenet, Mouton Cadet, Santa Carolina, Torres. Z pewnością większość z nich nie jest ci obca. Ich sukces i rozpoznawalność polega na powtarzalności i szerokiej dostępności. Zauważ, że kiedykolwiek próbujesz win tych marek, one zawsze wyglądają, pachną i smakują tak samo. Właśnie ta powtarzalność produktu wiąże klienta z marką, bo kupując dane wino, dokładnie wie, co dostaje i za co płaci. To buduje pozytywną relację na linii marka – konsument i tworzy strefę zakupowego komfortu, bo jak wiadomo, wybór wina może onieśmielać, a nawet stresować. 

Następną fazą wtajemniczenia jest wybór wina po nazwie szczepu. Lista dziesięciu najczęściej uprawianych odmian notuje małe korekty, ale zasadniczo od około dekady pozostaje bez zmian na czele z cabernet sauvignon i resztą dobrze znanych szczepów, jak merlot, tempranillo, airén, chardonnay, syrah, grenache noir, sauvignon blanc, pinot noir, trebbiano toscano/ugni blanc (źródło OIV). Nazwy te stanowią marki same w sobie i gros konsumentów się nimi kieruje. Problem polega na tym, że nie każde cabernet sauvignon, chardonnay czy pinot noir smakuje tak samo. O ile jest pewien zespół cech wspólnych dla danej odmiany, to zmienne, takie jak klimat, nasłonecznienie, plon z hektara, dojrzewanie i leżakowanie, będą miały ogromny wpływ na aromat, smak i styl wina. Dobrym przykładem na mnogość styli w ramach jednej odmiany jest chardonnay, z którego mogą powstawać skrajnie różne wina. Świetnie odnajduje się w winach musujących, rześkich winach Burgundii, ale potrafi też być bardzo krągłe, kremowe i niemalże słodkie w klimacie Kalifornii czy południowej Australii. Trzecim elementem wyboru jest rekomendacja, i nie mam tutaj na myśli wyciętych w kartonie celebrytów reklamujących wina w supermarkecie, ale prawdziwych, z krwi i kości specjalistów doradzających w sklepach winiarskich i restauracjach. Do sklepów specjalistycznych zaglądają winomani poszukujący nowych doznań i fachowej porady. To konsumenci bardziej świadomi, zorientowani nie tylko na styl wina, markę czy szczep, ale na jakość. Podobnie jest w przypadku gastronomii, gdzie wino występuje w towarzystwie jedzenia, więc jego wybór w dużej części jest podyktowany tym, co znajduje się na talerzu. 

A czym ty się kierujesz przy wyborze wina? Możesz przeprowadzić badanie konsumenckie na sobie i następnym razem, jak będziesz kupować wino, złap się na tym, co dokładnie tobą kieruje przy jego wyborze.

Felieton ukazał się w „Food Service" 10/2021 nr 209.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Świeżym okiem na etykiety win

Czym może zaowocować współpraca ambitnych studentów grafiki z winiarzami? Wyróżniającymi się projektami etykiet, które wraz z rocznikami 2020 i 2021 pojawią się na butelkach, a być może wpłyną na trendy w projektowaniu wizerunku polskich winnic. Wszystko to w ramach projektu "Etykiety polskich win".

Podróże enoturystyczne po Polsce coraz popularniejsze

Coraz więcej Polaków pragnie nie tylko degustować wino w domowym zaciszu, ale również wiedzieć, skąd ono pochodzi i jaka jest jego historia. Dlatego wraz z odrodzeniem winiarstwa w Polsce coraz popularniejsza staje się również enoturystyka.

Adam Pawłowski: rocznik 2020

Za nami rok 2020. Mieliśmy już okazję skosztować młodego wina w listopadzie i grudniu, a za chwilę zaczną do nas docierać pierwsze transporty z południowej części Nowego Świata. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej trunków zacznie trafiać na stoły i będziemy mogli wyrabiać sobie opinię na ich temat.

Najlepsze 3 wina degustacji VARSOVINO

15. edycja degustacji win hiszpańskich Varsovino odbyła się 24 września w Warszawie. Tego samego dnia znany sommelier David Seijas zaprezentował klasyki oraz ciekawostki z najważniejszych regionów Hiszpanii. Oto trzy wina, na które warto zwrócić uwagę.

Winiarskie dolce vita

Simply Great Italian Wines - coroczna międzynarodowa prezentacja winnic i win z różnych regionów Włoch już za nami. Imprezę zorganizowano 9 maja w Warszawie.

Winne Walentynki - trunki na wieczór we dwoje

Walentynki, Dzień Kobiet, rocznica związku…każda zakochana para w ciągu roku ma kilka okazji, które wymagają wyjątkowej oprawy. Romantyczna kolacja z kieliszkiem wina to zawsze trafiony pomysł! Jakie powinno być idealne wino na romantyczny wieczór?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej