x

"Pastaman" Mateo Zielonki

Kategoria: Lifestyle - książki    22.11.2021

Składa się najczęściej tylko z jajek i mąki, ale nic nie daje większej satysfakcji niż łączenie dwóch składników, a potem obserwowanie, jak ciasto wychodzi z maszynki w formie pięknych nitek, gotowych do przyrządzenia na kolację - uważa Mateo Zielonka.

\\"Pastaman" Mateo Zielonki. Fot. materiały prasowe
\\"Pastaman" Mateo Zielonki. Fot. materiały prasowe
Mateo Zielonka to szef kuchni 180 The Strand i The Store X w Londynie, autor książki „Pastaman”. Proces produkcji doskonałego makaronu nie ma przed nim żadnych tajemnic, a doświadczeniem, wiedzą oraz entuzjazmem dzieli się z fanami w mediach społecznościowych. W końcu przyszedł czas na publikację papierową. Jak zrobić podstawowe ciasto na makaron, jak wykonać jego wersję wegańską czy bezglutenową? Jakie wybierać produkty, na co zwracać uwagę przy zagniataniu ciasta, jak formować określone kształty, dobierać do nich odpowiednie sosy, smaki i dodatki? Tagliatelle, papardelle, garganelli, ale też makaronowe pierożki: ravioli, capeletti czy agnolotti, po lekturze „Pastaman” nie będą miały przed wami żadnych tajemnic. 

„PASTAMAN”, MATEO ZIELONKA, BUCHMANN, 2021 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 10/2021 nr 209.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej