x

"Latin America" Virgilio Martinez

Kategoria: Lifestyle - książki    22.11.2021

"Latin America" bierze na warsztat złożony geograficznie, kulturowo i kulinarnie region. Na kartach książki zagościł wybitny szef kuchni Virgilio Martinez, peruwiański mistrz znany głównie z restauracji Central w Limie.

\\"Latin America" Virgilio Martinez. Fot. materiały prasowe
\\"Latin America" Virgilio Martinez. Fot. materiały prasowe
Autor nie opisuje jednak kuchni latynoamerykańskiej wyłącznie z perspektywy fine diningu, lecz przedstawia szerokie spojrzenie na kulinaria, od domowego, lokalnego gotowania, przez street food, na restauracjach kończąc. Martinez współpracuje z Mater Iniciativa, grupą kulinarną zajmującą się odtwarzaniem i kultywowaniem bogatej tradycji Ameryki Łacińskiej. W książce zobaczymy, że na jej zróżnicowaną kuchnię miały wpływ inne kultury, m.in. europejska i azjatycka. Znajdziemy tu zarówno przepisy na quesadillas, empanadas, arepas, tacos, nikaragujski gulasz z dyni, jak i wielkanocną zupę z Ekwadoru. To, co wydaje się pozornie oczywiste, nabierze nowego wymiaru, a odległe od siebie kultury i kuchnie okażą się bliższe, niż się to wydawało.

„LATIN AMERICA”, VIRGILIO MARTINEZ, PHAIDON, 2021 R. 

Recenzja ukazała się w „Food Service" 10/2021 nr 209.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej