x

La Maddalena i Browar Stu Mostów łączą siły. Otworzą Browar Stu Mostów na Świdnickiej

Kategoria: Miejsca    16.11.2021

Browar Stu Mostów na Świdnickiej ma wystartować jeszcze w tym roku. Będzie serwować lokalne jedzenie i dobre rzemieślnicze piwo. To ostatnie poleje się z 20 kranów. Za menu odpowiada połączony zespół Browaru Stu Mostów oraz restauracji La Maddalena.

Na zdjęciu od lewej: Maciej Nowaczyk, Grzegorz Ziemian, Arletta Ziemian, Beata Ziajka Nowaczyk. Archiwum prywatne
Na zdjęciu od lewej: Maciej Nowaczyk, Grzegorz Ziemian, Arletta Ziemian, Beata Ziajka Nowaczyk. Archiwum prywatne
Za koncept Browaru Stu Mostów na Świdnickiej we Wrocławiu odpowiedzialni są twórcy Browaru Stu Mostów Arletta i Grzegorz Ziemian oraz właściciele La Madalenny Beata Ziajka Nowaczyk i Maciej Nowaczyk

Dwa światy, jeden kierunek
Na co dzień wywodzą się z różnych światów i mają odmienne spojrzenie na gastronomię. Poza osobistymi relacjami łączy ich jednak chęć stworzenia miejsca, którego – jak mówią pomysłodawcy lokalu przy Świdnickiej – we Wrocławiu jeszcze nie było.

– Piwo, które dobrze smakuje, a przy tym opowiada historię i edukuje jest czymś, co łączy i spaja ludzi. Chcemy przyciągnąć wyjątkowością i smakami, których nie ma nigdzie dookoła. To miejsce, do którego będzie się chciało wracać. Na piwo chodzi się zawsze w dobrym towarzystwie, z przyjaciółmi i nam właśnie chodzi o dobre emocje, które piwo wyzwala. Ponadto Wrocław jak wiadomo jest Piwną Stolicą Polski – mówi Arletta Ziemian.

Centralnym punktem i dominantą Browaru Stu Mostów na Świdnickiej ma być wyposażony w 20 kranów bar serwujący rzemieślnicze piwo, zarówno to lokalne, jak i pochodzące od zaprzyjaźnionych browarów z zagranicy. Jeśli wierzyć pomysłodawcom, nie zabraknie także miejsca na tzw. piwne sztosy, czyli trunki wyjątkowe, produkowane w krótkich seriach, trudno dostępne. Goście będą mogli spróbować także m.in. dzikich piw z Browaru Stu Mostów, rozlewanych prosto z beczki.

– To dwa światy, ale jeden kierunek i wspólna wizja. Chcemy dać Wrocławiowi miejsce silnie sprofilowane i skupione na lokalnym produkcie, ale serwujące go w sposób nowoczesny i „świeży”. Lokalność jest rzeczą najistotniejszą i spoiwem, które łączy te dwa światy na ulicy Świdnickiej – wyjaśnia Maciej Nowaczyk.

Historyczne inspiracje
Piwu towarzyszyć ma przekąskowo streetfoodowe menu czerpiące inspirację ze starych wrocławskich receptur. Nie będzie to jednak proste przeniesienie do współczesności istniejących już przepisów.

– Będą to potrawy przygotowane wspólnie przez szefów kuchni La Maddaleny i Browaru Stu Mostów w oparciu o lokalne produkty. Główną rolę mają odgrywać „talerzyki”, czyli różnego rodzaju przekąski, których będziemy mogli zamówić większą ilość, a następnie dzielić się nimi ze współbiesiadnikami. Chcemy zajrzeć do starych „breslauerskich” receptur, ale nie zamierzamy odtwarzać ich jeden do jednego. To zabawa konwencją, ubieranie starych przepisów w nowe szaty, prezentowanie produktów w nowoczesny i świeży sposób – mówi Maciej Nowaczyk. Zdradza, że w karcie najprawdopodobniej znajdzie się miejsce na raki oraz koźlinę, składniki niegdyś dostępne mieszkańcom Wrocławia niemal na wyciągnięcie ręki.

Sięgnięcie po lokalne składniki ma także jeszcze jeden, dość praktyczny powód, związany z redukcją wpływu jaki kuchnia wywiera na środowisko.  

– Przyświeca nam myśl, by ograniczyć do minimum ślad węglowy. Mówiąc wprost, po co mamy korzystać z produktów, które wytwarza się setki, tysiące kilometrów stąd, choćby awokado, skoro „pod domem” rosną nam znacznie lepsze produkty – tłumaczy Nowaczyk.

Nie tylko na piwo i jedzenie
Jak zaznacza współwłaścicielka Browaru Stu Mostów, lokal przy Świdnickiej nie ma pełnić jedynie funkcji typowego pubu czy bistra.

– Jeszcze dużo przed nami. Chcemy edukować, także w kwestii smaku i aromatu piwa, robić degustację, pokazywać kim jesteśmy. Browar to nie tylko piwo, które się butelkuje i wysyła do sklepu. Ktoś musi nad tym piwem usiąść, spisać recepturę, zastanowić się, jaki ma ono mieć smak, do kogo trafić, po co to robić. My z mężem żyjemy tym na co dzień. Cały czas opowiadamy o tym samym, jeszcze nam się to nie znudziło i wciąż mamy mnóstwo nowych pomysłów – śmieje się Arletta Ziemian.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Cafe Podrygi - nowe miejsce restauratorów Katarzyny Błońskiej i Tomasza Czudowskiego oraz aktora Macieja Musiała

Cafe Podrygi na jednym z dziedzińców Muzeum Narodowego w Warszawie to kawiarnia za dnia, a wieczorem wine bar z muzyką na żywo. Miejsce wspólnie stworzyli aktor Maciej Musiał oraz Katarzyna Błońska i Tomasz Czudowski, właściciele restauracji Muzealnej i Ale Wino.

Pop-up restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie

Jak fine diningowa restauracja poradzi sobie w warunkach ulicznych? Przekonamy się podczas pop-upu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie! Szef kuchni Marcin Przybysz stworzył na tę okazję menu, w którym współczesne interpretacje historycznych przepisów przekłada na język comfort foodu.

Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie pod wodzą Adama Chrząstowskiego

Adam Chrząstowski został szefem kuchni w warszawskiej restauracji Bałkańska Dusza. Przygotowuje tam potrawy na tradycyjnym bałkańskim grillu, ale w menu znajdziemy takie specjały jak m.in. pączek z grasicą czy bycze jądro w podwędzanej białej czekoladzie.

Druga restauracja MAX Premium Burgers w Poznaniu już otwarta

MAX Premium Burgers - najstarsza szwedzka sieć restauracji serwująca burgery - otworzyła drugi lokal w Poznaniu, a tym samym - siedemnasty w Polsce.

Nowe restauracje w Fabryce Norblina

Gastronomiczna oferta Fabryki Norblina poszerzyła się o nowe lokale. To Bocca Ristorante & Pizzeria z włoską kuchnią i pizzą neapolitańską, SOUL on the grill serwujący amerykański comfort food i restauracja Paradiso z kuchnią międzynarodową. Za kilka dni otworzy się legendarny tex-mex - Blue Cactus,

Aleksander Baron stawia na ziemniaczany fast food Kartoszki na warszawskim brzegu Wisły

Znany i ceniony szef kuchni Aleksander Baron otworzył w Warszawie Kartoszki - fast food serwujący grillowane ziemniaki z 14 wariantami przeróżnych farszów: od gzika, przez tzatziki, wędzony ser z Wiżajn czy boczniaki, po kimchi.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej