x

Jakub Kasprzak zwycięzcą Bocuse d’Or Poland 2021

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    15.11.2021

Jakub Kasprzak zwyciężył Bocuse d’Or Poland 2021 przy wsparciu Dawida Cieślińskiego. Na najwyższym stopniu podium stanął już po raz drugi. Podczas europejskiego finału konkursu w Budapeszcie w marcu 2022 roku to właśnie on będzie reprezentował Polskę pośród 20 krajów Europy.

Zwycięzcy Bocuse d’Or Poland 2021. Zdjęcie: materiały prasowe
Zwycięzcy Bocuse d’Or Poland 2021. Zdjęcie: materiały prasowe
34 lata temu wybitny francuski szef kuchni Paul Bocuse postawił na piedestał kucharzy – stworzył konkurs, który do dziś jest symbolem doskonałości sztuki kulinarnej w wydaniu najlepszych szefów kuchni na świecie. Bocuse d’Or to wielki prestiż, ale i ogromne wyzwanie, zarówno dla startujących, jak i organizatorów tego najbardziej prestiżowej rywalizacji kulinarnej na świecie. W tym roku było to nie lada trudne zadanie – zorganizowanie polskiej selekcji w środku czwartej fali pandemii koronawirusa.

Kto startował?
Finał polskiej edycji odbył się 4 listopada podczas 28. Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA® w Krakowie. Pięciu utalentowanych, młodych szefów kuchni, którzy zostali wyłonieni podczas preselekcji stanęło do walki o złote trofeum i miano najlepszego szefa kuchni, a wraz z nimi pomocnicy:

- Łukasz Cichy, szef kuchni restauracji Biała Róża w Krakowie oraz Hubert Kwiatek (commis)
- Jakub Kasprzak, szef kreatywny restauracji 5 Posiłków Dziennie Poznań oraz Dawid Cieśliński (commis)
- Sebastian Klamka, chef de partie restauracji Widnokrąg w Sandomierzu oraz Wiktoria Banaś (commis)
- Tomasz Łagowski, szef kuchni restauracji Belvedere w Warszawie oraz Sebastian Manowski (commis)
- Kamil Tłuczek, szef kuchni restauracji Patio Grand Hotel Boutique Rzeszów oraz Natalia Buk (commis)

Na podium stanęli: I miejsce – Jakub Kasprzak, II miejsce – Kamil Tłuczek i III miejsce – Łukasz Cichy.

Wyrzeczenia i upragnione zwycięstwo

Zwycięski plater Jakuba Kasprzaka. Zdjęcie: materiały prasowe
Zwycięski plater Jakuba Kasprzaka. Zdjęcie: materiały prasowe
Zwyciężył Jakub Kasprzak przy wsparciu Dawida Cieślińskiego. Kuba nie krył łez wzruszenia, wygrana była jego marzeniem, a na najwyższym stopniu podium stanął już po raz drugi. Oznacza to, że podczas europejskiego finału w Budapeszcie w marcu 2022 roku, to właśnie on będzie reprezentował Polskę pośród 20 krajów Europy.

– To dla mnie bardzo ważny moment. Od zawsze Bocuse d’Or był marzeniem, które właśnie się spełnia. To były trudne miesiące, które wymagały ode mnie wielu wyrzeczeń, ale udało się i to po raz kolejny. Przed nami Budapeszt i tu nie zamierzam spocząć na laurach. Po tej krajowej selekcji wychodzę mocniejszy i jestem jeszcze bardziej zdeterminowany. Odrobiłem lekcję po Tallinie, która była gorzką pigułką dla nas wszystkich. Była jednak potrzebna, by zrobić ten progres, który jak wielu mówi, poczyniłem i z tego się bardzo cieszę. Mentalnie również jestem gotowy na rywalizację europejską. Poza tym stoi za mną cała rzesza dobrych ludzi, którzy mnie wspierają, więc tym razem musi się udać – powiedział Jakub Kasprzak, zwycięzca Bocuse d’Or Poland 2021.

– Jestem przekonany, że w przyszłorocznym finale europejskim w Budapeszcie, mamy ogromne szanse, by wsiąść do pociągu z napisem Grande Finale – Lyon 2023, czego naszemu reprezentantowi, polskiej gastronomii, kulinarnej turystyce i sobie samemu z całego serca życzę! – mówił Jacek Krawczyk, prezes zarządu Bocuse d’Or Poland.

– Jakub Kasprzak był świetnie przygotowany, a doświadczenie z poprzedniej edycji oraz selekcji europejskiej w Tallinie z 2020 roku z pewnością mu się przydało. Teraz przed nami ogromne wyzwanie jakim jest Budapeszt i europejski finał. Nie chcemy zmarnować tej okazji i wielkiej szansy na zaistnienie polskiego kandydata w upragnionej dziesiątce, która daje przepustkę do Wielkiego Finału w Lyonie. Za chwilę powołamy zespół mentorów, który mam nadzieję dobrze przygotuje Kubę do godnego reprezentowania Polski na arenie europejskiej – zapowiedział Adam Chrząstowski, Prezydent Akademii Bocuse d’Or Poland.

Przebieg rywalizacji

Zwycięskie danie mięsne Jakuba Kasprzaka. Zdjęcie: materiały prasowe
Zwycięskie danie mięsne Jakuba Kasprzaka. Zdjęcie: materiały prasowe
Każdy z uczestników na przygotowanie dwóch dań z ryby i mięsa miał zaledwie 5 godzin 35 minut. Zawodnicy musieli przygotować na przystawkę danie ze śledzia bałtyckiego w akompaniamencie polskiego jabłka i kwaśnej śmietany 18%, serwowane w 15 porcjach. Danie główne miało być skomponowane na bazie rostbefu, ogona wołowego, pomidorów malinowych oraz dyni, zaprezentowane na platerze, a następnie wyserwowane na 15 talerzach. Obie potrawy musiały zawierać 50% warzyw, roślin lub ziół, w tym wykorzystane trzy dowolne dodatki według uznania zawodnika.

Zwycięskie danie rybne Jakuba Kasprzaka. Zdjęcie: materiały prasowe
Zwycięskie danie rybne Jakuba Kasprzaka. Zdjęcie: materiały prasowe
Zgromadzona licznie publiczność bacznie przyglądała się zmaganiom kandydatów i z werwą dopingowała swoich faworytów. W tym roku ci, którzy nie mogli dotrzeć do hali Expo Kraków również mieli okazję śledzić online zmagania na stronie organizatora.

Gotowe dania prezentowane były w pierwszej kolejności 12 jurorom degustacyjnym, a to zadanie przypadło w udziale Katarzynie Rogowskiej, szefowej kuchni w restauracji Amfora, która z ogromnym z wdziękiem paradowała kolejno z talerzami kandydatów. Następnie uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych im prof. Odona Bujwida nr 2 w Krakowie podawali talerze jury. Konkurs poprowadził Karol Okrasa.

Finał polskich eliminacji został przeprowadzony na takich samych zasadach i wytycznych regulacyjnych ustanowionych przez Międzynarodowy Komitet Organizacyjny Bocuse d’Or. Nad przebiegiem całego konkursu czuwał Prezydent Akademii Bocuse d’Or Poland Adam Chrząstowski, natomiast za stronę techniczną odpowiadał szef Michał Markowicz.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Targi EuroGastro i WorldHotel 2018 za nami

22. Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro oraz 11.Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel w dniach 21-23 marca odwiedziło 19 117 osób.

"Gościnność od kuchni" z nagrodą Gourmand World Cookbook Awards 2021

"Gościnność od kuchni" Adama Chrząstowskiego, Patrycji Siwiec i Adama Pawłowskiego zdobyła pierwsze miejsce Gourmand World Cookbook Awards 2021 w kategorii "Najlepsza książka o tematyce gastronomicznej w regionie Europy Środkowo Wschodniej".

SPECJALNIE DLA CUKIERNIKÓW

Polska drużyna zakwalifikowała się do Coupe du Monde de la Pâtisserie, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów cukierniczych na świecie. W Turynie polski zespół zaprezentuje swoje umiejętności. Przygotowania do startu w konkursie będą odbywać się w Ashanti - Szkole Kulinarnej.

Madrid Fusión: powrót do gotowania

Pandemia skłoniła do zadawania pytań - o adekwatność formuł restauracji, potrzeby gości, przyszłość fine diningu, branżowych konferencji. Musieli się z nimi zmierzyć organizatorzy Madrid Fusión, najważniejszego wydarzenia poświęconego gastronomii w Hiszpanii i jednego z najistotniejszych na świecie.

NAJLEPSZE RESTAURACJE W POLSCE NAGRODZONE NA WIELKIEJ GALI RESTAURANT WEEK 2018!

25 maja w Warszawie odbyła się doroczna Wielka Gala wręczenia nagród festiwalu najlepszych restauracji. Uczestnicy z całej Polski zabrani zostali w niezwykłą podróż kulinarną Andrzeja Polana oraz wysłuchali koncertu Reni Jusis. Galę poprowadzili Lara Gessler i Paweł Światczyński.

Redakcja Ouichef.pl i "Food Service" zaprasza do konkursu Golden Arrow

Konkurs Golden Arrow, organizowany przez wydawcę "Food Service" od 2006 r., nagradza efektywność i innowacyjność przeprowadzonych kampanii marketingowych. Jury zwraca szczególną uwagę na umiejętne wykorzystanie narzędzi oraz nowych trendów w komunikacji marketingowej.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej