x

Next Day Week 2021 - już 15-19 listopada

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    09.11.2021

W ramach projektu Next Day Week "Nowy konsument, nowe wartości" analizujemy wartości pokolenia Z. W tekstach i podcastach redakcji Ouichef.pl i "Food Service" oraz zaprzyjaźnionych magazynów "Handel" i "Media Marketing Polska" przyjrzymy się trendom kreowanym przez młodych konsumentów.

Marki, firmy, usługodawcy, detaliści muszą dziś się zmierzyć z szybkimi zmianami nawyków konsumentów. Wszyscy wiemy, że pandemia przeobraziła nasze zwyczaje zakupowe, żywieniowe czy sposób spędzania wolnego czasu. Przejawem tych tendencji jest wartość handlu e-commerce, wzrost znaczenia mniejszych sklepów czy popularność delivery.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiany w życiu konsumentów są znacznie głębsze. Wiele osób podczas lockdownu miało możliwość zwolnić tempo i na nowo przemyśleć swój styl życia, wybory. Między innymi dlatego coraz ważniejsze stają się takie wartości jaki poszanowanie środowiska, społeczna odpowiedzialność, dbałość o zdrowie własne i innych. Do głosu dochodzi też najmłodsze pokolenie, dla którego te kwestie są kluczowe, bo związane z ich przyszłością.

Next Day Week to wydarzenie, którego organizatorem są magazyny „Food Service", „Handel" oraz „Media Marketing Polska". Łączymy nasze siły, aby w ciągu jednego tygodnia podzielić się naszą wiedzą i dostarczyć inspiracji. Będziemy przyglądać się przeobrażeniom w branżach retail, HoReCa i marketingowej, wynikających właśnie z nowych potrzeb konsumentów i wartości jakimi się oni kierują.

Każdy dzień Next Day Week będzie miał temat przewodni, w ramach którego zaprezentujemy rozmowy z ekspertami, badania, case studies czołowych marek, analizy nowych zjawisk. Artykuły, podcasty i materiały wideo zamieścimy na Ouichef.pl oraz portalach i w social mediach magazynów „Handel" i „Media Marketing Polska". Next Day Week będzie także obecny w naszych drukowanych publikacjach oraz na stronie: Nextdayweek.pl.
Wspólny projekt redakcyjny Next Day Week pozwala nam dotrzeć do bardzo szerokiego spektrum odbiorców, m.in.  producentów z różnych sektorów gospodarki, detalistów, restauratorów, branży marketingowej oraz mediów.

Tematy Next Day Week
Poniedziałek, 15 listopada: ZROZUMIEĆ POKOLENIE Z
Wtorek, 16 listopada: MARKI I PRODUKTY EKOLOGICZNE – MODA CZY PRAWDZIWA ZMIANA?
Środa, 17 listopada: WEGANIZM I WEGETARIANIZM – REWOLUCJA NA STOŁACH
Czwartek, 18 listopada: OPAKOWANIA – INNOWACYJNE, ATRAKCYJNE, PRZYJAZNE ŚRODOWISKU
Piątek,19 listopada: NEUTRALNOŚĆ KLIMATYCZNA I ŚRODOWISKO

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Foodtech.ac organizuje największą foodtechową imprezę roku

Szóstą edycję akceleratora Foodtech.ac, która odbędzie się 8 grudnia, zwieńczy Demo Day. To święto wszystkich startupów, inwestorów, osób i firm, które widzą potrzebę zmiany sposobu, w jaki żyjemy i się odżywiamy oraz możliwość ogromnych inwestycji w ten rynek.

Jakub Żymelski i Bartosz Zajdel mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny

Tegorocznymi mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny są Jakub Żymelski, zastępca szefa kuchni hotelu i restauracji Antonińska w Lesznie oraz Bartosz Zajdel, szef kuchni restauracji Loft w Gostyniu.

Konkurs Les Chefs en Or - Polska Edycja rozstrzygnięty!

Weronika Gurynow z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry.

Forum Lodowe 2022: Hochland zaprezentował gamę nietypowych lodów

W Częstochowie zakończyło się Forum Lodowe 2022 - impreza dla producentów i dostawców z branży. Wśród wystawców pojawił się także Hochland, który zaprezentował m.in. nietypowe smaki lodów serkowych.

Polski barman Kacper Smarz mistrzem świata w kategorii flair

Reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Barmanów Kacper Smarz zdobył złoto na World Cocktail Competiton Varadero 2022. Okazał się najlepszy w kategorii flair.

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Gali wręczenia nagród najlepszym lokalom gastronomicznym na świecie towarzyszyć będą jak zwykle liczne wydarzenia poboczne.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej