x

Next Day Week 2021 - już 15-19 listopada

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    09.11.2021

W ramach projektu Next Day Week "Nowy konsument, nowe wartości" analizujemy wartości pokolenia Z. W tekstach i podcastach redakcji Ouichef.pl i "Food Service" oraz zaprzyjaźnionych magazynów "Handel" i "Media Marketing Polska" przyjrzymy się trendom kreowanym przez młodych konsumentów.

Marki, firmy, usługodawcy, detaliści muszą dziś się zmierzyć z szybkimi zmianami nawyków konsumentów. Wszyscy wiemy, że pandemia przeobraziła nasze zwyczaje zakupowe, żywieniowe czy sposób spędzania wolnego czasu. Przejawem tych tendencji jest wartość handlu e-commerce, wzrost znaczenia mniejszych sklepów czy popularność delivery.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiany w życiu konsumentów są znacznie głębsze. Wiele osób podczas lockdownu miało możliwość zwolnić tempo i na nowo przemyśleć swój styl życia, wybory. Między innymi dlatego coraz ważniejsze stają się takie wartości jaki poszanowanie środowiska, społeczna odpowiedzialność, dbałość o zdrowie własne i innych. Do głosu dochodzi też najmłodsze pokolenie, dla którego te kwestie są kluczowe, bo związane z ich przyszłością.

Next Day Week to wydarzenie, którego organizatorem są magazyny „Food Service", „Handel" oraz „Media Marketing Polska". Łączymy nasze siły, aby w ciągu jednego tygodnia podzielić się naszą wiedzą i dostarczyć inspiracji. Będziemy przyglądać się przeobrażeniom w branżach retail, HoReCa i marketingowej, wynikających właśnie z nowych potrzeb konsumentów i wartości jakimi się oni kierują.

Każdy dzień Next Day Week będzie miał temat przewodni, w ramach którego zaprezentujemy rozmowy z ekspertami, badania, case studies czołowych marek, analizy nowych zjawisk. Artykuły, podcasty i materiały wideo zamieścimy na Ouichef.pl oraz portalach i w social mediach magazynów „Handel" i „Media Marketing Polska". Next Day Week będzie także obecny w naszych drukowanych publikacjach oraz na stronie: Nextdayweek.pl.
Wspólny projekt redakcyjny Next Day Week pozwala nam dotrzeć do bardzo szerokiego spektrum odbiorców, m.in.  producentów z różnych sektorów gospodarki, detalistów, restauratorów, branży marketingowej oraz mediów.

Tematy Next Day Week
Poniedziałek, 15 listopada: ZROZUMIEĆ POKOLENIE Z
Wtorek, 16 listopada: MARKI I PRODUKTY EKOLOGICZNE – MODA CZY PRAWDZIWA ZMIANA?
Środa, 17 listopada: WEGANIZM I WEGETARIANIZM – REWOLUCJA NA STOŁACH
Czwartek, 18 listopada: OPAKOWANIA – INNOWACYJNE, ATRAKCYJNE, PRZYJAZNE ŚRODOWISKU
Piątek,19 listopada: NEUTRALNOŚĆ KLIMATYCZNA I ŚRODOWISKO

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, twórca sieci hoteli Gołębiewski

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, założyciel sieci hoteli Gołębiewski oraz fabryki cukierniczej Tago. Zmarł 21 czerwca - poinformowała Agnieszka Gawińska, odpowiedzialna za kontakty z mediami w firmie Tago.

Start Akademii Mistrzów Smaku By Belvedere. Znani szefowie kuchni w ekipie trenerów

Najlepsi szefowie kuchni z całej Polski będą szkolić młodych kucharzy kształcących się na kierunkach gastronomicznych. Wśród trenerów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere znaleźli się m.in. Adam Chrząstowski, Michał Iwaniuk, Ernest Jagodziński czy Tomasz Łagowski.

Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club - laureatami nagród AIG PRIX 2022

Podczas uroczystej gali w warszawskim Hotelu Raffles Europejski wręczono nagrody AIG PRIX przyznawane przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną na wniosek Akademii Gastronomicznej w Polsce. Tegoroczni laureaci to Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club.

Konkurs "Czas na rybę!" - jest o co walczyć!

Laureaci trzech pierwszych miejsc ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Czas na rybę!" pojadą na wycieczkę do Włoch, do fabryki pieców UNOX w Padwie. Natomiast trzy najlepsze drużyny w rywalizacji uczniów szkół gastronomicznych wezmą udział w warsztatach kulinarnych z wykorzystaniem pieców UNOX.

Bartosz Peter i Sebastian Plasota zajęli 4. miejsce na Global Chefs Challenge

Bartosz Peter, ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Sebastian Plasota zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zespół otrzymał też wyróżnienie za najlepsze danie główne - halibuta z przegrzebkami z palonym masłem i tymiankiem.

Zwycięzcy I Mistrzostw Polski Barmanów SPB OPEN - Classic oraz Flair

Znamy zwycięzców I Mistrzostw Polski Barmanów. W kategorii klasycznej I miejsce zdobył Artur Wawrzyszczak, a w kategorii flair Kacper Smarz. Uczestnicy zawodów walczyli o wyjazd na Kubę, gdzie w listopadzie odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Świata.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej